У Турці підбили підсумки літературно-краєзнавчого конкурсу імені Мирона Утриска | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
30 Серпня, 20:37
logo-black

У Турці підбили підсумки літературно-краєзнавчого конкурсу імені Мирона Утриска

Марія Кузьмин

Сьогодні, 30 серпня, у місті Турка підбили підсумки літературно-краєзнавчого конкурсу ім. Мирона Утриска. 73 книги та 50 авторів – такі основні цифри цьогорічного конкурсу. А проводять його уже 23 раз і власне завжди 30 серпня, у день народження Мирона Утриска, в минулому відомого політичного та громадського діяча, дослідника Бойківщини.

Організатором цієї традиційної акції вчергове став Турківський краєзнавчий музей «Бойківщина». Перед нагородженням усі конкурсанти спільно з журі та оргкомітетом, уже за доброю традицією, поспілкувалися та обмінялися творчими думками перед пам’ятником Шевченку у центрі Турки.

«Приємно, що географія конкурсантів доволі широка. Це як різні населені пункти нашої області: Львів, Червоноград, Дрогобич, Новий Розділ, Самбір, Старий Самбір, Сокаль, Городок, так і інші регіони України: Івано-Франківщина, Волинь, Тернопільщина, Сумщина, Хмельниччина», – розповідає LMN Михайло Вагіль, голова організаційного комітету конкурсу.

Головною метою проведення цього конкурсу є збір нових матеріалів про Бойківщину, сприяння краєзнавчій та дослідницькій роботі про наш край, популяризація отриманих матеріалів. Лауреатами цьогоріч у різних номінаціях визнані Лариса Волошенюк за аудіозапис книги «Вибрані твори», Ігор Гургула за цикл книг, Андрій Грущак за книгу «Москалі», Юлія Драгун «Калинові береги», Наталія Калиновська «Палає папороті цвіт», колективи авторів журналу «Яровиця» та збірки поезій «Зорі над Стиром» , Олег Підківка за музичні твори та інші.

«До оргкомітету надійшли поетичні й прозові твори, видання для дітей. Цінною є історико-кразнавча література. Особливо радіємо, коли відкриваємо нових авторів. Колосальною є праця авторів зі Старосамбірщини Василя Курія та Романа Лопушанського «Найрідніша в світі Лопушанка-Хомина». Це краєзнавче дослідження справило найкращі враження. Праця захопила багатющим фактичним архівним матеріалом, вдало систематизованим та цікаво поданим. Велику справу зробили хлопці – мають талант», – каже Михайло Вагіль.

«Книжка є сформована виключно на фактах. Цій справі ми присвятили майже два десятки років, по краплиночці збирали історію різних поколінь нашого села. Говорили зі старожилами, записували аудіо і відео, сиділи по архівах, опрацьовували матеріали дослідників з певних сфер життя: від відомого мистецтвознавця Василя Слободяна – про церкву, Марії Гелетович – про ікони, Наталі Кляшторної – про побут бойків. Багато що ми сказали про священників нашого села, серед яких і велична постать – отець Михайло Вовчик, який загинув у таборах, а діти його загинули: один в УПА, один в дивізії. Освіта, культура – також представлені у нашій праці» – розповідає LMN один з авторів Василь Курій.

Він також зазначає, що було б добре, якби таке дослідження було у кожному населеному пункті.

«В Україні немає впорядкованих книг пам’яті, не відомо на сто відсотків, хто воював у Січових Стрільцях, не є упорядковані до кінця імена бійців УГА, УПА, не упорядковані взагалі імена дивізійників. Ми постаралися відшукати всіх людей, скласти повні списки молоді, яка воювала на різних фронтах. Я би дуже рекомендував всім людям, які володіють знаннями з історії свого села, свого роду, оповіді старожилів максимально занотовувати. Також збирати історичний матеріал з усіх можливих джерел. Це і є правдива, не викривлена історія. Якщо кожне село впорядкує свої імена, події, факти – ми отримаємо правдиву історію України», – каже Василь Курій.

Відео