«СБУ вимагала в голів ОТГ інформацію про людей, які поїхали пікетувати до Києва», – Віталій Горбатенко | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«СБУ вимагала в голів ОТГ інформацію про людей, які поїхали пікетувати до Києва», – Віталій Горбатенко
30 Травня, 19:50
logo-black

«СБУ вимагала в голів ОТГ інформацію про людей, які поїхали пікетувати до Києва», – Віталій Горбатенко

Вчора, 29 травня, під Офісом президента та Кабінетом міністрів у Києві пройшла мирна акція протесту. Представники тих громад, які в результаті затвердженого Перспективного плану втратили свою вже до цього створену ОТГ, поїхали на розмову із владою. Із Львівщини до столиці також вирушила делегація. Проте зі слів голови ГО «Громада і ініціатива» Віталія Горбатенка, багато людей їхало відстоювати своє право на власний страх і ризик. День перед акцією даними протестувальників цікавилась поліція та СБУ.

«Маю інформацію, що за день до цього заходу, до всіх голів тих ОТГ, які мали їхати в Київ, а також до голів навколишніх до Львова населених пунктів, почали надходити дзвінки від СБУ і від Національної поліції. Розпитували: чи їдуть люди, хто саме, скільки, просили поіменні списки, номери машин і так далі. Після таких розпитувань, багато голів були збентежені. Переживали, що далі можуть бути якісь й інші утиски, як от відкриття кримінальних справ. Адже зараз все ще триває карантин і за порушення умов обмежень – величезні штрафи. Тому ці дзвінки частково призвели до того, що деякі люди відмовилися їхати на протест. З усієї ситуації можна зробити висновок, що владі таке волевиявлення людей зовсім не подобається. Це ж призводить до падіння рейтингів та довіри до сьогоднішньої керівництва держави. Все важче зараз повірити, що питання Перспективного плану ОТГ було поза політикою, – каже Горбатенко. – Та попри все делегація Львівської області була сформована із декількох ОТГ і все таки представила наш регіон. Вчора був потужний мітинг біля Кабінету міністрів і біля Офісу президента».

Акцію у Києві організовувала «Асоціацію ОТГ», вона відстоює права усіх чинних громад, які зараз можуть зникнути. До прикладу на Львівщині, згідно нового Перспективного плану, із адміністративної мапи таким чином може бути ліквідовано 13 ОТГ. При тому, що 7 громад були створені ще в 2015 році.

 

Думаєте, після затвердженого урядом Перспективного плану, громадам все ще можна відстояти своє право на самостійну ОТГ?

Влада хоче, аби люди заспокоїлись і готувались до місцевих виборів. Найкраще аби мовчали, змирилися і просто йшли до кінця з похиленою головою. Але ж насправді, тим Перспективним планом громади ще не є ліквідовані. Як мінімум до місцевих виборів маємо шанси відстояти свої права. Власне, один із таких способів і є мирні протести. І громади будуть зараз здійснювати цей потужний тиск на владу, аби дати зворот тому Перспективному плану, який ще по суті, не до кінця затверджений. Адже Кабмін ще дав допрацювати технічні моменти. І тут ми не знаємо, чи будуть це суттєві якісь технічні зміни, можливо через них можуть появитися нові громади, а можуть і скасувати теперішні.

Зрештою, Перспективний план не є якимось остаточним документом. Це не є закон, а лише певний акт, який стосується громад і однозначно, що в нього можна вносити зміни. Це передбачено і законом про добровільне об’єднання. Тому, власне, через тиск громад, може бути така ситуація, що Кабмін перегляне своє рішення і все таки внесе зміни, яких так очікують люди.

Окрім того, є шанс, поки рішення уряду не затвердить парламент та не направить його до ЦВК, аби та почала виборчий процес, на межах новостворених територіальних громадах. Тому громади поки ще мають той люфт, все ще можна змінити.

 

Можуть і до суду звертатися…

Безумовно, відповідно до Конституції є можливість судового оскарження будь-якого рішення виконавчої влади. За моєю інформацією, вже зараз багато громад готуються до цих судових позовів. Після затвердження Кабміном Перспективного плану почалася низка позачергових сесій в місцевих радах тих громад, які хочуть ліквідувати і вони вже делегують повноваження представництвам громади на представлення в судді. Тут теж може відбутися така досить цікава ситуація, коли через ці суди, вибори в низці таких громад будуть зірвані.

Навіть попри те, якщо у нас буде рішення Кабміну і затвердження ЦВК виборчих округів, самі вибори можуть не відбутися. Адже триватимуть суди і на момент, поки розглядається справа, будуть порушені права та інтереси тої чи іншої громади, суд вправі призупинити виборчий процес. Дуже ймовірно, що 25 жовтня, коли проходитимуть вибори в Україні, в певних громадах їх не буде.

До речі, часто спілкуючись із громадами та чую, що люди й без судів готові бойкотувати вибори. Це буде теж доволі цікавий прецедент, влада, фактично, буде нелегітимна на цій території, якщо мешканці не прийдуть на вибори і не зроблять свого волевиявлення. Боротьба триває, громади не здаються, тому шанс є.

Завжди намагався донести думку до посадовців, аби вони не знущались над громадами, цим лише провокують людей. Зараз ситуація може скластися так, що просто буде розбалансування органів місцевого самоврядування, однією частиною будуть проведені вибори, а іншою ні. Все буде складно, заплутано, і очевидно, що без судів не обійтись. І тут ми, до речі, говоримо не лише про представництво інтересів громади юридичною особою в суді, ніхто ж не забороняє судитися самим мешканцям. Не виключаю, цього. Більше того, впевнений, що обдурені люди, готові йти до кінця і навіть виходити на Європейський суд з прав людини. А там, дуже великі шанси виграти ці процеси. Оскільки Україна є в системі Європейського суду з прав людини, то влада зобов’язана виконувати його рішення.

 

Договоритися ніяк не вдасться?

Насправді вся ця ситуація викликана тим, що посадовці вирішили зігнорувати позицією окремих територіальних громад і намалювали карту так, як вони це бачили. В нас десь до 10 громад мали серйозні претензії до цього Перспективного плану. Це не багато і їх можна було послухати. Та вирішити всі питання десь на мирній основі переговорів. Але ж ні, людям прийшлось зустрітися з повним нерозумінням влади, вона всяко заговорювала ці проблеми. Проводила якісь нікчемні консультації і то не на всіх територіях громад, блокувалася присутність експертів.

На останніх таких консультаціях, які проводило ЛОДА, вхід експертам, які мають опозиційну думку, був заборонений. Натомість влада запросила фахівців з Києва, до речі, досі нічим не підтверджені їхні повноваження, чи то експерти, чи це просто випадкові люди. Далі на підставі цього вносили зміни до Перспективного плану. На жаль, цей от клубок, який вони зав’язали чинних проблем, зараз може призвести до дуже небажаних ситуацій.

 

ФОТО: Віталій Горбатенко та “Асоціація ОТГ”

Відео