Веломахінаціями Ганущина зайнялась СБУ | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Веломахінаціями Ганущина зайнялась СБУ
18 Травня, 09:23

Веломахінаціями Ганущина зайнялась СБУ

Служба безпеки України виявила масштабні зловживання асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна» у той час, коли її правління очолював ексголова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. Йдеться про проведення закупівель за відверто завищеними цінами під час реалізації міжнародного проєкту «РовеЛове», повідомляє телеканал NTA.

Як повідомила речниця Управління СБУ у Львівській області Роксолана Яворська, поліція викрила ряд місцевих посадовців, які наживалися на благоустрої туристичної інфраструктури.

Зазначимо, що асоціацію «Єврорегіон Карпати-Україна» створили місцеві органи самоврядування, які взялися за реалізацію транскордонного проєкту «РовеЛове» за участі України, Польщі та Білорусі.

Цей проєкт передбачав створення велосипедної інфраструктури вздовж гірського пасма Розточчя: прокладання велошляху, його знакування, встановлення станцій для ремонту та паркування, а також будівництво еколого-просвітницького центру «Верещиця». Фінансування – гроші з держбюджету та грант Європейського Союзу. Українська частка – 16,5 млн гривень. Ще 2,5 млн виділили з бюджету ЛОР.

За два роки асоціація «Єврорегіон Карпати-Україна» уклала 10 договорів з підрядником «Майстерня ремонту «ЕРА» на встановлення ремонтних станцій. Компанію заснували у лютому 2018-го року –  саме тоді, коли асоціація почала проводити свої закупівлі та стала першим і єдиним замовником «ЕРИ».

Половину угод вдалося проштовхнути за 211 тисяч гривень, решту – за 184. Реальна ж  вартість однієї станції майже втричі менша – 78 тисяч гривень. За даними СБУ, організатори вносили завідомо неправдиві дані саме в акти про обсяги і про вартість виконаних робіт. Загальна сума збитків – майже 1,3 млн гривень.

Цікаво, що за адресою підприємства журналісти виявили звичайний житловий будинок, у якому ніхто не мешкає. А от сусідами є батьки Юрія Тимчини – засновника і керівника «Майстерні ремонту «ЕРА». Місцеві стверджують: будівля «майстерні» давно пустує. Жодної компанії там ніколи не було.

Втім не менш підозріло виглядають й інші закупівлі у межах проєкту. Так для знакування веломаршруту на українському Розточчі закупівлі проводили двічі, проте торги скасовували через високу вартість послуг і в бюджет вони не «втискалися».

Першим переможцем тендеру тоді став ФОП Анатолія Яремчишина, більшість документів якого були недійсними. Понад те, пропозиція не відповідала вимогам тендерної документації. Тоді антимонопольний комітет відреагував на скаргу учасників. Порушення підтвердили, а «Єврорегіон Карпати-Україна» зобов’язали скасувати закупівлю.

У новому тендері переможцем став «Трафік менеджмент груп», засновник якої Остап Буденкевич водночас є керівником «Енергії-водопостачання» з орбіти компаній братів Дубневичів, які родом із села Зубра біля Львова.

«Ганущин завжди був людиною Дубневичів. По-перше, він був його офіційним помічником. Друге питання – з точки зору розподілу коштів. Перші півтора-два роки, ви розумієте… Наприклад, кошти щодо державного фонду регіонального розвитку. Кошти щодо бюджету соціально-економічного розвитку. У будь-якому разі цей розподіл має бути збалансований. Натомість дуже велика частина коштів ішла на округи, які представляли брати Дубневичі», – коментує Володимир Гірняк, ексзаступник голови ЛОР.

Для контролю ситуації тодішній голова Львівської обласної ради Ганущин очолив асоціацію нібито неформально. І ця співпраця стала чудовим підґрунтям саме для тендерних махінацій.

Яскравий приклад – те, як у 2018-у організація планувала придбати пересувну сцену за 1 млн гривень, при реальній вартості – всього лиш 350 тисяч.

«Замовник занадто високу виставив очікувану вартість закупівлі, а учасник скористався цією можливістю. Чому продавати дешевше, якщо можна продати дорожче?» – каже експерт з тендерних закупівель Юрій Кузько.

Як виявилося, торги щодо сцени цікаві не лише своєю вартістю, а й тим, що позмагатися в них прийшли дружні до асоціації учасники: 22-річний Юрій Чучман, який на той час тільки три місяці працював підприємцем, та Юрій Павлик – бізнес-партнер батька свого «конкурента» Руслана Чучмана. І таких дивних закупівель, допоки організацію очолював Ганущин, було чимало.

«Це голослівні звинувачення, крім яких більше нічого немає. Якщо у вас є якісь повідомлення про те, що будь-яка організація щось відмиває, пишіть у правоохоронні органи, будь ласка», – порекомендував Олександр Ганущин, ексочільник ЛОР.

Щодо інших закупівель асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна» часів Ганущина, то виявилося, що 245 тисяч пішли на проведення одноденного форуму в рамках проєкту «Карпатська мережа регіонального розвитку». А переможцем традиційно став Василь Худинець, який у 2018-му очолив представництво «Єврорегіону Карпати-Україна» у Закарпатській області.

Нагадаємо, асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» була створена у 2007 році та об’єднує представників органів місцевого самоврядування чотирьох карпатських областей. До березня цього року головою правління асоціації був ексголова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.

Відео