«Ліниві» і «люблять ходити в ярмі»: директоркою музею «Бойківщина» прагне стати музейниця з неоднозначною репутацією | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Ліниві» і «люблять ходити в ярмі»: директоркою музею «Бойківщина» прагне стати музейниця з неоднозначною репутацією
06 Червня, 17:23
logo-black

«Ліниві» і «люблять ходити в ярмі»: директоркою музею «Бойківщина» прагне стати музейниця з неоднозначною репутацією

Завтра, 7 червня, у Львові обиратимуть директора історико-етнографічного музею «Бойківщина», що у Самборі. Як повідомили в однойменному товаристві, серед претенденток на посаду – Ольга Білас, яка під час екскурсії дозволила собі вживати некоректні висловлювання щодо цієї етногрупи.  

«Серед бойківського середовища вона сумнозвісно відома тим, що на екскурсіях некоректно висловлювалася про бойків. А саме розповідала туристам, що бойки є лінивими людьми, і що назва “бойки” походить від польської назви вола “боєк”, бо бойки як воли люблять ходити в ярмі», – йдеться у повідомленні товариства «Бойківщина».

Жінка зараз виконує обов ‘язки керівника музею, сама є уродженкою Тернопільщини.  Інцидент, про який йдеться, мав місце 10 років тому. Тоді свідком ситуації був Ігор Губіліт, який є президентом громадської організації «Підкова». Опісля він як громадський активіст скерував скаргу тодішньому керівництву Самбірської міської ради. У відповідь отримав інформацію, що ситуацію з’ясували, а факти, наведені в скарзі, підтвердились. Водночас вжити певних заходів в мерії не обіцяли, бо установа знаходиться в підпорядкуванні департаменту з питань культури, релігії та культурних цінностей Львівської ОДА. 

«Коли я почув такі висловлювання – то відразу зробив зауваження. Але реакції не було. Працівницю підтримувала і тодішня керівниця Роксоляна Данчин. Тоді я скерував ще ряд звернень – і до районної та обласної рад, і до департаменту культури, і до Інституту народознавства, щоб вони дали кваліфіковану експертну відповідь. Треба розуміти, що багато версій походження бойків. Можу назвати 10 мінімум. І якби це було озвучено як одна з версій, були б озвучені і інші – це вже інша історія. а це подавалось як єдино правильна версія», – уточнив у коментарі LMN Ігор Губіліт. 

Журналісти LMN також намагались отримати коментар безпосередньо від Ольги Білас. Зателефонувавши за номером, що вказаний на сторінці музею, ми отримали відповідь від іншої працівниці музею – Галини. За її словами, пані Ольга в цей час проводила екскурсію. Галина зазначила, що інцидент давно вичерпано, всі пояснення оприлюднено, а слова, про які йдеться, вирвано з контексту. Жінка зазначила, що «опоненти ведуть брудну гру».  На уточнююче запитання, коли ми зможемо поспілкуватись саме з пані Ольгою, жінка попросила зателефонувати за 10 хвилин – за це час вона з’ясує, коли завершиться екскурсія. Однак вже за 10 хвилин дотелефонуватись за вказаним номером стало неможливо – вочевидь, його просто вимкнули.  

Музей є закладом, що перебуває у комунальній власності Львівської обласної ради. Відтак, завтра на Винниченка відбудеться засідання конкурсної комісії. До її складу увійшли в. о. начальника комунального майна ЛОР Андрій Білоус,  заступник голови ЛОВА Іван Собко, заступник голови депутатської комісії ЛОР з питань культури Петро Цеголко. 

У комісії також будуть директор «Історико-краєзнавчого музею» у Винниках Ігор Тимець, директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, завідувач археологічного музею ЛНУ ім. І. Франка Ярослав Погоральський, а також голова Самбірського міськрайонного товариства «Лемківщина» Любов Тепла, голова організації «Світовий конгрес бойків» Петро Косачевич, член організації «Заповіт графа Скарбека» Степан Луців. У товаристві «Бойківщина» сподіваються, що комісія зважить на згаданий факт при прийнятті рішення.

Відео