Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
В Україні хочуть змінити Конституцію: зникнуть райони, з’являться префекти
16 Грудня, 12:58

В Україні хочуть змінити Конституцію: зникнуть райони, з’являться префекти

Президент України Володимир Зеленський пропонує змінити окремі положення Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою. Про це йдеться на сайті парламенту.

Пропонуються зміни, що стосуються децентралізації влади. Ліквідується поняття “район”, вводиться “округ” та інституція префектів замість місцевих державних адміністрацій. Так хочуть запровадити наступний перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим.

Утворення і ліквідація громад, округів, областей, встановлення і зміна їхніх меж, віднесення поселень до категорії сіл, селищ, міст, найменування і перейменування поселень, громад, округів, областей відноситься до повноважень Верховної Ради за поданням Кабінету міністрів.

Закріплюється, що зміна меж, найменування і перейменування громад та поселень здійснюється з урахуванням думки їх мешканців, що передбачено законом.

Визначається, що виконавчу владу в областях і округах здійснюють територіальні органи центральних органів виконавчої влади (замість місцевих держадміністрацій). Представниками держави в округах і областях, у місті Києві є префекти.

Префекта, який є державним службовцем, призначає на посаду та звільняє з посади президент України за поданням Кабінету міністрів. Строк перебування префекта на посаді в одному окрузі, області, місті Києві не може перевищувати трьох років. Префект під час здійснення своїх повноважень підзвітний та підконтрольний президентові та уряду.

Термін повноважень депутатів, голів громад, депутатів усіх рад громад, окружних, обласних рад визначається 4 роками (наразі місцева влада обирається на 5 років). Верховна Рада при цьому отримує право призначати позачергові вибори голови громади, ради громади, окружної, обласної ради не пізніше 180 днів з дня дострокового припинення повноважень голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради. У разі ухвалення місцевою владою акта, що не відповідає Конституції та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці – не пізніше 120 днів з дня такого припинення.

Строк повноважень голови окружної, обласної ради становить один рік. Обрання голови окружної, обласної ради відбувається на основі ротації. Окружна, обласна рада обирає зі свого складу відповідно голову окружної ради, голову обласної ради, призначає і звільняє голову виконавчого комітету ради і, за його поданням, формує склад цього органу.

Повноваження депутатів місцевих рад, обраних у жовтні 2015 року припиняються з дня набуття повноважень головами громад, відповідними радами громад, окружними, обласними радами, обраними на перших місцевих виборах після набрання чинності законом, яким встановлюється адміністративно-територіальний устрій.

Державні адміністрації продовжують здійснювати свої повноваження на відповідній території до створення окружними, обласними радами виконавчих комітетів на підставі закону про місцеве самоврядування. Але не пізніше, ніж до 1 березня 2021 року.

«Проєкт ґрунтується на ідеях сучасного конституціоналізму, Угоді про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Європейській хартії місцевого самоврядування та інших міжнародно-правових актах», – йдеться у пояснювальній записці.

Фото: з відкритих інтернет-джерел

Схожі новини