Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Різдво Ісуса серед Карпатських гір
07 Січня, 11:45

Різдво Ісуса серед Карпатських гір

 

В колекції Національного музею  імені Андрея Шептицького у Львові зберігається унікальна ікона «Різдво Христове» з села Лопушанка-Хомина, що на Старосамбірщині.

 

 

 

 

 

 

 

49864598_1951777991784659_346753059361128448_n

Цей музей був заснований  Митрополитом Андреєм Шептицьким у 1905 році як церковний. Основною  його метою ставилось збереження церковної старовини – передусім ікон та рукописів й стародруків, які виходили з вжитку й  були під загрозою знищення.  У  1937 році ікона з Лопушанки-Хоминої потрапила до музею.

 

Марія Гелитович, кандидат мистецтвознавства про ікону «Різдво Христове» з церкви Святого Миколая в Лопушанці-Хоминій:

«Різдво Христове» останньої чверті ХVІ ст. Ікона привернула увагу в публікаціях, зокрема в «Історії українського мистецтва», у вигляді показового твору українського іконопису.

 

Сцена Різдва Христового розгортається серед мальовничого пейзажу Карпатських гір, укритих зеленими смереками. Малий Ісус лежить на вишитому матрасі, а на голові служниці, що купає Дитя, — намітка, оздоблена своєрідним українським візерунком. Тут є і тогочасні меблі — низький стільчик на коротких ніжках. Якраз ці деталі надають іконі національного колориту, приваблюють щирістю та безпосередністю мистецького витвору, традиційнішого і ближчого до давніх зразків, пов’язаних з ознаками візантійсько-руської іконографії.

 

Тут умовніше показаний простір, у якому відбувається сцена: 12 апостолів розміщені двома вертикальними рядами. Цікаво, що лише дві нижні пари апостолів сидять на стільчиках на умовному приземеллі, а інші зображені на тлі архітектурної споруди так, що складається враження, немов вони зависли у повітрі.

 

Над головами кожного апостола ледь проглядаються маленькі вогники, вони опускаються з блакитного сегмента неба, а внизу, в обрамленні арки, — алегорична півфігура так званого Космосу — прообразу старого світу, який очікував приходу Месії (на жаль, ця постать збереглася зі значними втратами)”.

 

Матеріали надали Курій Василь та Роман Лопушанський.

Схожі новини