Львівська ОВА видала сотні дозволів через систему «Шлях» сумнівним волонтерам | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Львівська ОВА видала сотні дозволів через систему «Шлях» сумнівним волонтерам
06 Червня, 17:03

Львівська ОВА видала сотні дозволів через систему «Шлях» сумнівним волонтерам

Журналісти видання «Наші гроші. Львів» отримали доступ до бази даних волонтерів, яких внесли до системи «Шлях» Львівською обласною військовою адміністрацією (ЛОВА) на прохання різних громадських організацій. З’ясувалось, що більшість організацій пов’язані із позаштатним радником голови ЛОВА з питань гуманітарної допомоги і волонтерства Олексієм Шевчуком. До того ж, деякі чоловіки не повернулись в Україну. Про це йдеться на сайті ЗМІ.

За попередніми даними тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, майже 9,4 тисяч чоловіків призовного віку безповоротно виїхали через систему «Шлях». Однак, досі не відомі імені ані громадських організацій, ані втікачів чи організаторів.

Представники парламентської слідчої комісії відмовилась надати дані про сумнівні благодійні чи громадські організації і їхніх «волонтерів». Так само як і прикордонна служба, і «Укртрансбезпека», яка є адміністратором системи.

Однак журналісти змогли отримати доступ до масиву даних із наказами ЛОВА про внесення до системи «Шлях» Зокрема йдеться про майже 1 800 організацій, на прохання яких через систему «Шлях» було видано понад 32 тис. дозволів на виїзд. Відтак, журналісти змогли сформувати список лідерів серед заявників, за чиїми зверненнями до «Шляху» вносили сотні імен.

«Загалом у двадцятці організацій, які отримали найбільше погоджень на виїзд чоловіків, є відомі організації як «Львівський IT кластер» (280 осіб), «Народна самооборона Львівщини» (200), чи «Фонд допомоги Україні «Рух у майбутнє» (365), ініціатором створення якого є футбольний клуб «Рух» Григорія Козловського. Це реальні організації, про діяльність яких легко дізнатися», – йдеться у повідомленні.

Водночас, журналісти знайшли низку організацій, про які взагалі нічого не відомо. Більше того, від них вносили до «Шляху» сотні осіб. До того ж, немає сайтів чи сторінок зі звітами у соціальних мережах. Навіть немає актуальних номерів телефонів, ні зв’язку із засновниками чи їхніми керівниками.

Очолив список «найуспішніших» заявників до Львівської ОВА благодійний фонд «Чистий Київ» (385 людей). Його називають одним із головних партнерів ЛОВА з питань гуманітарної допомоги.

За даними журналістів, ця організація була створена ще в 2020 році, а в кінці березня 2022 з’явилась сторінка у Facebook, але там досі лише кілька дописів, датованих 26 березня 2022 року.

Водночас, в описі діяльності «Чистий Київ» зазначає, що відвантажив понад 1500 тонн гуманітарної допомоги. Згадки про допомогу від фонду знайшли на сайтах органів місцевого самоврядування, але їх мало. Так само «Чистий Київ» згадували кілька інших фондів, але контактів хоч когось з цієї організації надати не змогли.

Журналісти опитали волонтерів, які повідомили, що через «Чистий Київ» відвантажували гуманітарну допомогу з гуманітарних складів ЛОВА. На підтвердження цього редакція «Наші гроші. Львів» має копії видаткових накладних, де в шапці постачальником вказана ЛОВА, але внизу стоїть печатка «Чистого Києва».

Загалом для «Чистого Києва» Львівська ОВА надала дозволи на виїзд майже 400 чоловіків, в тому числі і дуже сумнівних як для волонтерів.

Наприклад, торік у травні завдяки такому дозволу виїхав і не повернувся чотири рази судимий мешканець Старосамбірського району Іван Мочульський. Тепер його оголосили у розшук.

Дозволом від ЛОВА скористався і сам керівник та засновник фонду «Чистий Київ» 37-річний Максим Ткачик. Він виїхав з України ще у серпні минулого року.

«Про роботу на склад ЛОВА розповів і Ігор Фесан, керівник і засновник «Благодійного фонду Степана Бандери» (295 дозволів), який тепер перебуває у стані припинення. Як пояснив Фесан, його фонд разом із іншими перевозив гуманітарну допомогу на запит ЛОВА на спільний склад, яким керував Олексій Шевчук – він же тодішній керівник координаційного штабу з питань надання гуманітарної допомоги ЛОВА та радник голови ЛОВА Максима Козицького. Ігор Фесан стверджує, що він особисто як керівник фонду жодних звернень до ЛОВА не писав і не підписував, бо «цим займались централізовано». То хто ж це робив? На подальші запитання він відповідати відмовився»,  – додає видання.

З’ясувалось, що таких організацій, про яких нічого невідомо, є значно більше. Більшість з них так чи інакше пов’язані власне з Олексієм Шевчуком та адвокатським об’єднанням «Barristers», екс-партнером якого він є. Дію адвокатського свідоцтва самого Шевчука цьогоріч призупинили за порушення правил адвокатської етики.

Однією із найбільш активних організацій, яка користувалась «Шляхом» від ЛОВА, є створена дев’ять місяців тому благодійна організація «Наші добрі справи» (270 осіб отримали дозвіл на виїзд). Ні сайту, ні сторінки у Facebook, ні публікацій в медіа. Цей фонд зареєстрований у Львові за адресою вул. Липинського, 29, кв. 8. Однак, такого будинку і квартири нема у реєстрі нерухомості. По-факту за цією адресою розташований ЖК «Авалон Тайм», але нумерація їхніх будівель містить також літери.

Благодійна організація «Наші добрі справи» зареєстрована на Корчинського Євгена Сергійовича з селища Іванків на Київщині, але такої людини не існує. За цією адресою у Іванкові прописаний 31-річний Корчемний Євген Сергійович. Але ні його телефони, ні електронна пошта не працюють. Журналістам вдалось лише поговорити з його матір’ю, яка пообіцяла передати синові контакти, але сам Корчемний так і не зателефонував.

За даними ЗМІ, від «Наших добрих справ» виїхали і не повернулись у встановлений час кілька десятків людей.

При цьому самого Корчемного у систему «Шлях» внесли не від його організації, а від ГО «Небайдужі громадяни», співзасновником якої, згідно з YouControl, є ніхто інший як Олексій Шевчук.

Як і у випадку з «Наші добрі справи», журналісти не знайшли жодної публічної інформації про гуманітарну діяльність «Небайдужих громадян», а також їхніх актуальних контактів. Відомо, що від них виїжджали і як водії-далекобійники (вони розповіли, що возили вантажі, але не тільки гуманітарні), так і втікачі.

Листи від «Небайдужих громадян» підписувала «Лесняк Д». Ймовірно, мова йде Лесняк Дарію-Анастасію, яку називають молодшою юристкою «Barristers». Її телефон, наданий в ЛОВА, виявився недійсним.

«Ще одним великим користувачем львівського сегменту системи «Шлях» є київська ГО «Громадська екологічна ініціатива», яка є одним із засновників «Української гільдії активістів». Але актуальних засновників та телефонів організації теж знайти не вдалось. На сторінці у Facebook нема нічого про гуманітарку, за вказаним телефоном не відповідають, а сайт тепер наповнений інформацією про казино», – розповідають журналісти.

Крім того, у двадцятку лідерів потрапив і київський фонд «Байрактар.» (220 осіб). Його заснував торік влітку 19-річний Денис Синявський. Зараз він є підозрюваним у кримінальному розслідуванні щодо незаконного переправлення чоловіків за кордон.

З ухвал в судреєстрі стало відомо, що правоохоронці Черкаської області викрили «благодійників», які в листопаді 2022 року через наказ Львівської ОВА внесли до «Шляху» чоловіка, який заплатив 2 500 доларів. До того ж, зазначається, що невказані посадовці ЛОВА відмовилися співпрацювати зі слідством і з’являтися на допит.

Інша організація – «Український джавелін», яка отримала від ЛОВА понад 130 дозволів. Цю організацію зареєстрував у вересні 2022 року 32-річний киянин Клим Хоменко, але уже з січня цього року «Український джавелін» перебуває в «стані припинення діяльності».

У додатку «Getcontact» телефон Клименка відмічений також як контакт помічника Олексія Шевчука. Раніше, у 2021 році, Шевчук опублікував відео, на якому Хоменко протитрували, як «представника команди адвоката Олексія Шевчука».

Фонд «Слава нації України!» був створений сім місяців тому Дмитром Півнем – колишнім помічником Олексія Шевчука і ще одним адвокатом Barristers. Півень також є співзасновником ГО «Служба порятунку тварин» – це одна із засновниць «Української гільдії активістів».

Дмитро Півень, так само як і засновник фонду «Наші добрі справи», із селища Іванків. Але для «Слава нації України!» кількість погоджень для «Шляху» від ЛОДА була значно меншою (менше 90).

«Ще одна маловідома організація – це фонд «Українські котики», заснований сім місяців тому 31-річним Богданом Забарою, ще одним адвокатом Barristers і помічником Шевчука. Забара також є співзасновником ГО «Судовий репортер» разом з Дмитром Півнем, засновником згаданого нами фонду «Слава нації України!». У розмові з НГЛ Богдан Забара відмовився надати будь-яку інформацію про діяльність фонду, оскільки вважає її конфіденційною»,  – додають журналісти.

Фонд «Код-Паляниця», створив у вересні минулого року 26-річнимй Олександр Заїка з Луганської області. Він припинив свою діяльність у лютому.  Від цього фонду ЛОВА внесла у систему «Шлях» понад сто чоловіків. Однак, журналісти не знайшли жодних відомостей про його роботу. У реєстрі нема навіть телефону організації.

Львівська обласна військова адміністрація, і Олексій Шевчук відмовились від інтерв’ю. Шевчук пояснив це тим, що він не впевнений, що спілкується з журналістами, а не шахраями.

На запит журналістів про ввезену гуманітарну допомогу організаціями, про які йшлось вище, перший заступник голови ЛОВА Андрій Годик письмово відповів, що «в обласній військовій адміністрації відсутня будь-яка інформація про гуманітарну діяльність організацій в період з 24.02.2022 до 20.05.2023, про які йдеться у Вашому запиті».

Відео