«Мешканці Самбора не мають підстав для занепокоєння. Самбірський полігон – один із безпечних у Львівській області», – Назар Романчук | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Мешканці Самбора не мають підстав для занепокоєння. Самбірський полігон – один із безпечних у Львівській області», – Назар Романчук
13 Лютого, 16:01
logo-black

«Мешканці Самбора не мають підстав для занепокоєння. Самбірський полігон – один із безпечних у Львівській області», – Назар Романчук

Віра Потічна

5 лютого під час чергової сесії Самбірської міської ради депутати вирішили й надалі приймати на місцевому полігоні тверді побутові відходи зі Львова. За умови, що туди щодня заїжджатиме до 5 машин.

Таке рішення викликало жваве обговорення в соцмережах. В інтернеті з’явилися моторошні фото з купами сміття, вантажівками, заваленими непотребом. Під такими постами користувачі висловлюють обурення. Чи справді рішення депутатів несе загрозу для навколишнього середовища, а чи проблему нагнітають штучно? – спробувала розібратися LMN.

«До полігону від міста далеко, я там ніколи не була. Але з тих фотографій, які бачила у Фейсбуці, видно, що це все просто якийсь жах. Машини чужі приїздять, висипають, що хочуть. Ніякого порядку нема», – обурюється місцева мешканка Оксана Глиба.

Приймати на своєму полігоні львівські побутові відходи Самбірська міськрада погодилась ще три роки тому. Тоді в обласному центрі виник колапс. Через закриття Грибовицького сміттєзвалища місто, яке щодня продукує до 600 тонн відходів, просто потопало у непотребі. У Львові відходи не вивозились тижнями.

Обласна влада звернулась за допомогою до районних центрів та міст з проханням вивозу твердих побутових відходів на їхні полігони. Тоді відгукнулися Червоноград, Стрий, Миколаїв, Новояворівськ, Жидачів, Буськ і Самбір.

«Коли виникла складна ситуація у Львові, потрібно було реагувати і допомагати, бо зрештою, це не Російській Федерації йдемо на зустріч, а нашому обласному центру. До того ж умови, які пропонувалися, були прийнятні і для нас. У Самборі ситуація з полігоном теж була непроста. Коштів на проведення якісних заходів згідно екологічних норм по захороненню – бракувало. Як наслідок іноді виникали загоряння», – каже міський голова Самбора Юрій Гамар.

Пояснює, вивезення на їхній полігон сміття зі Львова тимчасовий і обмежений. Натомість місто отримує додаткове фінансування з області на рекультивацію власного полігону і на соціально-економічний розвиток.

«Якби ми не почали проводити заходи на власному звалищі, то за кілька років у нас були б схожі проблеми, як і на львівському полігоні. Тому що на рекультивацію і захоронення всіх цих відходів необхідні немалі гроші. Сам Самбір зі своїм скромним бюджетом не погасив би цих витрат. Потрібно було б піднімати плату за вивіз ТПВ для населення, щоб власними коштами робити необхідні заходи на полігоні. Але це надзвичайно дорого», – додає мер.

В обласній держадміністрації, де власне контролюють вивіз непотребу зі Львова в районні центри, теж заспокоюють. Самбірське звалище – одне із найкращих за рівнем утримання.

«Мешканці не мають підстав для занепокоєння. Самбірський полігон – однин із безпечних у Львівській області. Там іде постійна пересипка сміття землею, чого не робилося раніше, розгортання. У майбутньому будуть також залучені кошти Міністерства екології, щоб обгородити його, зробити доїзд та упорядкувати ситуацію з інфільтратами. Екологічна інспекція слідкує за всіма полігонами в області, і якщо б виник хоч малий натяк на якусь надзвичайну ситуацію, ми б реагували. На сьогодні Самбірський полігон є абсолютно безпечним для експлуатації», – каже директор Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської ОДА Назар Романчук.

До речі, на сесії 5 лютого за подальший вивіз побутових відходів зі Львова на Самбірський полігон голосували члени семи фракцій з дев’яти. Не долучилися до голосування депутати з Народного контролю, які підтримують колишнього мера, підприємця Тараса Копиляка. На останніх виборах у 2015-му він програв з відривом у півтисячі голосів викладачу Юрію Гамару.

Депутатський корпус до голосування прискіпливо вивчав стан місцевого полігону, а також умови ввезення та захоронення ТПВ.

«Перш за все місто змушене буде вирішувати питання про захоронення відходів згідно з нових екологічних норм. Тому що полігони без сортувальної лінії – будуть закриті. Місту доведеться самому шукати вихід з ситуації, куди дівати власний непотріб. Зараз завершуються роботи з під’єднання електроенергії до полігону, що дасть можливість перезапустити роботу сортувальної лінії, підключити електронну вагу, встановити відеонагляд. Це забезпечить сортування і контроль ввезеного обєму ТПВ. Також оголошено тендер на масштабну рекультивацію полігону на суму 70 мільйони гривень», – пояснює міський голова.

До речі, прикладом міста, яке зараз має проблеми із власним сміттям, є Дрогобич. Там влада витрачає мільйони гривень з бюджету, підіймає в рази тариф населенню, щоб якось виходити з цієї ситуації.

Самбір ж натомість, за допомогою субвенцій, матиме можливість вирішити левову частку наболілих проблем, які через брак фінансування самотужки ніколи б не розв’язали.

«Вочевидь, розуміючи, які переваги отримує місто, досягнувши вигідних для нього домовленостей з обласною адміністрацією, це не сподобалося політичним опонентам. Не вперше вони намагаються зіграти на темі сміття, так як вона дуже зручна для маніпуляції. Перекручують інформацію, виривають з контексту якісь фрази, а потім демонструють все це громаді міста у місцевій газеті, яка також їм належить. Мешканців Самбора вводять в оману, показуючи фотографії із стихійних звалищ, машини, купи сміття із чужих полігонів. Не маючи об’єктивної інформації, люди думають, що все погано. Тому я запрошую громадськість, кому цікаво, можна організувати групу, поїхати на полігон, а потім робити висновки. Мерія працює прозоро, і я готовий говорити з кожним, хто має питання до моєї роботи. Та на конструктивну розмову ніхто з опонентів не йде. Лиш спекулюючи на наболілій темі, вводячи людей в оману, тим самим намагаються здобути політичні бонуси. Правда, до всіх таких речей, закидів і шукання шпильок в моїй роботі ставлюсь спокійно. Це все в межах політичної конкуренції», – констатує міський очільник.

Відео