Святвечір за великим, дружнім столом: як до Різдва готувалась родина з 10-ти дітей (ВІДЕО)
Різдво та святвечір на Львівщині – важливе свято, тому і львів’яни готуються до нього з особливою ретельністю. Особливо сім’я Катерини Долгової, матері 10-х дітей. Не своїх, проте таких рідних. Львівська мануфактура новин завітала до родини перед Святим вечором та побачила як родина готується до нього.
Ця сім’я живе у Львові. Мама прийняла у родину 10 різних за віком та статтю дітей, завдяки яким був створений ДБСТ – дитячий будинок сімейного типу.
Тут ніколи не буває сумно чи тихо, хіба коли спить мама, бо діти знають в такі моменти – ніхто не бігає.
Коли всі прийшли з садочку, школи та університету двоповерховий дім наповнився світлом. Всі розуміють та поважають маму, тож взялися допомагати готувати їй святу вечерю. Найменші розповідали свої враження від свята в садочку, яке проходило напередодні, середущі мили посуд на ліпили вареники, а дорослі готували їжу, яку мама не встигла приготувати, бо прийшла я і відволікла її розмовами.
«Всі до всього долучаються. Я привчаю дітей до того, що мусить бути самообслуговування і відповідальність. Окрім хатніх обов’язків, я в школі на пів ставки викладаю історію та виконую обов’язки соціального педагога. Вважаю, працююча мама у великій родині – це приклад для дітей. А для мене – можливість переключитись, вийти в люди, бо колись себе дуже запустила. Хоча насправді з моєю роботою нічого дуже не змінилось. Де був бардак там і є донині (посміхається). Для того, щоб все встигати я прокидаюсь о 4-5 ранку, інколи о 6-ій. Буває важко, часто не хочеться вставати з ліжка», — поділилась багатодітна мама.
А тепер представимо вам всіх дітей родини.
Найменшому Іванкові – 5.5 рочків, в родину він прийшов 25 лютого, на 2 день війни, разом з ним прийшов його братик Юрчик, якому 7 років, вже першокласник. У Юри є ще 12-річний братик – Володя, який також є братиком Іванки і Марічки, яким 15 років та Саші, якому 13. Ще одному Саші 14 років, у нього є 7-річна сестра Вероніка та братик Максим, якому 6 років. Найстаршим Євгену – 20, а Соломії – 21.
Марічка і Саша грає на фортепіано, Женя полюбляє футбол та вчиться в університеті. Соломія теж вчиться, закінчує бакалаврат. Вероніка грає на скрипці, Юрчик збирається йти на сопілку, Володя, Максим і Іван разом грають у футбол.
Катерина поділилась, що загалом було 15 дітей, чимало з них вже вибули по віку, деякі вже одружені. За законом можна мати не більше як 10 прийомних дітей, тому коли одного приводять в родину, іншого забирають.
«Нас живе 11 у двоповерховому будинку, в кімнаті по 2-3 дитини (брати живуть з братами). Тому обов’язки ми ділимо на всіх. У нас є двоє першокласників, двоє ходять ще в садочок. Старші водять та приводять дітей з садочку. Малі можуть порозкладати свої речі та позамітати. Але поки вони займаються своїми справами – малюють, пишуть, роблять саморобки. Середні діти – 12-14 років повністю прибирають. Раніше дорослі готували вечерю, а зараз таких лишилось лише троє, якщо вони готуватимуть на всіх то загнуться. Тепер готую я, вони ж до мого приходу з роботи готують всі інгредієнти та миють посуд. Хоча Марічка чи Соломія можуть готувати повноцінно», — розповіла мама про обов’язки в родині.
Сім’єю опікується Центр опіки сиріт «Дім милосердя» — директором якого є Роман Прокопець. На базі цього Центру є садочки, куди і ходять двоє діток з родини. Також центр допомагає родині – закупили генератор, привозять гуманітарну допомогу.
Житло, в якому живе вся родина є службовим, його надали у міській раді для створення ДБСТ. Катерина поділилась, щомісяця на кожну дитину держава виділяє по 6 тис грн.
«Я вмію жити на ці кошти і дітей вчу фінансової грамотності. Якщо бачу, що дитина не береже речі, то дорогі не купую. Я хочу, щоб вони розуміли, що таке немає, щоб цінували. Раніше я купувала дитині іграшку за 1000 грн бо мені було шкода її. Але коли вона бавилась місяць а потім закидала, перестала так робити. Я нещодавно вивезла на сміття мішок Лего.
Щоб мати більше, треба витрачати менше, тому обов’язково відкладаю кошти на майбутній відпочинок з дітьми. От декілька років тому ми разом їздили в Єгипет. Звичайно, нам допомагає громада, але я теж на багато чому економлю. От, наприклад, діти люблять фастфуд, то ми купили гриль та готуємо хот-доги вдома. Інколи готуємо суші», — розповіла жінка.
В суботу у родини сімейний день, всі мають бути вдома прибирати та готувати їсти. Разом можуть переглянути кіно – зазвичай це фентезі та різдвяні фільми. В неділю всі відпочивають, обов’зково відвідують церкву.
«У нас Бог є центром, ранком і ввечері ми молимось. Також молимся кожного разу перед їжею та в дорогу. У суботу у нас велика готовка – морозимо вареники, пельмені на тиждень. Натомість сніданки робимо завжди свіжі. Немає такого, щоб ми не готували, це відбувається двічі на день. Персонального меню немає, їх багато і це зручно. Наприклад є ті, хто не їсть огірки, то вони їдять помідори і навпаки. Також ми обов’язково відмічаємо День народження кожного. Раніше ходили в кафе, зараз робимо торт, замовляємо піцу і святкуємо вдома», — пояснює пані Катерина.
На цю святу вечерю родина чекала в гості отця Остапа.
«Сьогодні в нас до столу готуються такі 12 страв: червоний борщ, оладки з часником, голубці, смажена риба, оселедець, вінегрет, узвар, кутя, вареники, пампухи, гриби, бурячки. Сьогоднішня кутя готується за самим простим рецептом – мак, горіхи, мед, родзинки. Інші роки додавала ще банани та мигдаль. Нема цього року настрою від усвідомлення того, що хтось на святу вечерю не прийде ніколи», — поділилась жінка.
Цього року діти колядуватимуть лише у знайомих. Мама підтримує цю традицію, тому залюбки відпускає дітей і до сусідів. Також до родини приходить колядувати вертеп.
Поки ми з Катериною говорили про звичаї та традиції родини, діти на кухні вже готували вечерю до Святвечора. Діти між собою дружні, тому непорозумінь у спільній справі у них не виникало. Вони точно знали, хто що мусить робити.
О шостій вечора до хати завітали очікувані гості — отець Остап разом з хористкою Анною. Всі зібрались разом, щоб заспівати «Добрий вечір тобі, пане господарю». За столом також колядували. До речі, повечеряти разом з рідними до родини завітав – Степан, який раніше одружився та вийшов з родини, створивши свою.
Олена Лещенко
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь