Суд виправдав двох чоловіків за підпал польського автобуса у Львові | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Суд виправдав двох чоловіків за підпал польського автобуса у Львові
06 Червня, 15:57

Суд виправдав двох чоловіків за підпал польського автобуса у Львові

Залізничний  районний суд міста Львова виправдав двох чоловіків у справі про підпал польського туристичного автобуса з метою провокації міжнародного скандалу.

Про це пише  «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 23 травня.

Відомо, що на початку березня 2018 року, обвинувачений був у Києві. До «справи» він залучив двох спільників. Відтак, 23 березня близько 14 години стався теракт на місці паркування туристичних автобусів на перехресті вулиць Кривоноса і Винниченка. Він підпалив пасажирський автобус із польськими номерами за допомогою суміші бензину і мастила.

«Виконавцем став уродженець Вишгорода Київської області. Він нібито вилив суміш на задню ліву пару коліс пасажирського автобуса. А також приклеїв декілька листівок формату А4, розфарбованих чорним та червоним кольорами, щоб виникло враження, що це зробити представники націоналістичних сил. За цю роботу йому пообіцяли подарувати автомобіль «ВАЗ-2105», який спершу дали для конспіративного пересування у день скоєння злочину», – йдеться у повідомленні.

За інформацією ЗМІ, теракт нібито задумувався з метою залякати людей, зокрема іноземців, аби викликати паніку та страх. А також для того, аби спровокувати  ускладнення у відносинах України та Польщі.

Проте, тоді підпал автобусу не набув розголосу. Відтак, зловмисник вирішив усе повторити. Тому, 31 березня 2018-го він знову приїхав до Львова, але одразу заявив у СБУ про підготовку теракту. Усіх трьох фігурантів затримали.

У травні винуватець теракту затвердив угоду про визнання винуватості щодо виконавця, який написав заяву в СБУ. Тоді він отримав умовний термін.

Однак, у травні цього року, зловмисник дав суду показання проти своїх спільників. Він розповів, хто саме давав йому вказівки. Крім того, він зазначив, що підпал спочатку планували на вул. Стрийській, біля автобусного заводу, але потім передумали, адже там було багато людей. Відтак, вони обрали місце, де майже нікого не було. Чоловік пояснив це тим,  що якби його дії мали призвести до людських жертв або руйнувань, він би відмовився щось робити.

Водночас, обвинувачені свою вину не визнали і відмовились давати суду будь-які показання. Відтак, суд виправдав їх за відсутності в діях складу злочину. Вирок щодо виконавця, який визнав вину, не мав у цій справі ніякого значення.

Зазначається, що, суд не переконався, що 23 березня 2018-го автобус таки підпалили і він не загорівся з інших причин.

«Власник автобуса звертався до станції технічного обслуговування компанії-виробника автобуса Львівської філії ТОВ «Сканія Україна» і просив встановити причину пошкодження. У відповіді компанії йшлося про три найбільш ймовірні версії виникнення горіння: необережне поводження з відкритим вогнем, паління; занесення стороннього джерела запалювання з ознаками спеціальної підготовки події; тепловий прояв електроенергії, в результаті короткого замикання електромережі в моторному відсіку автобуса», – пише видання.

За словами паркувальника, підозрілих людей біля автобуса не було. А сам паркувальник не палить. Водночас, ДСНС вказали, що ймовірною причиною пожежі є коротке замикання електропроводки.

«Львівський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС дав висновок, що найбільш ймовірною причиною пожежі в автобусі було внесення стороннього джерела запалювання — відкритого вогню у вигляді полумʼя на деталі автобуса. Щоб зробити такий висновок, експерт дослідив ухвалу суду про призначення пожежно-технічної експертизи і копії  матеріалів кримінального провадження в одному томі і пакет із деформованою пластиковою пляшкою з залишками речовини з різким запахом бензину. Автобус, про підпал якого йдеться, експерт взагалі не оглядав. Суд відмовився приймати цей висновок експерта як належний та допустимий доказ», – додає ЗМІ.

Крім того, в обвинувальному акті зазначалось, що на місці злочину залишали листівки, розфарбовані чорним та червоним кольорами. Але на фото автобусу чи місцевості поблизу не видно подібних листівок. У протоколі огляду зафіксовано, що виявлено лише деформовану пластикову пляшку та більше нічого.

На записі з камери відеоспостереження було видно незнайомця з пакетом, який переходив дорогу в напрямку припаркованих автобусів. Приблизно через пʼять хвилин чоловік по пішохідному переходу ішов у зворотному напрямку вже без пакету.

Прокурор наполягав, що на відео зображений виконавець, той самий свідок, який уклав угоду про визнання винуватості. Проте, у висновку Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС, зазначається, що на одягу цього чоловіка немає слідів продуктів горіння.

Суд вирішив, що обвинувачення щодо організації теракту і замаху на теракт було непереконливим, суперечливим та передчасним і ґрунтувалося виключно на припущеннях, а тому підсудних в цій частині слід виправдати.

Одного з обвинувачених таки визнали винним у незаконному зберіганні пістолетних патронів за місцем проживання. Йому дали 3 роки позбавлення волі умовно. В другого зловмисника в гаражі знайшли канабіс, але не покарали у звʼязку з закінченням строків давності.

Відео