“Не за Сталіна, Леніна чи компартію, а за свою землю і дітей”: староста села Смиків проти знесення радянського памʼятника | Львівська мануфактура новин
“Не за Сталіна, Леніна чи компартію, а за свою землю і дітей”: староста села Смиків проти знесення радянського памʼятника
16 Грудня, 10:23
logo-black

“Не за Сталіна, Леніна чи компартію, а за свою землю і дітей”: староста села Смиків проти знесення радянського памʼятника

У вівторок, 12 грудня, у селі Смиків, що входить до Сокальської міської громади на Львівщині, в межах декомунізації мали знести радянський пам’ятник. Проте староста села Віталій Левицький не дозволив зробити цього. Про інцидент повідомив радник голови Львівської обласної військової адміністрації Олег Радик.

У своєму дописі Олег Радик написав, що староста села заліз на пам’ятник і плакав, а правоохоронні органи не змогли нічого зробити. 

LMN в ефірі програми “Погляд з Хмарочоса” поспілкувались із старостою села Віталієм Левицьким. Він пояснив, що памʼятник присвячений його односельчанам, які пішли воювати “не за Сталіна, Леніна чи компартію, а за свою землю і своїх дітей” і тому він проти його знесення.

“У селі Смиків заходиться памʼятник 62-ом односельчанам, загиблим в роки Другої світової війни, які визволяли свою землю від фашистських загарбників. Переважна більшість з них були звичайними сільськими трудівниками, які пішли воювати не за Сталіна, Леніна чи компартію, а за свою землю і своїх дітей”, – розповів Віталій Левицький.



Окрім того, староста зазначив, що цей пам’ятник не підлягає знесенню згідно із Законом України, а тому таке рішення влади є незаконним.

“Рішення про демонтаж вищезазначеного памʼятника з огляду на нормативно-правове поле України є незаконним. Пункт 4-ґ частини першої статті першої Закону України № 3005–IX “Про засудження та заборону пропаганди російської, імперської політики в Україні і деколонізації топонімії”, який набрав чинності 27.07.2023 року свідчить, що символіка російської імперської політики – це символіка, яка включає зображення, памʼятники, памʼятні знаки, написи, присвячені подіям, які повʼязані з здійсненням російської імперської політики. В дужках чітко пише, окрім зображень, памʼятників та памʼятних знаків, повʼязаних з опором і вигнанням нацистських окупантів з України. Тому цей памʼятник не підлягає знесенню по закону”, – наголосив староста села Смиків.

 

Також Віталій Левицький розповів LMN, що “ніяких комуністичних ідеалів чи ностальгії по комунізму” в нього немає, однак він проти “знищення памяті”. 

“Ніяких комуністичних ідеалів чи ностальгії по комунізму в мене немає, тому що я в ті часи бідував. Але дід  йшов воювати за свою землю, за своїх дітей і памʼять про нього в мене є. Мама розказувала про це мені, я розказував про це своїм дітям.  На самому памʼятнику немає жодної символіки, ніяких зірок, сам він у жовто-блакитних тонах і фраза «Ніщо не забуте – ніхто не забутий» – жовто-блакитна. Ні з яким комунізмом він не асоціюється ні в кого із наших жителів”, – додав Віталій Левицький.



Додамо також, що староста села повідомив LMN, що написав заяву на звільнення, тому що “не звик працювати в тих колективах, де він є інакомислячим”.

Нагадаємо, до кінця 2023 року на Львівщині не має залишитись жодного пам’ятника радянському режиму. З початку року у Львівській області демонтовано 289 об’єктів комуністичної пропаганди, наразі залишилося лише 22.

Детальніше про декомунізацію на Львівщині ми розповіли у ефірі програми “Погляд з Хмарочоса”.

User Image
Вікторія Васильченко
Відео