регіональні новини
Написати нам
На Жовківщині люди дихають гноївкою та грузнуть у фекаліях на власних городах
18 Вересня, 14:41
logo-black

На Жовківщині люди дихають гноївкою та грузнуть у фекаліях на власних городах

Антоніна Скляренко

У селі Гряда Жовківського району назріває справжній бунт. Місцевих обурює, що поруч з їхнім селом на їхніх же полях місцевий фермер із свинокомплексу виливає нечистоти. На городах вже утворилися цілі озера.

69593596_1338420386309665_1392445225045065728_o

«Так просто жити не можна. Ні дихати, ні спати, ні їсти. Запах такий, що просто нудить, болить голова, пече в легенях. Діти хворіють, дорослі. А діла до цього нікому нема. Викликали екоінспекцію, і просто під час перевірки двоє людей провалилося на полі. Бо фермер виливає гноївку із свинокомплексу на город, а щоб приховати сліди, зверху трохи присипляє ґрунтом. Під низом все провалюється, там цілі озера гноївки», – розповідає Галина Солонецька, місцева мешканка.

Проблеми жителів Гряди розпочались 6 років тому, коли у селі запрацював свинокомплекс. За нормами, всі фекалії із ферми мали би зливатися у спеціальні ями-резервуари. Але, за словами людей, підприємець весь непотріб вивозить цистернами на поля. Гноївки на городах вже так багато, що її не поглинає ґрунт. Утворюються великі калюжі, рови заповнені смердючими рідинами.

Три дні тому у селі працювала екоінспекція, брала аналізи ґрунту.

«Нам нині надіслали результати досліджень, але дуже дрібним і нерозбірливим шрифтом. Тому треба їхати брати висновки на руки. Біда в тому, що сама інспекція не штрафує, а лише дає приписи порушникам. А хто приписів боїться? Як отримаємо висновки, будемо радитися з юристами, як діяти дальше. Весь цей час керівництво свинокомплексу запевняло, що має дозволи від інспекції на вивезення фекалій. Але всі розуміють, що це не так, адже такі речовини мають зберігатися у спеціальних відстійниках, і лише за певний період їх можна використовувати як добриво, а не отак одразу виливати на поля. Раніше ті поля, де виливали фекалії, належали до земель запасу, тепер наша сільрада розширила території, і виходить, що відходи ллють у межах населеного пункту. Будемо думати, що робити», – прокоментував ситуацію LMN сільський голова Гряди Михайло Василина.

70909156_744734805939477_4102041574131630080_o

На жаль, отримати коментар від керівництва свиноферми не вдалось. Проте, зі слів голови села, йому на комплексі пообіцяли найближчим часом зробити відстійники.

“Біда в тому, що у цій ситуації замішано багато держслужбовців і один одного покриває. Коли має приїздити екологічна інспекція – свинокомплекс попереджають, і вони припиняють викиди, збавляють обороти. 30 серпня, наприклад, АПП “ГРЯДА” не було в робочому стані. Повітряні фільтри, які примусово викидають з свиноферми повітря були закриті. Було чути як свині кричать диким криком. Задихалися від своїх відходів, – додає Солонецька. – Висновки досліджень були плачевні. На фермі порушені всі норми. Найперше це те, що вона збудована за 500 метрів від сільських хат. Згідно норм, з таким розташуванням повинна вирощувати не більше 12 тисяч голів свиней на рік. А у мене є запис, де сам директор каже, що таку кількість вони собі дозволяють тримати одночасно, і це йому підтакує ще одна місцева чиновниця. Зрозуміло, раз у них така  кількість тварин, то всі ці фекалії вони просто не мають де діти. От і ллють мало не попід хати, десь за півкілометра до найближчого обійстя. Крім того, маю інформацію, що для напування свиней використовують артезіанську воду із свердловини. І тут ще один парадокс: свині п’ють чисту воду, а люди гноївку, бо у наших криницях вже нічого доброго не лишилося”.

Схожі новини