У Львові на 99-му році помер один з лідерів ОУН Омелян Коваль – Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
У Львові на 99-му році помер один з лідерів ОУН Омелян Коваль
19 Січня, 16:59

У Львові на 99-му році помер один з лідерів ОУН Омелян Коваль

Сьогодні, 19 січня, у Львові помер 98-річний Омелян Коваль, один з провідників Організації українських націоналістів, в’язень нацистського табору Аушвіц, повідомила прес-служба ЛМР.

Деталі прощання та поховання поки не відомі. Міський голова Львова Андрій Садовий висловив свої співчуття рідним та близьким покійного.

Омелян Коваль народився 4 лютого 1920 року в селі Рахиня Долинського району Івано-Франківської області. Приєднався до ОУН у 1938 році під псевдонімом “Дем’ян”, був у проводі організації.

У 1941 році німецькі окупанти арештували його. Після тюрми на Лонцького Коваля відправили у концтабір в Аушвіц. Там він був до 1945 року. Покарання відбував з двома братами Степана Бандери. На його руці зберігся табірний номер – 49730. Коваль написав книгу “Спомини мого життя”, де описав перебування у таборі в Аушвіц.

«Розстріли в «Аушвіці» відбувалися вночі. Тоді заслонювали наше віконце – таке, що не можна було пролізти, але трошки світла воно давало. Закривалося ззовні те віконце, але все було чути. Було чути «Марш!» – і той в’язень біг до стіни, і перед тою Чорною стіною чути було «цик» – і він падав. На сорок таких «стрілів» одної ночі я нарахував тільки два зойки, а решта падали без звуку. Один крикнув «Мама!», а другий – «Ой!» чи «Ай!». Потому [есесівці] на віз скидали все це, і до ранку кров і те все мусило бути змите й засипане землею так, щоб сліду не було. Була тільки Чорна стіна. Я думаю, що вони їх спалювали. Як уже в’їздилося до «Аушвіца», то чути було запах палених тіл. І мене така доля чекала», – історик Володимир В’ятрович у Facebook написав уривок з інтерв’ю, яке брав в Омеляна Коваля.

У післявоєнний час Коваль опинився в еміграції в Німеччині, потім у Бельгії. У 1997 році прийняв українське громадянство і переїхав на постійне проживання у Львів. Мріяв померти тут.

Останні роки Омелян Коваль хворів, за ним доглядала дочка.

Фото6 зі соцмереж

Відео