В Україні вшановують пам’ять полеглих у бою під Крутами | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
В Україні вшановують пам’ять полеглих у бою під Крутами
29 Січня, 11:38

В Україні вшановують пам’ять полеглих у бою під Крутами

Сьогодні,  29 січня, Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами. Нагадаємо, 29 січня 1918 року, під станцією Крути, за 130 км від Києва, стався бій між армією більшовиків на чолі з Михайлом Муравйовим та юнкерами 1-ої Київської військової школи імені Богдана Хмельницького, бійцями вільного козацтва, – пише Газета.юа.

 

Того року петроградський уряд розгорнув повномасштабний військовий наступ проти Української Народної Республіки. У Києві російські агенти організували повстання на заводі “Арсенал”. Усі збройні сили України під командуванням Симона Петлюри перекинули на придушення цього антиукраїнського виступу.

Північно-східний кордон держави охороняли юнкери 1-ї Української юнацької військової школи. Вони попросили про підмогу. Зголосилися студенти із Київського Університету святого Володимира, Українського народного університету, учні гімназій. Записалося 2 сотні чоловік.

Уранці 28 січня поїзд зі студентами прибув до невеликої вузлової станції Крути. Об’єдналися з 4 сотнями юнкерів і добровольцями з Вільного козацтва. Мали паротяг із залізничною платформою та гарматою. Було ще 8 кулеметів і велика кількість поламаних рушниць.

Бій під Крутами розпочався о 9.00 з бойового зіткнення захисників з передовим загоном матросів. Більшовики мали значну чисельну перевагу.

Протягом 6 годин українські підрозділи стримували атаки ворога. На допомогу більшовикам надходили інші загони Муравйова.

Паротяг з гарматною платформою залишив фронт – поїхав за набоями і підмогою. Відступ розпочався під вечір, студенти забрали з собою тіла своїх товаришів та поранених.

Загін із 27 бійців збився з дороги і вийшов до зайнятої військами Муравйова станції Крути. Розлючені втратою 300 солдатів червоноармійці знущалися і вбили бранців. Тіла страчених в одній могилі поховали місцеві священик і жителі на кладовищі села Печі – тепер Борзнянський район на Чернігівщині.

Під Крутами українці втратили майже 70 осіб: 40 студентів, 15 юнкерів і 15 козаків.

Більшовики Київ захопили 9 лютого. Того ж дня у Бресті УНР уклала договір із Німеччиною та її союзниками.

Сьогодні, 29 січня, у Львові відзначили 103 річницю подвигу Героїв Крут. Урочистості відбулися на Личаківському кладовищі на полі почесних поховань. Покладанням квітів, запалиними лампадками біля могили учасника бою під Крутами Ігоря Лоського та поминальною молитвою вшанували полеглих у бою. Відбулось також урочисте проходження студентів Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут.

Відео