50 років такого не бачили: львівські медики врятували чоловіка з рідкісним судинним діагнозом | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
50 років такого не бачили: львівські медики врятували чоловіка з рідкісним судинним діагнозом
18 Травня, 12:02

50 років такого не бачили: львівські медики врятували чоловіка з рідкісним судинним діагнозом

Львівські судинні хірурги успішно прооперували 40-річного мешканця Івано-Франківська Андрія П. з надзвичайно рідкісною пухлиною шиї. У нього діагностували відразу чотири хемодектоми. Такого випадку у практиці львівських судинних хірургів Львівської обласної клінічної лікарні за останні 50 років ще не було, повідомляє Zaxid.net.

За словами професора Ігоря Кобзи, хемодектома зустрічається вкрай рідко: один випадок на 1,3 млн людей. Пухлина виникає на розгалужені сонних артерій, де є вузлик, так званий гломус. Це, здебільшого, доброякісна пухлина і вона виникає лише з одного боку. Тобто, одна пухлина з одного боку. Особливість пухлини, яку діагностували у іванофранківця Андрія у тому, що у нього діагностували подвійні хемодектоми з двох боків. Одна пухлина була невелика, а друга – гігантська.

«За останні 50 років у відділенні судинної хірургії було понад 50 пацієнтів з хемодектомами. Спочатку такі пухлини діагностували вкрай рідко, а в останні роки виявляють дві-три на рік, бо до нас їдуть пацієнти не лише з Західної України, а з різних областей. Але випадку, щоб пухлини були з двох боків і при цьому подвійні, ще не було за всі роки існування відділення судинної хірургії (відділенню 51 рік). Це перший такий випадок не лише у Львові, а й в Західній Україні й в медичній літературі таких випадків описано небагато», – каже професор Ігор Кобза.

Андрій поняття не має, що могло спровокувати таку пухлину. Ніхто з батьків, дідусів-бабусь і навіть далеких родичів такою недугою не хворів. А ось йому з молодшим братом не пощастило. В обох в різний час діагностували хемодектому. У брата 11 років тому традиційну – одну і лише з одного боку. А в Андрія – подвійну з двох боків.

«Шість років тому раптово відчув пульсацію у вусі і що у мене за лівим вухом ніби корч схопив. Пішов до ЛОРа, мене обстежили, але нічого не виявили. Десь через півроку у мене почався кашель. Чим я тільки його не лікував, не допомагало. Згодом я пішов на консультацію до ще одного ЛОРа. Лікарка ретельно обстежила мене, по своїй спеціальності жодних відхилень не знайшла, але помітила пухлини в сонних артеріях. І порадила їхати на операцію або до Києва, або до Львова. Я обрав Львів», – розповів Андрій.

І на УЗД, і на комп’ютерній томографії (КТ) було видно, що на розгалуженні сонних артерій зліва є невелика пухлина, тоді йде невелика перетяжка і далі є просто гігантська пухлина, що мала в діаметрі майже 10 см. Самої сонної артерії пацієнта не було видно. Скидалося на те, що пухлина її просто «з’ їла». Такі ж дві пухлини виявили і з правого боку, але вони були трішки менші за розмірами.

Судинні хірурги вирішили спершу видаляти пухлини з лівого боку, бо вони стискали внутрішню сонну артерію, яка поставляє кров до мозку. Окрім того, велика пухлина захопила нерви, які іннервують глотку, ідуть в під’язикову ділянку та інші. А це могло призвести до порушення ковтання, перекосити обличчя. Оскільки пухлина була у щелепній ділянці, то могла перетиснути пацієнтові і трахею. Операція була надто ризикована. Передусім тим, що була велика ймовірність виникнення кровотечі.

У вівторок, 18 травня, через тиждень після операція, Андрія виписали додому. Він дуже швидко відійшов від операції, дуже задоволений результатом і приблизно через місяць планує знову приїхати до Львова, аби позбутися пухлин ще й з правого боку.

А судинні хірурги планують відправити генетичний аналіз Андрія та його брата, а також їхніх дітей у лабораторію клініки «Шаріте» в Німеччину, аби дізнатися, чи є у дітей схильність до виникнення таких пухлин. Якщо є, то тримати їх на контролі, щоб в разі потреби вчасно видалити.

Відео