Зазнала пошкодження фігура Матері Божої на Миколаївщині (оновлено) | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Зазнала пошкодження фігура Матері Божої на Миколаївщині (оновлено)
07 Травня, 12:42
logo-black

Зазнала пошкодження фігура Матері Божої на Миколаївщині (оновлено)

Вікторія Ничта

Сьогодні зранку у соцмережах з’явилася інформація, що вночі у селі Дуброва на Миколаївщині невідомі облили кислотою фігуру Матері Божої – пошкодили її у кількох місцях в нижній частині. Це та скульптура, яку встановили впритул до Стільського Городища і через яку днями розгорівся скандал.

«Місцеві не бачили, хто це зробив, пошкодження помітили вже зранку. Одразу викликали поліцію і повідомили мене. Будемо сподіватися, що правоохоронці знайдуть зловмисників», – розповів LMN староста села Андрій Васильківський.

Нагадаємо, кілька днів тому користувачі Фейсбук забили на сполох. Повідомили, що в Дуброві, на узгір’ї з печерами, самовільно встановили фігурку Матері Божої. На їх переконання, такі роботи спотворюють унікальний вигляд середньовічного городища VIII-X століття, пам’ятки археології національного значення. Ідея встановити фігурку з’явилася у місцевих мешканців, усі роботи вони виконували за власний кошт. Приблизно місяць тому озвучили своє рішення у соцмережах і просили про допомогу. Облаштування скульптури та прилеглої території тривало майже два тижні.

«Жителі Дуброви не зверталися ні до нас, ні до обласної влади по жодні дозволи. І чому увесь цей час, поки тривали роботи, дирекція заповідника не реагувала на такі дії, пояснити не можу, – каже Андрій Васильківський. – Обурення почалося лише тоді, коли про це заговорили у соціальних мережах. 4 травня у нас вже було багато журналістів, а наступного дня заметушилися й чиновники, і правоохоронні органи».

5 травня за фактом пошкодження автентичного вигляду шахт історико-культурного заповідника «Стільське городище» відкрито кримінальне провадження. Активістів підозрюють у незаконному проведенні пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини, знищенні, руйнуванні або пошкодженні об’єктів культурної спадщини національного значення.

Як повідомили у ЛОДА, “Стільське городище” як пам’ятка не зареєстроване в Міністерстві культури України. 2001 року Кабмін вніс його до переліку пам’яток археології національного значення. Але заповідник не розробив облікової документації, є інвентаризація, але нема затверджених меж заповідника.

У 2017 році Тростянецька ОТГ отримала офіційного листа від ЛОДА про те, що в її межах є такий заповідник, і з проханням врахувати це у Генплані ОТГ. Але Генплан донині не затверджений.

«У цієї ситуації є дві сторони медалі, – розповів доктор історичних наук Леонтій Войтович. Він є уродженцем Миколаївщини та багато років досліджує Стільське Городище. – Безперечно, що на розміщення сакральної споруди мала б дати дозвіл місцева влада. По друге, якщо на території є заповідник, то керівництво установи мало б слідкувати за усім, що робиться на території. Але якщо заповідник не має відповідного паспорта і визначених меж, то тепер ніхто не має права вимагати демонтувати фігуру. Більше того, ніхто із серйозних науковців не сприймає Стільсько як столицю Білих Хорватів. Об’єкт практично не досліджений. Там не розкопано навіть 1 відсотка території».

У печерах, поряд з якими встановили фігурку, місцеві роками зберігають овочі. Сумніваються, що там колись жили монахи, як твердять деякі дослідники. Запевняють, що ці печери видовбали у скалах їхні діди та прадіди, облаштувавши собі погреби.

«Про те, що там плануються такі роботи, ми знали з чуток, – каже директор комунального підприємства Орест Корчинський. – Але оскільки зараз карантин і ми працюємо дистанційно, то приїхати та перевірити не мали можливості. Люди, на жаль, самі не розуміють, що наробили. До того ж є неповагою встановлювати фігуру Матері Божої поряд із пивницями, де зберігається городина».

Іншої думки священнослужителі.

«У встановлені такого оберега для села немає нічого поганого, – вважає очільник Миколаївського деканату УГКЦ, отець Андрій Павлів. – Єдине, що люди перед тим, як щось робити, мали б узгодити свої дії із місцевою владою, разом обрати місце для фігури. Не сумніваюся, що їм ніхто б цього не заборонив, адже це Божа справа».

Попри скандал, що розгорівся навколо фігурки, жителі Дуброви категорично проти щось змінювати та досі вважають своє рішення правильним. Чекають на рішення відповідної комісії та правоохоронців.

Щодо факту вандалізуму, то цю ситуацію з’ясовують правоохоронції, повідомили LMN у Миколаївському відділенні поліції.  Там припускають, що фарба на фігурі могла зіпсуватися через дощ. Але й не виключають версії про знищення скульптури вандалами.

Відео