Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
У Львові помер відомий стрибун з жердиною Віталій Чорнобай
20 Травня, 09:47

У Львові помер відомий стрибун з жердиною Віталій Чорнобай

Вчора, 19 травня, у Львові помер відомий стрибун з жердиною 1960-х років Віталій Чорнобай. Віталій Іванович чотири дні не дожив до свого 90-річчя, повідомляє Главком.

Віталій Чорнобай народився 23 травня 1929 р. у Дніпрі. Після закінчення Другої світової війни, його сім’я переїхала жити до Львова, де 16-річний Віталій вступив на підготовче відділення до інституту торгівлі. Як спортсмен виступав у вузівських змаганнях з плавання, бігав, стрибав, ходив на лижах.

Стрибки з жердиною зацікавили Чорнобая як один з видів десятиборства, яким він почав займатися під керівництвом Всеволода Тіпакова. У Львові тоді була єдина бамбукова жердина, якою користувалося кілька спортсменів. Під час виступу на змаганнях з десятиборства, Віталій Іванович міг виконати норму майстра спорту, через невзяття початкової висоти у стрибках з жердиною. Довелося приділити цьому виду більше уваги, і 1951 р., перебуваючи у Москві, він почав ходити на заняття і тренування, які проводив вже тоді знаменитий тренер Володимир Дячков.

Ті заняття не минули даремно, бо вже восени Чорнобай стрибнув на 4,20 м. Такий результат дозволяв претендувати на місце у збірній СССР, яка готувалася до першого виступу на Олімпійських іграх 1952 р. Але його запросили лише на тренувальний збір, а на Олімпіаду поїхали досвідченіші спортсмени. Зате Чорнобаю наступного року дали нагоду виступити на Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Бухаресті. А незабаром на міжнародних змаганнях в Югославії львів’янин переміг американця Боба Сміта. І хоч Сміт не був серед найкращих американських стрибунів, сам факт перемоги совєцького спортсмена над заокеанським у типово американському виді, яким вважався стрибок з жердиною, став резонансом.

chornobay_01

Олімпійський виступ Чорнобая у Мельбурні був невдалим. Перед тим, на тренуванні, спортсмен послизнувся на мокрій траві і потягнув м’яз, але нікому не зізнався, бо могли не взяти на змагання.

Під час олімпійського старту Віталій змушений був рятувати колегу, Володимира Булатова, і не налаштувався на наступний стрибок, закінчивши виступ з дуже низьким результатом. А з Булатовим трапилось те, що, почувши про чудодійну мазь «Слонс», яка нібито добре розігріває м’язи, він густо намастив нею ноги. Коли трохи розігрівся, ноги спітніли і його почало пекти щоразу більше. Він бігав, сварився, просив допомоги, а Чорнобай його заспокоював, витирав йому ноги, а до свого стрибка не встиг підготуватися.

1958 р. у Москві на першій легкоатлетичній матчевій зустрічі СССР – США, львівський стрибун переміг у стрибках і після змагань обмінявся з американцем Роном Моррісом майками. Наступного дня спортсмена викликали на «килим» і звинуватили у тому, що «продав герб країни ворогам», оголосили догану і більше на міжнародні змагання практично не посилали.

Після завершення спортивної кар’єри Віталій Чорнобай присвятив себе педагогічній та науковій роботі – був доцентом кафедри легкої атлетики Львівського університету фізичної культури, кандидат педагогічних наук, автор методики дослідження біомеханічних параметрів цілісних легкоатлетичних вправ «телеподометрія».

Фото: Главком

Схожі новини