Мешканцю Стрілок загрожує штраф у 6 мільйонів гривень за зрубану на дрова вільху (ВІДЕО) | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Мешканцю Стрілок загрожує штраф у 6 мільйонів гривень за зрубану на дрова вільху (ВІДЕО)
16 Жовтня, 15:35
logo-black

Мешканцю Стрілок загрожує штраф у 6 мільйонів гривень за зрубану на дрова вільху (ВІДЕО)

58-річний мешканець села Стрілки Віктор Галевич може опинитись за гратами через те, що зрубав три десятки дерев вільхи на дрова. Річ в тім, що рубку чоловік здійснив у національному природному парку «Королівські Бескиди», однак не знав про це. Тепер проти чоловіка можуть відкрити кримінальне провадження. Лісники ж кажуть, що шкода, яку завдав чоловік природі, складає 6 мільйонів гривень. Чоловік зізнається – навіть як до кінця життя буде працювати, навряд чи заробить такі гроші.  

«У січні пішов, звалив пару вільх. Скільки себе пам‘ятаю – то було колгоспне поле, потім радгосп розпався і там паслися корови все життя. Потім насіялась вільха — то вийшло так як самосів. Та й десять років, то я добре пам’ятаю, кожен Божий рік дрова собі звідтам вожу. Завжди все нормально було – там нема нічого такого, звичайна сіра вільха. Ну та й того року таке саме – нарізав, а тепер пішов забирати, надійшов лісничий. То, каже, вже «Королівські Бескиди». Ні табличок, нічого, ніхто не знає, що то національний природний парк. Пів села їздило, кожен день різало дрова, їм нормально було, я пішов – попало на мене так. Ну і я вийшов цапом-відбувайлом», – розповідає чоловік LMN.  

Коли чоловік завершував поратись в лісі, до нього підійшов лісничий.  За словами чоловіка, він сказав, щоб зробити порядок, що все нормально буде. 

«Потім пішли вниз з лісником, ми загрузили дрова, а вони — «Стояти». Викликали наряд поліції. Приїхали, оформили, склали акт, що я самовільно нарубав вільхи в «Королівських Бескидах». Дрова в мене забрали на зберігання на пилораму. Фіру дров. А тут мені говорять, що я маю платити 6 мільйонів гривень за 35 пеньків вільхових. Маю платити як шкоду «Бескидам». Там якась кратність йде, я то ніяк зрозуміти не можу. Головне, що кожен день по 4 фури ті во такі великі везуть з горів, то нічого. Кожен Божий день! То ліс можна возити, а дрова не можна», – обурюється чоловік.  

Віктор каже, вільха – не ділова деревина, вона тільки на дрова й годиться. За подальшу долю чоловіка вболівають і односельчани. Сьогодні збирають підписи. 

«На моєму місці міг бути кожен. Мені треба сто років робити, би то відробити. Як людям жити, як вони не мають права взяти дрова. Там, кажуть, не можна навіть патичка розміром сантиметр зрубати.  Я дома маю газ тільки до плитки, палю тільки дровами. Купив би газовий котел, та нема за що. Я зараз безробітний, скоротили. Їздив в Польщу, та зараз же не виїдеш — до пенсійного віку ще два роки», – зазначає чоловік. 

Чоловік каже, що якби знав, що то природній парк, ситуація була б іншою. За роки існування він «в очі не бачив» представників цього парку.

«Кажуть, понабирали штату, а ніхто навіть не знає, хто до тих штатів входить. Ще кажуть, то почалась війна між «Галсільлісом» та «Бескидами». А я от попався їм під руки», – припускає чоловік. 

Зауважимо, на сайті та Facebook-сторінці парку LMN також не вдалось знайти інформації про межі та команду парку та правила поведінки в ньому. Серед останніх записів на сайті – «Не зривай первоцвіти – не будь браконьєром!», «БОРІТЕСЯ – ПОБОРЕТЕ!», «Зі святом весни! «Весна перемогла і МИ ПЕРЕМОЖЕМО!» «НЕ БУДЬМО ПАЛІЯМИ!» та «Ми пам’ятаємо».  У фейсбуці команда парку також розповідає про свята. А ще – про метеликів, птахів, опеньки та природоохоронні конкурси. З дописів на сторінці може скластись враження, що основним напрямом роботи парку є просвітницька діяльність щодо природи серед школярів та дошкільнят.  

Про відсутність діалогу парку та громади у коментарі LMN згадав і Микола Дрозд, голова Стрілківської громади. 

«Питання в тому, що в нас на території створений національний природний парк «Королівські Бескиди». І такий прецедент, думаю, не є дуже правильним початком роботи. Після того, як він був створений, потрібно було знайти діалог з громадою. Потрібно було провести роз’яснювальну роботу. Потрібно було чітко вказати, яка мета створення цього парку, які є обмеження щодо користування лісовими ресурсами, чітко вказати схеми розташування земельних ділянок, які входять до парку. Щоб люди розуміли, як там правильно поводитись. А зараз починати роботу з того, що відкрити кримінальну справу простій людині, яка заготовляла вільху – то є повний абсурд», – зазначає очільник Стрілківської громади. 

За словами Миколи Дрозда, з першого дня на посаді він намагається донести до підприємств галузі, що робота має проводитись прозоро – люди мають знати, які проводяться рубки та посіви. 

«Як люди мають дізнатись, де той парк є, якщо навіть наш земельний відділ не має конкретних даних, які саме ділянки віднесені до національного парку. А може  то є землі сільської ради? Там зовсім інша ситуація – якщо людина заготувала собі дрова, то жодних проблем нема», – каже голова Стрілківської громади.

Микола каже, що громада не хоче блокувати діяльність жодних лісогосподарських підприємств, але хоче, щоб її проводили відкрито й прозоро і розповідали людям, що роблять. Історія Віктора, за словами голови, є прецедентом, який може потягнути за собою багато наслідків – у громаді хочуть, аби ситуація врегулювалася якось розумно.

«Дуже прикро, що в такий час є якісь протиріччя. Особисто звертався до керівництва «Галсільлісу», щоб знайти розумне вирішення цієї проблеми, якось піти на зустріч людям, але вони категорично відмовилися. Не всі в нас можуть опалювати газом чи електроенергією — дрова для багатьох єдине джерело тепла. Позиція «Галсільліс», який зараз здійснює охорону лісів парку також не є зрозумілою – бо коли є реальні зловживання в лісовій галузі, керівництво «Галсільлісу» закриває очі, а бачать просту людину, як зрубала собі дрова. 

За словами голови, мешканці громади дуже обурені. Стримує від мітингів їх тільки те, що в країні війна. 

«Та я боюсь, що воно може мати великий соціальний спротив. У нас лісовий фонд — 65% території. Ми хотіли б як громада мати з цього якусь користь. А так виходить, що створення парку може тільки обмежити людей у їх правах, а про переваги поки неясно – про них має розповідати керівництво чи працівники парку», – каже Микола. 

LMN звернулась за коментарем до Старосамбірської поліції. Тут кажуть, що повідомлення про вирубку лісу у Стрілках отримали, відомості внесено в ЄРДР, проводиться перевірка. Більше деталей обіцяють розповісти згодом. 

 

Відео