Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Українцям перерахують пенсії в кілька етапів: що і коли зміниться
25 Липня, 15:27

Українцям перерахують пенсії в кілька етапів: що і коли зміниться

Вже у 2021-му році українців чекає значне зростання пенсій. Усім, хто отримує виплату за віком, їх підвищать на 15 %. Крім того, через зростання мінімальної зарплати перерахують і пенсії тим, хто виконав вимоги щодо стажу, пише OBOZREVATEL.

Підвищувати будуть розрахунковий розмір пенсій, а не ту суму, яку отримує українець. Наприклад, можуть бути надбавки за надстаж, надбавка до рівня прожиткового мінімуму або у зв’язку з наявністю повного стажу.

Підвищення становитиме близько 15 %. Наприклад, якщо розрахунковий розмір пенсії 2 400 грн, то після березневого підвищення пенсіонер зможе отримати 2 760 грн. А якщо розрахунковий розмір 1 500 грн, то після підвищення розмір виплати не зміниться, він буде на рівні прожиткового мінімуму Бонапарт (1 769 грн з грудня 2020 року).

Пенсії в Україні рахуються за такою формулою:

 • Середня зарплата за останні три роки (по країні) * співвідношення власної зарплати до середньої по країні * стаж у роках * 1 %:

«Перший показник щорічно старіє. Зарплати зростають швидше, ніж підвищують пенсії. Це призводить до того, що “старі” пенсіонери з щороку стають біднішими, а “нові”, які з таким же рівнем зарплат і стажем виходять на заслужений відпочинок, отримують значно більше», – пише видання.

Щоб виправити ситуацію, ще минула влада вирішили щорічно рівень середньої зарплати за три роки у формулі підвищувати на коефіцієнт. Цей коефіцієнт рахується як сума 50 % інфляції за минулий рік і середньої динаміки зростання зарплат за минулі три роки.

В Україні в наступному році обіцяють запустити обов’язкову накопичувальну пенсійну систему. Частину зарплати доведеться віддавати на особистий рахунок, але зате після виходу на заслужений відпочинок можна буде отримати відразу дві пенсії.

За найближчі місяці “слуги” в парламенті і в уряді повинні домовитися про єдину модель, спільно її доопрацювати й переконати Раду підтримати нововведення.

Проєкт Кабміну:

 • додатковий внесок платити не потрібно – 2 % заберуть з ЄСВ і ще 2 % – прибуткового податку;
 • отримати всю накопичену суму можна буде відразу (у Кабміні підрахували, що, якби таке нововведення працювало вже зараз, пенсіонери могли б розраховувати на заощадження в розмірі 1 млн грн);
 • українці, які старші 50 років, не зможуть взяти участь у накопичувальній системі.

Проєкт Ради:

 • на пенсію доведеться платити додатковий внесок (він поступово зростатиме з 3 до 7 %);
 • внесок розділять між собою співробітник і роботодавець;
 • з 2023-го по 2030 рік будуть платити по 3 % із зарплати, з 2030-го – 4 %, з 2040-го – 6 %, а з 2050 року – 7 % щомісяця.

У результаті загальне навантаження на зарплату за перші три роки зросте на 3 процентних пункти. Наприклад, якщо зараз із 20 тисяч гривень доводиться платити 8,3 тисячі податків і внесків, то вже через кілька років ця сума становитиме 8,9 тисячі. Компенсувати додатковий “податок” можна, наприклад, скасувавши військовий збір в 1,5 % (якщо війна на той час закінчиться).

В Україні через підвищення мінімальної зарплати зростуть пенсії для тих, хто виконав вимоги щодо стажу і досяг віку 65 років. З липня 2021-го такі пенсіонери отримуватимуть не менш ніж 2 600 грн.

У 2020-му українців чекає незначне підвищення мінімальної зарплати вже у вересні – на 5,9 % до 5 000 грн. У наступному році цей показник, обіцяє прем’єр, підвищать удвічі.

 • з 1 січня 2021-го – 6 000 грн;
 • з 1 липня 2021-го – 6 500 грн.

Водночас зросте й пенсія для тих, хто виконав вимоги щодо стажу (35 років для чоловіків і 30 років для жінок) і кому вже виповнилося 65 років. Вони, згідно із законом, мають право на виплату в розмірі не менш ніж 40 % мінімалки.

 • з 1 січня 2021 року – 2 400 грн;
 • з 1 липня 2021 року – 2 600 грн.

Учений Лідія Ткаченко зазначає: з урахуванням, що в наступному році влада обіцяє зробити доплату в 500 грн усім, хто має вдосталь стажу й досяг віку 75 років, таке підвищення торкнеться незначної кількісті українців

 

Схожі новини