В Дрогобицькому педагогічному університеті відкрили аудиторію імені знаного адвоката Володимира Ільницького
За сприяння Центру досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів Львівської області у корпусі факультету історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету відкрили навчальну аудиторію імені адвоката, суспільно-політичного, культурно-освітнього діяча Дрогобича Володимира Ільницького (1877-1942 рр).
В аудиторії облаштовано 6 тематичних стендів з інформацією про діяльність Володимира Ільницького та інших видатних правників Дрогобича кінця 19-початку 20 ст.ст.
Також від Асоціації адвокатів дрогобицький виш отримав у подарунок добірку книг на правничу тематику.
Чому саме Дрогобич, і чому саме Володимир Ільницький, у коментарі LMN розповіла проректорка Вищої школи адвокатури, керівниця Центру досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України Ірина Василик.
“Дрогобич має великий потенціал у плані досліджень, адже уже на кінець 19-початок 20 століть тут було 100 адвокатів, 17 з яких українці. Це були знакові постаті, а ми маємо лише фрагменти з історії їхньої діяльності, тож маємо на меті дослідити і заповнити ці прогалини. Дрогобич дуже важливий – це друге місто після Львова, тут був повітовий суд, тут був зосереджений нафтовидобувний комплекс і багато адвокатів у цей час переїхали працювати саме сюди. А Володимир Ільницький був найвідоміший адвокат Дрогобича. У Дрогобичі є університет, є духовна семінарія, музичний коледж та інші фахові навчальні заклади – тобто є можливість сформувати добру команду для подальшого дослідження адвокатури і судочинства в цілому. Адже потрібно вивчати глибше – те, що було до 19 ст. І це лише перший крок в дослідженні історії адвокатів Львівщини. Тому я зібрала в Дрогобичі це товариство фахівців – музейників, науковців, архівістів на базу університету, щоб разом напрацювати методи та напрямки подальших наукових розвідок”, – поділилася планами Ірина Василик.
Під час урочистого відкриття аудиторії, яке відбулося 16 грудня, виступили ректорка ДДПУ ім.І.Франка Валентини Бодак, проректорка Вищої школи адвокатури, керівниця Центру досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України Ірина Василик, декан факультету історії, педагогіки та психології Орест Гук, професор, завкафедри історії України та правознавства Василь Ільницький, який організував і модерував захід, а також через ZOOM підключалися професор, завкафедри історії держави, права та політико-правових учень ЛНУ ім.І.Франка Ігор Бойко та онуки Володимира Ільницького, які проживають у Канаді – Роксоляна Сливинська та Олег Ільницький, та ін.
На заході також були присутні просвітяни і адвокати Дрогобича, родичі Володимира Ільницького в Дрогобичі, а також депутат Львівської обласної ради Сергій Оленич.
Під час вітального слова Валентина Бодак наголосила, що постать Володимира Ільницького незаслужено забута і стане для багатьох відкриттям.
“Володимир Ільницький був успішним у правничій сфері, але поряд з тим намагався щось змінити в житті Дрогобича, добивався розвитку українських дошкільних та шкільних закладів, брав активну участь в культурному, політичному житті міста, за що поплатився життям. Його шлях повторюють борці за Незалежність України в наш час. Для студентів буде важливо відкривати ці сторінки з історії”, – зазначила Валентина Бодак.
Вона подякувала ініціаторам, зокрема Ірині Василик та асоціації адвокатів загалом за облаштування аудиторії у стінах вишу.
Ірина Василик розповіла, що очолюваний нею Центр досліджень адвокатури і права уже тривалий час займається поверненням з небуття імен визначних постатей правників-українців, які не лише стояли біля джерел формування правничих традицій, але й були лідерами, рушіями суспільно-політичних процесів свого часу. Так, аудиторія у Дрогобичі стала вже 22 в Україні та другою у Львівській області, яку облаштували за сприяння Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів Львівської області. Також за сприяння Асоціації іменами українських адвокатів називають вулиці, відкривають меморіальні таблиці.
“Львівщина – це колиска української адвокатури, вкінці 19-поч. 20 ст. тут зароджувалася еліта адвокатів, яка дала у цілу плеяду діячів-державників. Саме адвокати того часу засновували перші кооперативи, земельні банки, страхові компанії, перекладали закони українською мовою, займалися просвітництвом, окрім захисту українців, вони були лідерами нації. Зокрема у Дрогобичі працювали такі відомі адвокати-державники як Степан Витвицький, який згодом став президентом УНР в екзилі, та Ярослав Олесницький, який проголошував Акт Злуки у 1919 році”, – зазначила Ірина Василик.
Онуки Володимира Ільницького Роксоляна Сливинська та Олег Ільницький, які приєдналися через ZOOM з далекої Канади, поділилися теплими сімейними історіями роду Ільницьких, розповіли про шлях у вимушену еміграцію їхнього батька Степана – сина Володимира, а також про те, в якій атмосфері українства та палкого патріотизму вони зростали навіть за тисячі кілометрів від втраченої Батьківщини. Все це взяв із батьківського дому Степан і проніс з собою крізь усе своє життя. До слова, багато нащадків Володимира Ільницького стали правниками, тож уже можна говорити про цілу династію.
Професор ЛНУ ім.І.Франка Ігор Бойко у своїй промові наголосив про важливість увічнення імен українських адвокатів, адже з ними нерозривно пов’язана історія українського державотворення та розвитку української нації.
“Збереження історичної пам’яті сприяє формуванню національної свідомості, патріотизму, засвідчує тяглість української державності і мови та формує у сучасного покоління місію розбудовувати Українську державу”, – зазначив Ігор Бойко.
Професор Василь Ільницький, який досліджував біографію Володимира Ільницького, розповів присутнім її основі моменти. Варто зазначити, що діяльність Володимира Ільницького виходила далеко за межі його фаху, він обирався другим заступником бургомістра, зробив вагомий внесок у розвиток українських освітніх закладів тогочасного Дрогобича, зокрема був одним з тих, хто закладав фундамент української гімназії, відомої в наш час як Ліцей №1 ім.І.Франка.
У 1925 р. Володимир Ільницький вступає в Українське національно-демократичне об`єднання (УНДО) – найбільше політичне об`єднання, яке брало активну участь у виборах до польського парламенту. В основі програми УНДО було створення самостійної Української держави, забезпечення економічного підґрунтя націоналістичного руху, його ідейного й організаційного згуртування. Але через прагнення частини учасників до об`єднання та співпраці з поляками, інші національно-свідомі учасники, серед яких і Володимир Ільницький, вийшли з УНДО та вступили у Фронт національної єдності. ФНЄ зайняв жорстку позицію стосовно Польщі, відстоюючи виконання нею міжнародних зобов`язань перед українцями.
Володимир Ільницький також був активним учасником Товариства “Сільський Господар”, Дрогобицька філія якого нараховувала майже 30 гуртків.
У 1939 р., після радянської окупації Дрогобича, Володимира Ільницького було звинувачено як ворога робітничого класу.
У жовтні 1939 року він був арештований НКВС, був засланий в м.Старобільськ Донецької області, де і помер у лютому 1942 року. Місце його поховання невідоме.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь