Сьогодні 110-та річниця з дня народження Степана Бандери | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Сьогодні 110-та річниця з дня народження Степана Бандери
01 Січня, 13:40

Сьогодні 110-та річниця з дня народження Степана Бандери

1 січня відзначаємо 110-ту річницю з дня народження головного ідеолога і теоретика українського націоналістичного руху XX століття, голови проводу Організації українських націоналістів Степана Бандери.

Сьогодні о 14.00 на пл. Кропивницького у Львові громадськість та представники влади покладуть квіти до пам’ятника Степану Бандері, опісля відбудеться громадське віче. Ювілей Героя України відзначають на офіційному рівні, згідно з постановою Верховної Ради від 18 грудня.

 

Пропонуємо добірку цікавих фактів з біографії Степана Бандери (за матеріалами УНІАН).

– У дитинстві Степан був низького росту та мав слабке здоров’я, тому при вступі до «Пласту» йому відмовили і взяли тільки з третьої спроби.

– В молодості він був відомий під псевдонімами “Лис”, “Степанко”, “Сірий”, “Малий” та іншими.

– Є свідчення, що він готувався до поліцейських тортур: катував себе ланцюгами, голками та щоденно обливався холодною водою.

– Бандера став керівником відділу пропаганди в ОУН у 22 роки, в 23 – став заступником крайового провідника, а в 24 – крайовим провідником.

– Провідник усе життя був прихильником збройного опору, але особисто він ніколи не був задіяний у збройному протистоянні.

– За його ініціативи було створено підпільну друкарню ОУН та хімічну лабораторію.

– Степан Бандера і Ярослав Стецько були авторами Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року.

– Бандера любив гру в шахи, співав у хорі та грав на гітарі і мандоліні, займався бігом, плаванням та лижним спортом, не палив і не вживав алкоголю.

– Практично всі члени сім’ї Степана Бандери загинули під час війни або побували в концтаборах. Сам Степан мав трьох дітей, а його дружина Ярослава допомагала у боротьбі.

 

– Вбив Бандеру 15 жовтня 1959 року у Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський зі спеціального пістолета-шприца.

– Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року у Мюнхені. Його труну засипали землею з України та покропили водою з Чорного моря, а на могилу поклали 250 вінків.

– У проекті “Великі українці” Степан Бандера посів третє місце, набравши більше 260 тис. голосів українців. За деякими даними, він був лідером проекту, але результати голосування сфальсифікували.

– В 2010 році йому було посмертно присвоєне звання Героя України, а в 2011році, при режимі Віктора Януковича, рішення про присвоєння відмінене.

 

Найвідоміші цитати Степана Бандери

“Коли поміж хлібом і свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний”.

“Ні на що не здадуться навіть найкращі нагоди й готовність допомогти, якщо сама нація не виборює й не кує своєї долі власною боротьбою”.

“Комунізм цілком противний духові української нації”.

“З москалями нема спільної мови”.

“Хоч які великі жертви – боротьба конечна”.

“Віра найбільше скріплює сили душі”

“Нашим природним середовищем стало вже змагання, змістом нашого життя – боротьба”.

“В усякій боротьбі і в усякій розумній політиці сенс полягає в тому, щоб, жертвуючи малим, частинними позиціями і вартостями, здобути головну мету. В цьому полягає всяка перемога, виграш. А пожертвувані, втрачені вартості – це ціна перемоги. Що більша мета, що тяжче змагання – то більші бувають жертви”.

Фото: Вікіпедія

Відео