«Поморяни Vivat»: як на Золочівщині “зробили” музей | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Поморяни Vivat»: як на Золочівщині “зробили” музей
08 Жовтня, 19:00

«Поморяни Vivat»: як на Золочівщині “зробили” музей

Марта Занюк

У м. Поморяни відкрили музей зі старожитностями. Всі експонати, що там є – речі місцевих мешканців.

Зелений будиночок – гордість містечка Поморяни, що на Золочівщині. Тут у вересні активісти облаштували унікальний музей.
Приміщення для закладу надав Поморянський ліцей, щоправда тепер доведеться розширятися. Бо експонатів назбирали стільки, що місця малувато.

Бамбетель, люля, ступа, рогач, гибель, веретено, скриня 19 ст. з давніми надписами, довоєнна латунна запальничка, шевський набір для пошиття взуття… Це і не тільки можна побачити у музеї, який є одним із елементів проекту культурно-туристичного відродження Поморянщини «Поморяни Vivat».

Роботу розпочали цього літа. Керівники проекту відвідали безліч садиб, забігали у кожний куточок села та шукали експонати. Це зрараз приміщення наповнене неймовірними старожитностями, а ще влітку там не було зовсім нічого.
Самі жителі Поморян приходять дивитися на власні експонати, а заодно переконатись, що усе на місці.
Для інших відвідувачів вхід поки що безкоштовний. Але є окремий куточок, де можна придбати варення, сиропи та сувеніри.

У майбутньому музей матиме кілька тематичних відділів:

  • Присвячений історії міста Поморяни (14-20 ст.),
  • Краєзнавчий (відтворення побуту Поморянщини)
  • Присвячений Поморянському замку
  • Кімнату пам’яті жертв Гестапо та НКВД та міні-бібліотека.

Окрім музею, до проекту «Поморяни Vivat» належить відродження Поморянського замку та парку.

«Кошти нам виділяють приватні спонсори, один меценат подарував 100 тис. грн. на замок, 40 тис. грн. ми зібрали під час мистецького-благодійного аукціону у червні. Цієї осені ми реалізовуємо три речі: поморянський музей, очистка парку та подаємося на проект фінансування Поморянського замку на конкурс регіону», – Ганна Гарилів, керівник БФ «Спадщина. UA».

Замок планують повність реконструювати, відновити його, аби це був туристичний об’єкт. Щоб люди хотіли приїжджати в Поморяни, відпочивати і насолоджуватися красою замку та територією навколо нього.
Його відновлять у стилі епохи до початку 20 ст, коли на ньому була металева покрівля. Під той самий період будуть відновлювати і парк.

“Для нього маємо зробити проект з новими доріжками, мощенням, благоустроєм, який буде оптимальним і який, маємо надію, вже будемо виконувати наступного року. Для цього треба знайти кошти, але ми над цим працюємо», – Ганна Гаврилів.

До речі, спочатку люди дуже скептично ставилися до діяльності активістів. Але відкриття музею допомогло налагодити контакт з поморянцями.

Відео