Спочатку зміцниться, а згодом послабиться: економісти розповіли, що буде з гривнею у наступному році | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Спочатку зміцниться, а згодом послабиться: економісти розповіли, що буде з гривнею у наступному році
24 Грудня, 17:52

Спочатку зміцниться, а згодом послабиться: економісти розповіли, що буде з гривнею у наступному році

Попри економічну кризу у світі, для гривні 2020 рік виявився не таким катастрофічним, як очікували економісти та аналітики. Але, незважаючи на позитивні тенденції наприкінці цього року, далеко не всі погоджуються, що наступний рік пройде для гривні під знаком зміцнення, передає Економічна правда.

Уряд, який підвищенням ставок заманив нерезидентів в ОВДП, у законі про держбюджет встановив середній курс на 2021 рік на рівні 29,1 грн за долар. Проте урядові прогнози майже ніколи не збігаються з реальністю. Наприклад, під час ухвалення бюджету-2020 у нього заклали курс 27,5 грн за долар, а в січні-лютому долар коштував менше 25 грн. У квітні уряд переглянув бюджет та прогноз щодо долара. Очікування зросли до 29,5 грн за долар, але американська валюта впродовж року жодного разу не піднімалася навіть до 29 грн.

Позитивні сигнали, які українська економіка отримала наприкінці 2020 року, змусили багатьох аналітиків переглянути свої прогнози, зокрема щодо курсу валют. Наприклад, у Dragon Capital вважають, що тренд на зміцнення гривні, що почався в грудні, триватиме.

«За нашим оновленим прогнозом, курс гривні буде близьким до 27,5 грн за долар до кінця 2020 року. Поступове укріплення гривні продовжиться в першому кварталі наступного року. Але до кінця року курс повернеться до 28 грн за долар», – зазначила головна економістка компанії Олена Білан.

Зміцненню гривні допомагатиме сприятлива ситуація у зовнішній торгівлі України: ціни на сталь сягнули найвищого з 2011 року рівня. Суттєво зросли ціни й на інші товари українського експорту – пшеницю та кукурудзу. Ці фактори разом з відновленням інвестицій нерезидентів у держборг України впливатимуть на валютний ринок у наступні місяці, переконана Білан.

У групі ICU теж очікують поступового зміцнення гривні на початку 2021 року та її послаблення в кінці року.

«Вища активність експортерів та збільшення припливу зовнішнього капіталу сприятимуть помірному посиленню гривні в першому півріччі 2021 року. Подальший перехід до дефіциту поточного рахунку буде тиснути на курс у другому півріччі. І він повинен закінчити 2021 рік у діапазоні 27,5-28 грн за долар», – вважає голова департаменту з корпоративного аналізу групи ICU Олександр Мартиненко.

Він також прогнозує, що у 2021 році відновляться іноземні інвестиції в економіку України, а золотовалютні резерви Нацбанку сягнуть 31 млрд доларів.

Менш оптимістичні прогнози дають у Concorde Capital. Там очікують, що у 2021 році гривня просяде до 28,5 грн за долар, а сприятимуть цьому передусім психологічні фактории – ковід-паніка, турбулентність на зовнішніх фінансових ринках, кадрові перестановки в НБУ, затримка з отриманням траншу МВФ.

Водночас сценарій зміниться, якщо у 2021 році відновиться потужний попит інвесторів-нерезидентів на гривневі ОВДП, вважає генеральний директор Concorde Capital Ігор Мазепа. Найбільшою загрозою для стабільності курсу гривні вінназиває зміну валютної політики Нацбанку.

У самому Нацбанку продовжують наполягати, що дотримуються політики плаваючого валютного курсу і не мають ніяких курсових тарґетів.

Банки з іноземним капіталом, що працюють в Україні, теж дають хвилеподібний прогноз курсу на 2021 рік: поступове зміцнення гривні на початку року перейде в послаблення наприкінці року.

Фото: ілюстративне

Відео