Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
У ПЦУ розповіли, чи варто пірнати в ополонку на Йорданські свята
18 Січня, 15:16

У ПЦУ розповіли, чи варто пірнати в ополонку на Йорданські свята

Пірнання в ополонку на Йордан не «змиває» гріхи. І масові купання на Водохреще – зовсім не давня українська традиція. Про це сьогодні, 18 січня, заявила Православна церква України. Звернення до своїх парафіян представники церкви розмістили на сторінці у Фейсбук.

«Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку. Мотивація у кожного різна: хтось «змиває гріхи», хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням «давньої української традиції». Останнє твердження – цілком помилкове! У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. Ані етнографи, ані історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито «традиційних» масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку. Деякі історики пов’язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя», – йдеться у повідомленні.

У ПЦУ зазначають, що масові пірнання у воду на Водохреще появилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження. Церква також назвала «абсолютно помилковим» судженням, про те, що ніби купання у крижаній воді після водосвяття «змиває гріхи».

«Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного. Але ми закликаємо не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього», – наголошують представники церкви.

Сьогодні, 18 січня, православні та греко-католики відзначають Водохресний Святвечір. Завтра, 19 січня, християни східного обряду святкують Хрещення Господнє.

Фото: з відкритих інтернет-джерел

Схожі новини