“Я вчора (29 липня — ред.) офіційно звернувся до Міжнародного Комітету Червоного хреста, до Моніторингової місії ООН, до їхніх керівників з тим щоб як уповноваженому Верховної ради з прав людини мені надали можливість відвідати це місце воєнного злочину”, — сказав Лубінець.
Він нагадав, що міжнародні інституції, у першу чергу ООН і МКЧХ, були гарантами безпеки, коли бійці виходили з “Азовсталі”.
“Вони гарантували їхню безпеку і повернення додому через процедуру обміну. І ми вимагаємо, щоб вони цього дотримувалися. І так само надали мені особисто можливість, щоб я туди прибув”, — сказав омбудсман.
Омбудсман розповів, що також звернувся до своєї російської колеги Тетяни Москалькової з пропозицією прибути разом із ним до Оленівки.
“Щоб у нашій присутності експерти-міжнародники взяли проби ґрунту, матеріалів, щоб було абсолютно відкрите розслідування”, — сказав Лубінець.
Він також повідомив, що вимагає від РФ відвідати поранених в Оленівці українських військовополонених.
“Обов’язкове відвідування поранених. Свідчення поранених слугуватимуть додатковим доказом того, що насправді там відбулося: як відбувався процес переведення, що казали хлопцям, чому їх переводять і саме в цей барак. Наскільки ми знаємо, позитивних змін в умовах тримання там не було”, — пояснив Лубінець.
Лубінець також повідомив, що українська сторона почала процедуру повернення тіл загиблих військовослужбовців, які утримувалися в Оленівці.
Посадовець також розповів, що запросив у російської сторони інформацію про загиблих і поранених військовополонених.
“Поки що ми не отримали списки. А я знаю, що у російської сторони вони є, але на даний час ми їх не отримали”, — сказав омбудсман.
Лубінець розповів, що є підстави вважати, що йдеться про військову операцію, яка давно готувалася.
“Цей барак був побудований окремо. Для нас це показник того що це військова операція давно готувалася”, — пояснив омбудсман.
Крім того, за словами Лубінця, про підготовку до спецоперації свідчить і те, що на окремих телеграм-каналах ще в червні обговорювалося, що українські Збройні сили будуть бити по Оленівці.
“Ми припускаємо, що це був вибух зсередини будівлі. Оскільки бараки, розташовані поруч, не постраждали. Навіть скло не постраждало. Думаю, що всі військові експерти в один голос скажуть, що це у принципі неможливо, якщо б у барак влучила будь-яка ракета. Так само не постраждали якимось, напевно, дивом, російські військові, які там знаходилися. Жоден працівник цієї виправної установи теж не постраждав”, — сказав Лубінець.
Як один з варіантів, який розглядається, цей злочин вчинили, щоб приховати те, що там відбувалося. Факти катувань, неналежного тримання.
“У нас є інформація, що наступного тижня планувався приїзд якоїсь делегації з Москви, яка повинна була перевірити витрачання коштів. Ми цілком ймовірно припускаємо, за нашими даними, що росіяни, які там перебували і керували всім цим процесом, могли спланувати такий військовий злочин саме для того, щоб приховати, у тому числі, й неналежне витрачання коштів”, — додав Лубінець.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь