Qui prodest: хто заробив на добровільно – примусовій вакцинації в Україні | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Qui prodest: хто заробив на добровільно – примусовій вакцинації в Україні
22 Жовтня, 12:36

Qui prodest: хто заробив на добровільно – примусовій вакцинації в Україні

На даний час в Україні після двох доз вакцини від COVID-19 цілком можна отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію – документ, що містить інформацію про зроблені щеплення і відповідає світовим медико-санітарним нормам. Але це, звичайно ж, можливо тільки в тому випадку, якщо вакцинуватися офіційно. А якщо процедура пройдена фіктивно? Як працює чорний ринок імунізації в країні дослідили NewsPrice.

З COVID – сертифікатом все простіше

19 серпня Європейський Союз офіційно визнав українські сертифікати щеплень, після чого відпала потреба робити тести ПЦР для перетинають кордон. Для тих хто був не в курсі нагадаємо, що до цього більшість країн дозволяли в’їзд виключно після негативного ПЛР, зробленого не раніше, ніж за 72 години до в’їзду, або антиген-тесту, який проведений не раніше, ніж за 48 годин. Тепер же дорога до Євросоюзу для українців відкрита без здачі будь-яких аналізів.

Український сертифікат може бути виданий на підставі щеплення вакцинами, які дозволені Всесвітньою організацією охорони здоров’я для використання в надзвичайній ситуації – AstraZeneca (в т.ч. Covishield, SKBio), Comirnaty / Pfizer-BioNTech, SpikeVax / Moderna, CoronaVac / Sinovac-Biotech, Janssen (Johnson & Johnson) відразу після другої дози вакцини. Причому, що важливо, видає заповітний папірець звичайний лікар.

Правда, навіть у таких спрощених умов перетину кордонів є незручні правила. Так, між першим і другим уколом повинно пройти не менше двох тижнів, а деякі препарати передбачають і довший термін – до 12 тижнів. Так що якщо раптом читачеві в голову прийшла думка врятувати екстреним уколом гарячі путівки, то за допомогою офіційної процедури це буде зробити неможливо. І що робити?

Насправді вихід є: пара днів, 80 $ і заповітний документ в кишені. Причому, вартість такої послуги на чорному ринку України набагато дешевше, ніж в Росії, де NewsPrice «купував» прищеплювальний паспорт майже за 500 $.

Звичайно ж продавці сумнівної послуги діють через інтернет і уникають особистих зустрічей, а якщо поставити запитання про те чи можна купити вакцинацію першому ліпшому терапевту, то у відповідь нічого крім обурення не отримати. Проте «сумлінні продавці» існують і якщо їх вдасться знайти, то отриманий сертифікат буде від чинного медичного закладу і з підписом реального лікаря, дійсно проводить вакцинацію саме зазначеним у документі препаратом.

Найімовірніше такий бізнес як підробка медичних документів став доступний з-за реальної можливості утилізації зайвого обсягу отриманого препарату. Лікарі кажуть, що через жорсткі правила і особливості упаковки, доводиться утилізувати невикористані дози вакцини в кінці дня. У кожній ампулі – 10 доз. А навіщо викидати безкоштовно те, що можна продати?

«Ампула розкривається і проколюється голкою.  З цього моменту зберігання флакона повинно бути не більше 6 годин. У перший день у нас вакцинували 54 людини і 6 доз утилізували », – розповіла Ольга Кобевко, інфекціоніст Чернівецької обласної лікарні.

Така ситуація не унікальна. Наприклад, на старті вакцинації в Нью-Йорку доводилося викидати сотні доз, поки керівництво штату не послабило вимоги до пацієнтів, які можуть отримати щеплення.

У той же час глава національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій каже, що МОЗ не забороняє використовувати залишки вакцини для щеплення людей, які не входять до пріоритет вакцинації. Таким чином і виходять десятки, а то і сотні вільних доз вакцини, які вказуються в фіктивних документах.

З одного боку, таку практику можна виправдати, оскільки у людей бувають різні ситуації, в тому числі і екстрені, коли дії, спрямовані на придбання документа про вакцинацію – вимушений захід. З іншого боку, якщо з’явиться потреба вакцинуватися в дійсності, власнику фіктивних даних доведеться зізнаватися, що він став співучасником у підробці документів і тим самим порушив закон, бо дані про вакцинацію можуть бути в офіційній медичній базі МОЗ, в такому випадку все залежить від виконавця, продав він дійсно справжній документ або липову копію без внесення відомостей до офіційного реєстру.

Цей матеріал редакція NewsPrice почала готувати задовго до подій останніх тижнів, коли українська влада «раптово зрозуміла», що десь все-таки фігурують документи про підроблені щеплення. І слуги народу прийшли до висновку що потрібно внести законопроект про покарання недобросовісних лікарів, після чого 21 серпня міністр охорони здоров’я анонсував підготовлений Міністерством охорони здоров’я проект про кримінальну відповідальність за підробку медичних документів. Можна припустити, що до серпня поточного року Міністерству навіть на думку не спадало що в такій корумпованій країні як Україна, почнуть заробляти на порятунку від коронавирусу.

І, о диво! 22 вересня на сайті МОЗ з’явилася інформація, що уряд схвалив розроблений фахівцями Мінздраву проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за підробку документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень». Законопроект був поданий на реєстрацію до Верховної Ради України та в той же день підтриманий. А якщо говорити про покарання, то нормативно-правовий акт передбачає:

• Штраф від 17 до 34 тисяч грн або обмеження волі до 2 років для тих, хто свідомо використовує підроблені документи;

• Штраф у 68 тис. Грн або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати посаду на 1-3 роки для лікарів, які свідомо вносять неправдиву інформацію про щеплення;

• Штраф до 170 тис. Грн або позбавлення волі до 3 років за підробку таких документів з метою поширення.

На засіданні прем’єр-міністр висловив сподівання, що Верховна Рада підтримає цю «відповідальну перед суспільством ініціативу». Що ж чекаємо результатів …

А поки прем’єр-міністр, МОЗ та інші органи влади чекають рішення Верховної Ради, в ЗМІ спостерігається тенденція масового інформування населення про те, як активізувалися правоохоронці. Видання рясніють даними, що в Україні відкрили сотні кримінальних справ за підробку довідок, що СБУ розкрила схеми, всіх недобросовісних лікарів позбавлять ліцензій, мало не лікарні закривати почнуть, мовляв щоб відбити бажання порушувати.

Правда у всій цій інформаційній кампанії є цікавий нюанс: всі сотні відкритих справ, внесений законопроект і розкриті схеми «трапилися» одночасно … тобто в період з близько 20-го вересня по 1-3 числа жовтня, а до цього часу як би ніхто не знав,  що в країні щосили практикується фальсифікація медичних документів.

І це незважаючи на те, що кампанія вакцинації триває вже майже рік, а система міжнародної і внутрішньої сертифікації працює понад шість місяців, з квітня 2021 року, з того самого моменту, коли поступово почали відкриватися кордони.

Чи можна стверджувати, що весь цей період активно фальсифікувалися документи? Напевно можна. Чи варто говорити, що це стало помітно тільки зараз і правоохоронні органи за 15-20 днів змогли розслідувати сотні схем, розпізнати «небезпечні» медичні установи і відкрити кримінальні справи? З огляду на той факт, що вони могли негласно займатися цим кілька місяців, готуючись до прийняття відповідного закону – можливо, але теорія сумнівна.

Від теорій до фактів:

• Факт номер один – вакцинацію дійсно можна купити, і редакція це зробила, двічі (виключно в рамках експерименту). Перший раз, був отриманий міжнародний сертифікат з зазначенням двох вакцинацій препаратом Pfizer 12 серпня з допомогою продавця який був знайдений на просторах даркнету. Придбано той сертифікат, який визнаний Європейським Союзом, і з підробки яких поліція недавно відкрила десятки кримінальних справ, а СБУ викрила схеми. Вартість такого склала $ 80;

• Факт номер два – хвалена державою «ДІЯ», в якій одним з останніх нововведень є генерація Covid-сертифікатів, і внутрішніх і міжнародних – тієї електронної версії довідки, яка повинна бути в обов’язковому порядку у всіх хто пройшов повну імунізацію – в більшості випадків не працює . І тому є маса підтверджень;

• Факт номер три – трохи більше ніж через місяць від 12 серпня, в розпорядженні редакції з’являється друге, а точніше інше фальшиве щеплення, як раз у період бурхливого інформаційного зльоту повідомлень про те, що держава активно взялася за спраглих наживи докторів. Але оскільки «ДІЯ» не спрацювала, на підтвердження вакцинації було отримано офіційний, прийнятий Мінздравом у 2006 році бланк, під назвою «карта профілактичних щеплень» в якій стоїть відмітка про отримання однієї дози AstraZeneca. Бланк підписаний і завірений мокрою печаткою. У додатку «ДІЯ» це повинно було значитися як внутрішній сертифікат. Вартість така ж – 80 доларів. Творцем даного документу, на цей раз виступив лікар звичайної рядовий поліклініки.

Зауважимо, матеріал створений з метою вивчення «чорного ринку», щоб черговий раз довести, що як би влада не боролася, як би сильно не демонструвала всю міць внутрішніх правових органів, як би красиво не брехала в підконтрольних ЗМІ, людину, яка хоче заробити, нічого не зупинить, навіть здоров’я людей. Як то кажуть якщо є попит буде і пропозиція.

  • 0
  • 291
Відео