Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Мешканці Кам’янки-Бузької не дозволяють збудувати свинокомплекс
26 Грудня, 19:38

Мешканці Кам’янки-Бузької не дозволяють збудувати свинокомплекс

Христина Вишневська

Завтра, 27 грудня, о 14.00 жителі Кам’янка-Бузької ОТГ збираються біля стін мерії на громадські слухання. Говоритимуть про екологічну небезпеку, яка може виникнути в районі через будівництво свинокомплексу. Якщо люди помістяться у приміщенні міськради, засідатимуть там. Ні –  то перейдуть у Будинок культури.

Споруджувати комплекс вирішило фермерське господарство «Смерічка Еко», зареєстроване на вул. Людкевича, 8 у Кам’янка-Бузькій, поміж приватної забудови. Воно подало на розгляд громади детальний план будівництва свинокомплексу на 48 тисяч голів на земельній площі 30 га. Це поміж селами Забужжя, Руда-Сілецька, Прибужани, Гайок та Сілець. Від цих населених пунктів до майбутнього свинокомплексу 2-3 км.

«Ми всі знаємо, і про це свідчить статистика, що в Кам’янка-Бузькому районі найгірша екологічна ситуація в області. В нас тут і ТЕС, і «Кроно-Україна», де виготовляють деревостружкові плити, і свинокомплекс в Батятичах. Тут вже є кому псувати екологію, до того ж повсюди бракує очисних споруд. Як збудують цей свинокомплекс – нас чекає екологічна катастрофа», – розповідає LMN депутат районної ради Андрій Антонюк.

Він провів прості підрахунки. Одна свиня випиває на день приблизно 9 л води. Щодня свинокомплекс потребуватиме 432 т питної води. В рік – 155 тис. 520 т.

«А в нас в регіоні й так дефіцит питної води, влітку колодязі пересихають! – каже Антонюк. – Рахуємо далі. 48 тисяч свиней будуть продукувати 240 тонн гною на добу. А за місяць, за рік? Лише для зберігання цього гною потрібно 3 гектари лагун завглибшки 5 метрів. На проекті ж нема жодної!»

 

«Смерічка Еко» пропонує зробити градильні, які мали б випаровувати до 200 тонн рідкої фракції на добу.

 

«Ви можете уявити мікроклімат в окрузі? – додає Андрій Антонюк. – Навіть якщо вони випарують рідку фракцію, тверда все одно залишиться. Куди вони її діватимуть? Внесуть в ґрунт? Гній свиней має кислу природу, то з часом призведе до повної втрати родючості наших земель».

Депутат наголошує, що земельні ділянки,  де планується будівництво, меліоровані із заляганням ґрунтових вод 1-2 м від поверхні. Тож стоки з відходів потраплять у ґрунтові води, відтак – Західний Буг.

Місцеві активісти припускають, що завтра під час громадських слухань чиновники з мерії та представники  «Смерічки Еко» запевнятимуть присутніх, що фермери зведуть комплекс з дотриманням усіх екологічних норм. Та люди не поведуться на обіцянки. Кажуть, в районі вже достатньо підприємств «європейського зразка», які серйозно шкодять довкіллю і здоров’ю людей.

«Через дірки в законодавстві, судовій системі, які не гарантують людям захисту їх прав, ми стаємо заручниками ситуації, – каже Юрій Карвацький з місцевого осередку ГО «Люди Країни». –  Ми є свідками, як капіталізм в нашій області заходить виключно з метою заробити гроші. Прикладами є свинокомплекс у Городоцькому районі, спроби збудувати норкове господарство на Бродівщині.  Звичайно, люди зацікавлені в добрій продукції, якісних харчах, робочих місцях, наповненні місцевих бюджетів. І якби бізнесмени дотримувалися всі правил екозаконодавства, як це роблять в цивілізованих країнах, ніхто би не протестував».

Схожі новини