«Мене гречкою, як тих бабок, не купите»: як голосували львівські безхатченки | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Мене гречкою, як тих бабок, не купите»: як голосували львівські безхатченки
31 Березня, 19:40
logo-black

«Мене гречкою, як тих бабок, не купите»: як голосували львівські безхатченки

Юлія Швидко

На виборчій дільниці 462136 виборчого округу №117 на вул. Шевченка у Львові голосували люди, зареєстровані у Центрі обліку та нічного перебування бездомних осіб на вул. Кирилівській. У виборчих списках їх 728. Підходять до двох крайніх столів.

-Нема? Знову нема? Подивіться добре, може, є… Нема, – опівдні 55-річна Алла Гіршпіль йде до виходу з виборчої дільниці, розташованої у Вищому професійному училищі №29. Жінка охайно одягнута.

«Більше 20 років зареєстрована у Центрі на Кирилівській. Кожен раз ходжу на вибори – і кожного разу мене немає у списках. Розумію, що опинилася у важкій життєвій ситуації, що втратила житло. Але я – теж людина, теж громадянка України. Правда, щоразу переконуюся, що відношуся до третього сорту, – говорить LMN Алла Гіршпіль. – Перед кожними черговими виборами завжди плекаю надію, що щось зміниться – у державі, у моєму житті. Але змін немає. Україна така ж знедолена, як я. Не знаю, чи ще хтось, крім мене, на дільницю піде. Ті,  що потрапили у Центр через свою байдужість та неправильну поведінку – їм і зараз байдуже. А ті, що опинилися там через біду, розчарувалися. Не вірять, що після виборів щось зміниться».

Жінка бере табличку, на якій написано прохання до небайдужих допомогти з роботою, житлом. Йде у центр міста. Завжди стоїть навпроти мерії.

О 13.00 на дільниці малолюдно. До цього часу проголосувало лише 20 мешканців Центру для бездомних.

Безхатченко Микола Бобошко детально перевіряє, чи у списку виборців розписався навпроти свого прізвища. Через 5 хв виходить з виборчої кабінки. Кидає бюлетень в урну.

«Мені скоро 80 років, але зовсім не байдуже, як буде жити Україна. Давно готуюся до виборів. Дуже люблю читати – інформацію зі всіх газет, журналів брав. Зважував, за кого би правильно голос віддати. Мене не проведеш, – каже LMN Микола Бобошко. – Знаю, що придумали різні технології, аби результати підтасувати. Але мене гречкою, як тих бабок, не купите. Знаєте, як Тарас Шевченко писав: «За шмат гнилої ковбаси у вас хоч матір попроси. То оддасте». Раніше перед виборами до нас відкрито приходили, пропонували гроші, продукти. Тепер тих підкупів було менше. Жінкам, які в нашому Центрі живуть, казав: «Бог дає вам вибір. Зробіть його правильно. Бо через таких Юд, що за 30 срібняків готові Україну продати, тепер маємо Божу кару – фронт. Припиниться війна, чи розгориться – від нас залежить. Кажуть, що розчаровані. Не можна падати духом. У мене до Революції Гідності ще була своя квартира. Побачили, що одинокий, пристарілий, вирішили забрати. Без правоохоронних органів не обійшлося. Мене побили, викинули. Змирився, бо ж хочеться своєю смертю померти. Думав, піду в АТО. У військкоматі кажуть: «Дідуля, ти чого? Тобі ж вісімдесятка на носі».

Михайло Ходань у чорній майці та з великим кульком у руці на дільниці ходить від стола до стола. Бюлетеня не отримує. Йде до виходу.

«Я є в списках виборців, тільки кажуть, що документів приніс замало. У мене вдома – ну, на Кирилівській – ще такий самий мішок документів. Зараз принесу. До восьмої вечора маю час. Довго думав, за кого голосувати – і не надумав. Всіх повикреслюю, але не дам свій голос для фальсифікацій», – говорить.

На вулиці до Михайла Ходаня підходить жінка з онуком.

«Не робіть такого. Голосувати треба усвідомлено. Якщо про себе не думаєте, про них подумайте, – показує на свого онука. – Вибирайте, будь-кого, аби тільки не орієнтувався на Росію. Нам її все життя насаджували. У мене зять – росіянин. Питає, чому я там москалів не люблю. Кажу: «Бо ще у школі у нас було 4 уроки російської мови і тільки 2 – української. Далі жили за принципом: російське – краще. І тільки на пенсії я усвідомила,  як хибно думала».

“Не будьте агітатором. Не вчіть розумного чоловіка», – Михайло Ходань йде геть.

До 19.00 на дільниці проголосували 94 виборці без власного житла. Це 13% від усіх мешканців Центру для бездомних, які були у списках.

«Інколи з такими виборцями буває непросто. Але цього разу голосування пройшло без особливих конфліктів. Лише один чоловік вимагав, аби йому дозволили проголосувати по закордонному паспорту. На жаль, не змогли цього дозволити.  Ще один чоловік після того, як кинув бюлетень в урну, зрозумів, що його зіпсував. Що саме зробив – не знаємо. Побачимо після восьмої», – говорить LMN голова виборчої дільниці 462136 Ростислав Черній.

Фото: LMN

Відео