Мешканці Львівщини (не) відчули землетрус: коли востаннє подібні події були у нас | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Мешканці Львівщини (не) відчули землетрус: коли востаннє подібні події були у нас
12 Жовтня, 14:53
logo-black

Мешканці Львівщини (не) відчули землетрус: коли востаннє подібні події були у нас

В понеділок, 9 жовтня 2023 року, в районі міста Гуменне у Словаччині стався землетрус, який відчули і жителі Львівщини. Востаннє наслідки землетрусу у Словаччині на теренах України були відчутними 245 років тому, у 1778 році. Мешканці Львівщини по-різному відчули поштовхи, хтось написав, як відчув, ніби під землею проїхав швидкісний потяг, а хтось помітив хитання монітора комп’ютера на робочому столі. Натомість були і такі, які ніяк не відчули земельних поштовхів. 

LMN поспілкувалась з сейсмологом з 50-річним досвідом Романом Пронишиним, який розповів, чому жителі нашої області по-різному відчули цю подію та чи впливає на це війна.

«Від знайомих знаю, що в центрі Львова землетрус, що стався 9 жовтня, відчутний не був. Найбільше його відчували в районі Сихова жителі висоток. Якщо говорити за область, то в залежності від відстані до епіцентру, найбільше поштовхи відчували мешканці, що живуть ближче до кордону. Проте відчуття були приблизно на рівні 2 балів за 12 бальною шкалою інтенсивності МSК-64. Це не дуже багато. Могло трохи хитати, хтось відчував легке запоморочення, проте руйнувань землетруси такої інтенсивності не несуть», – розповів сейсмолог Інституту Геофізики НАН України Роман.

В Україні існує дві сейсмоактивні зони – Закарпаття і Крим, де постійно відбуваються землетруси різної сили. Крім того, в Україні є райони, де дуже рідко відбуваються окремі сейсмічні події. До одного з таких відноситься Львівська область.

Загалом, явище, що сталось 9 жовтня – рідкісне. Найчастіше жителі Львівщини можуть відчувати румунські землетруси, останні з яких були не так давно – 1940, 1977, 1986 та 1990 рр. 

На Львівщині у 1875 році був зареєстрований 6-бальний землетрус, епіцентр якого знаходився в районі м.Великі Мости. У Львові за шкалою MSK-64 він тоді відчувався з інтенсивністю 4 бали.

Передбачити точний день та час землетрусу неможливо.

«Землетруси неможливо передбачати. Сейсмологам відомі райони, де вони можливі, але день та час ні. Так само і про цей, що недавно був у Словаччині ніхто не міг знати. У світі поки не існує такого прогнозу, щоб знати день та час ймовірної катастрофи. Якби можна було би знати, то не було б стільки смертей в світі», – поділився пан Роман.

В останній час у мережі поширюється думка, що вибухи, пов’язані з воєнними діями можуть спричинити землетрус. Як зазначив фахівець, така інформація є хибною і не заслуговує уваги.

Зазначимо, рівень сейсмічної небезпеки можна знайти на картах загального сейсмічного районування. Детальніше за посиланням.

Олена Лещенко

User Image
Олена Лещенко
Відео