Парк пам’яті в Самборі має стати прикладом єдності народу України | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Парк пам’яті в Самборі має стати прикладом єдності народу України
22 Серпня, 09:23

Парк пам’яті в Самборі має стати прикладом єдності народу України

Сьогодні на території старого єврейського кладовища освятили новоспоруджений хрест на знак шани і пам’яті про загиблих 17-ох воїнів ОУН-УПА, борців за волю України, які стали жертвами нацизму. Таким чином розпочато облаштування меморіального парку «Пам’ятай!». Окрім пам’ятників полеглим українцям, єврейська громада, яка є ініціатором проекту та його реалізатором, встановить меморіал жертвам масових розстрілів 1941-1944 років, серед яких переважна більшість – представники єврейського народу.

Право відкрити меморіальний комплекс надано голові Львівської обласної державної адміністрації Маркіяну Мальському, міському голові Юрію Гамару та родичу одного із загиблих Святославу Чухраю.

 

 

 

 

 

 

 

Поминальну панахиду за загиблими у боротьбі за волю України відслужили Блаженніший Митрополит Київський і всієї України ПЦУ Епіфаній, Блаженніший Святослав (Шевчук) — Верховний архієпископ Києво-Галицький, митрополит Київський — предстоятель Української греко-католицької церкви та представники духовенства Самбірщини.

Після спільної молитви першим промову мав Глава УГКЦ Святослав. Він відзначив:

«Ми сьогодні тут, щоб вшанувати пам’ять тих, хто понад усе вмів любити. У час, коли, здавалося, світ умів лише ненавидіти, заохочував до вбивства, зневаги, вони так любили рідну землю і свій народ, що віддали за них найцінніше – власне життя. Символічним є відкриття пам’ятного знаку напередодні Дня Незалежності України. Усі жителі нашої держави повинні зрозуміти, що Україна є запорукою щастя для усіх тих, хто проживає на її землі. Показовим є те, що українські воїни, які заплатили життям за нашу Україну, які загинули від рук тих, хто спричинив найбільший злочин людства – Голокост, спочивають на старовинному єврейському кладовищі. Уперше у Самборі для такої події зібралися голови Православної та Греко-католицької церкви, головний рабин, представники духовенства християн та юдеїв. Це зробили для того, щоб показати, що юдеї вміють шанувати християнські традиції, моляться за українських героїв, а християни, українці вміють пошанувати почуття навіть покійних юдеїв. Сподіваюся, що тих, хто похований тут будуть пам’ятати як праведників. Вічна пам’ять Героям України, подяка тим, хто вмів любити».

«Ми відкриваємо величний меморіал, на місці, де знайшли спочинок і українці, і євреї. Це лише початок великої роботи, – сказав митрополит Епіфаній. – Дякую усім меценатам, та тим, хто долучився до цієї великої справи. Сподіваюся, побачимося ще раз, коли уся робота буде завершена».

Головний равин України Які дов Блайх відзначив: «За нашими канонами на єврейському кладовищі не може бути символів інших релігій. У християн теж є свої традиції. Є давня приказка, що можна зробити усе за життя, не можна лише поховати себе. Гідно поховати людину та вшанувати її – це останнє добро, які можуть для неї зробити близькі. Демократія вимагає поваги до думки іншого. Якщо українці хочуть поваги у світі від інших народів, то вони теж повинні навчитися поважати інших. Парк пам’яті стане прикладом єдності та великої співпраці».

«Щоб ця подія відбулася, довелося пройти тернистий шлях, докласти багато зусиль. Не завжди усе було просто. Встановлення і освячення цього хреста на єврейському кладовищі на честь загиблих за Україну вояків свідчить про те, що самбірчани мають у серці достатньо любові та розуміння до людей різних національностей та релігій, а також є прихильниками демократичних цінностей», – сказав Юрій Гамар.

Перед присутніми також виступили посол Канади в Україні Роман Ващук, голова Львівської ОДА Маркіян Мальський та брат похованого тут борця за Україну Святослав Чухрай.

Після покладання квітів і вшанування загиблих українців, свій релігійний обряд біля масового поховання євреїв здійснили представники юдеїв. Разом з християнами вшанували пам’ять розстріляних жертв нацистського терору.
Канадієць самбірського походження Марк Фрайман розповів присутнім про історію цього місця та плани облаштування меморіального парку «Пам’ятай!»

Прес-служба Самбірської міської ради

Відео