«Підхопити стригучий лишай можна, погладивши тваринку»: як виявити та лікувати небезпечну недугу | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Підхопити стригучий лишай можна, погладивши тваринку»: як виявити та лікувати небезпечну недугу
08 Листопада, 17:17

«Підхопити стригучий лишай можна, погладивши тваринку»: як виявити та лікувати небезпечну недугу

Рідко хто стримується, особливо діти, коли бачать милого песика, кішку чи іншу тваринку. Ми беремо їх на руки, гладимо, навіть цілуємо. А потім через кілька днів на шкірі з’являється червона пляма з темними краями, що свербить…Та ще й від неї можуть заражатися інші, – кажуть лікарі.

«Часто у тварини, зараженої грибковим захворюванням, що в народі називають стригучим лишаєм, нема жодних симптомів чи проявів недуги, – пояснює Олег Павлик, лікар-дерматовенеролог вищої категорії медичного центру «Уросвіт». – Тому нерідко заражаються навіть власники котів чи собак, що вже говорити про випадки, коли діти надворі гладять безпритульних тварин».

Крім того, заразитись так званим лишаєм можна навіть у селі, якщо погладити корову чи коня, що мають небезпечний грибок.

Тож жертвами такої недуги стають як діти, так і дорослі. А ще треба розуміти, що збудник передається не лише від тварини до людини, але й від хворої людини до здорової, або через особисті речі (мова про рушник, одяг, панамку, гребінець), стаються спалахи захворювань у дитячих колективах (зокрема в садках). Інкубаційний період у разі зараження від людини триває шість тижнів, якщо ж збудник передався від тварини, перші симптоми проявляються через 3-7 днів після зараження.

– У який спосіб проявляється лишай?

– Спершу треба пояснити, що від котів та собак можна заразитись мікроспорією (хворобу в народі ще називають котячим лишаєм), а від коней та великої рогатої худоби – трихофітією. У кожному з випадків ураження може зазнати як гладка шкіра, так і волосиста частина голови (волосся на ураженій ділянці стає ніби зістриженим, тому хворобу і прозвали «стригучим лишаєм»). Але є й певні відмінності.

При мікроспорії на шкірі з’являється чітко окреслена пляма блідо-рожевого або червонуватого забарвлення, що має круглу чи овальну форму, підвищення по краю у вигляді кільця та лущення по центру. Розміри плями можуть сягати від кількох міліметрів до кількох сантиметрів.

А може бути кілька плям, котрі зливаються і утворюють такий собі гирляндоподібний малюнок. Якщо ж пляма виникає на волосяній частині голови, вона вкрита значною кількістю білих лусочок, а волосся в цій частині обламується на відстані 5-8 міліметрів від шкіри. Крім того, уражена волосина (а точніше її рештки) вкривається сірувато-білою оболонкою.

А ще може розвинутися так звана глибока мікроспорія – це гнійне запалення волосяних мішечків, з яких при натисканні виділяється гній.

– Як розвивається трихофітія?

– На шкірі виникають численні вогнища (плями рожево-фіолетового кольору, вкриті тонкими дрібнопластинчастими лусочками; плями зливаються й збільшуються притім у площі до розміру долоні).

При ураженні шкіри на голові волосся обламується на відстані 2-3 міліметри від шкіри, хоча в межах плями можуть лишатися довгі незмінені волосини.

Тоді як решта тьмяніє, закручується і набуває сірувато-попелястого забарвлення. При розвитку гнійної трихофітії на шкірі з’являються вузлики, заповнені гноєм. Якщо їх не лікувати, на місці вузлів виникнуть рубці, на яких може ніколи не рости волосся.

 – Це важко лікувати?

Здебільшого хворий потребує амбулаторного лікування, важливо чимшвидше його почати, але спершу слід здати лабораторні аналізи, аби визначити збудника. Натомість часто трапляється, що людина вважає появу так званого лишаю проявом алергії (наприклад, на якийсь продукт) або дерматиту і починає змащувати пляму спиртом, оцтом чи гормональними мазями.

Тоді як ці засоби можуть не просто не лікувати, а завдати шкоди, бо грибок дуже добре почувається в середовищі гормональної мазі й починає швидко рости.

Додам, що при виявленні такої хвороби обстеження потребують рідні хворого. Якщо це сталося в дитячому садку, заклад закривають на карантин (з обов’язковим обстеженням персоналу та дітей). Дезінфекції підлягають білизна, одяг, постіль хворого. Раджу також оглядати дітей (а краще, аби це робив фахівець) після повернення з табору чи з відпочинку в селі.

Медичний центр “Уросвіт” працює сім днів на тиждень.

 Записатися на прийом до лікаря можна за номером телефону: +38 (096) 700-30-80 або в діалоговому віконці на сайті: https://urosvit.com/.

 

 

 

Відео