900-річний бронзовий хрест знову повернеться у буський храм | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
900-річний бронзовий хрест знову повернеться у буський храм
03 Травня, 12:21
logo-black

900-річний бронзовий хрест знову повернеться у буський храм

Юлія Швидко

Львівський викладач, науковець Іван Ціхоцький майже рік зберігає литий бронзовий нагрудний хрест-складень, який датують 12-13 століттям. Його у травні торік під час реставрації підлоги у церкві Святої Параскеви у Буську знайшли будівельники. Іван Ціхоцький реставрував знахідку, тепер чекає, коли буська громада звернеться про його повернення у стіни церкви.

“Хлопці, що робили ремонт, одразу не зрозуміли, наскільки цей хрест цінний. Поклали на підвіконник. Я його спеціальними розчинами відчистив, відполірував. Ще зроблю рамочку і поверну церкві. Він – частинка її історії, тому має зберігатися там. Думаю, що його місце на вівтарі”, – говорить LMN Іван Ціхоцький.

Релігієзнавці припускають, що хрест належав священику, який похованій на території старого прицерковного кладовища. Такі хрести-енколпіони з’явилися на Русі в період поширення християнства. У їх середину вкладали мощі святих. Складна техніка обробки металу свідчить про високу майстерність ремісників Київської Русі.

“У матеріальному плані цей хрест не є дорогим. Зараз на території України працює багато “чорних” археологів. Такі речі продають за невеликі гроші. Але для мешканців Буська він – безцінний.  Доводить, що храм, у якому зараз моляться, збудували ще у 12-13 століттях. Завдяки ньому історія церкви збережеться ще на багато сотень років”, – додає Іван Ціхоцький.

 

Знайдений хрест містить зображення розп’яття на лицевій пластині та вирізьблений хрест на зворотній. Отець Василь Івашків, який править у храмі Святої Параскеви, каже, що проситиме про повернення реліквії. Зробить це символічно – до річниці, коли у храмі після реставрації відновили Богослужіння.

“Наша церква довго перебувала в аварійному стані. Тепер її реставрували, і ми відновили Служби Божі. З травня до серпня Богослужіння поводили на вулиці, біля храму. У серпні уже зайшли у відремонтовану церкву, – говорить LMN отець Василь. – Крім цього хреста, ще були знайдені монети та інші цінні речі. Проситимемо, аби їх теж повернули парафії. Такі речі стануть цікавими для туристів, тішитимуть і місцевих. Наша церква – з багатою історією. У ній правив отець Омельян Петрушевич, батько президента ЗУНР. Євгена Петрушевича тут хрестили, разом з батьками жив у плебанії поряд”.

Фото: РІСУ

Відео