Львівський псевдособор: 75 років тому вирішили ліквідувати УГКЦ | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Львівський псевдособор: 75 років тому вирішили ліквідувати УГКЦ
08 Березня, 09:45

Львівський псевдособор: 75 років тому вирішили ліквідувати УГКЦ

У цей день, 8 березня 1946 року, у соборі святого Юра розпочався так званий Львівський уніатський церковний собор, який під тиском комуністичного режиму ухвалив рішення про ліквідацію Брестської церковної унії, розрив з Ватиканом і об’єднання з Російською православною церквою.

Ліквідація Української греко-католицької церкви розпочалась за ініціативи радянських органів держбезпеки та особисто Сталіна одразу ж після смерті митрополита Андрея Шептицького у 1944 році. Радянські засоби масової інформації розгорнули широку кампанію звинувачень церкви у колабораціонізмі з німецькими нацистами та підтримці українського руху Опору.

11 квітня 1945 року загони військ НКВС оточили собор св. Юра у Львові і заарештували митрополита Йосипа Сліпого, єпископів Будка і Чарнецького, а також багатьох священиків. Їм заявили, що греко-католицька церква з цього часу ліквідована. В 1945-1946 роках все вище духовенство УГКЦ разом з урядовцями курії, викладачами теології та філософії богословських академії та семінарій, ченцями – всього близько тисяча людей було заарештовано і вивезено на Схід.

Шляхом репресій радянська влада намагалася змусити ієрархію греко-католицької церкви погодитись на об’єднання з Російською православною церквою. Однак, жоден з усіх заарештованих єпископів не погодився на співпрацю. Тому радянські спецслужби й розробили план проведення «Собору Української Греко-Католицької Церкви».

Шляхом залякувань, часто і відвертого терору та знищення особливо непоступливих священиків сформовали групу учасників собору, яка складалася з 216 священнослужителів (у Галичині служило 1270 священиків) і 19 мирян. 9 березня 1946 року, незважаючи на неканонічність, собор проголосив скасування Берестейської унії 1596 року і «возз’єднання» з Російською православною церквою.

Тим часом радянський уряд розпочав активну ліквідацію парафій та церков УГКЦ. Тисячі священиків заарештовалииа засудили до тривалих термінів ув’язнення, або депортували.

Лише незначна частина священнослужителів, не витримавши психологічного тиску, формально перейшла до православ’я. Близько 200 священиків взялися творити структуру УГКЦ у підпіллі.

Понад 40 років священнослужителі та вірні УГКЦ були змушені таємно дотримуватися обрядів і свят своєї церкви, наражаючись на переслідування і репресії з боку органів влади. Лише 1 грудня 1989 року діяльність Української греко-католицької церкви в Україні була легалізована.

Відео