Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
“Пишаюся, що українську мову використовують дипломати”, – почесний консул Канади в Україні
21 Лютого, 13:01
logo-black

“Пишаюся, що українську мову використовують дипломати”, – почесний консул Канади в Україні

Наталія Павлишин

 

До Дня рідної мови 20 лютого у Львівській політехніці відбулася акція «Мова моїх батьків — мова мого духу». Серед учасників була Почесна консулка Канади в Україні, докторка Оксана Винницька-Юсипович. Вона поділилася власними спостереженнями про розвиток української мови нині.

 

2018-11-20-13-48-04

“Я змалку чула українську мову і спілкувалася нею вдома, в молодіжних організаціях, суботній школі та на Богослужіннях. Це була мова моїх батьків і мова мого духу,- каже консул. – Натомість наукове та політичне життя відбувалося мовою оточення – англійською, французькою, німецькою, іспанською. Коли в пізніх 80-х роках минулого століття я вперше приїхала в Україну, як молодий науковець в рамках обміну Канада — СРСР, то побачила, що тут, як і в діаспорі, українська мова була мовою кухні, родини, пісні. А не мовою науки, міжнародного чи ділового спілкування, творчості. Тоді, під час наукової конференції в Одесі, в якій я брала участь, змушена була попросити, щоб мені надали перекладача, бо не розуміла виступів російською мовою. Коли висловила своє здивування, мені пояснили, що українською спілкуються на базарах.

 

Українська мова пройшла нелегкий шлях. Пам’ятаю, як у 1989 році, у той час я проживала в Києві, постановою ЦК КПРС було законодавчо закріплено російську мову як загальнодержавну. П’ять років перед тим всім вчителям російської мови було підвищено зарплати. Це були останні краплі у 400-річній історії виведення української мови як мови розвитку, творчості”, — розповіла почесна консулка Канади в Україні.

 

2018-11-20-13-54-57

Також додала, що сьогодні українською мовою спілкуються понад 20 мільйонів людей, які проживають за межами України.

 

«Зараз є підвищена зацікавленість до вивчення української мови в світі. Нині я маю честь брати участь у міжнародних конференціях в Україні та поза її межами і виступати українською мовою. Обговорювати економічні та торгові питання цією мовою. Брати участь у дипломатичних акціях разом із політиками різних держав і обмінюватися думками українською.  Вона поступово стає на шляху мови, яку використовують у наукових, політичних, бізнесових , дипломатичних колах світу. І я цим пишаюся», — підкреслила Оксана Винницька-Юсипович.

 

2018-11-20-13-59-37

У рамках акції організували мандрівну виставку плакатів «Мова моїх батьків — мова мого духу». Кожен із плакатів — особлива глибина думки українців із діаспори — громадських лідерів, політиків, науковців, митців. Саме вони та мільйони українців в усьому світі в часи бездержавності зберігали та розвивали українську мову, а сьогодні вкладають свою працю та зусилля для розвитку рідної мови. Надалі ця експозиція помандрує різними країнами світу.

 

Схожі новини