Депутати Верховної Ради прийняли рішення щодо підвищення податків. Законопроєкт в цілому підтримали 247 обранців. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Відтак, законопроєкт №11416-д передбачає:
Проте депутати відхилили правку про підвищення військового збору для військовослужбовців. Він залишиться на рівні 1,5% замість пропонованих 5%.
За словами народної депутатки Галини Васильченко, усі розуміють, що підвищувати податки потрібно, адже кошти на фінансування сектору оборони самі по собі не зʼявляться. Але можна було зробити закон кращим.
«Ну що ж… депутати підтримали законопроект про рекордне підвищення податків. Я голосувала- проти. Стільки було аргументів від депутатів, експертів, бізнесу — чому цей законопроект не ок. Але навіщо….Навіщо правлячій владі слухати когось, крім себе? Якщо можна закритись у якійсь вигаданій реальності і бути переконаним, що тільки твоя думка правильна. Сюр»,- прокоментувала нардепка у соцмережах.
На її думку, головне те, що були альтернативи наповнення бюджету: ефективне адміністрування грального, тютюнового, алкогольного бізнесів; реформа адміністрування майнових податків; детінізація економіки або підняття ПДВ на 1-2%.
«Моя думка незмінна: додаткове фінансове навантаження на найманих працівників і чесний бізнес як основна суть закону — це несправедливо. Чесний бізнес і так сплачує всі податки. І наймані працівники сплачують 19,5% податку, маючи при цьому часто низьку зарплату. І так, до речі, окремі норми законопроекту взагалі не відповідають Конституції та не узгоджуються із законами України»,- додала Галина Васильченко.
Зазначимо, закон набирає чинності заднім числом – 1 жовтня. Відтак низка українців – ФОПи І і ІІ груп – мають сплатити податки авансом за новими ставками вже до 20 жовтня. Втратить чинність закон в кінці року, коли буде скасовано воєнний стан, бо основна його мета – поповнювати бюджет на військові потреби.
Згідно закону, запроваджується сплата військового збору для фізичних осіб підприємців ІІІ групи. Вони платитимуть 1% від своїх місячних доходів. ФОПи І, ІІ та ІV груп платитимуть військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати, що сьогодні становить 8 тис. грн. Крім цього, підприємці І і ІІ груп, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях і на територіях, де ведуться бойові дії, можуть не сплачувати військовий збір. Для всіх інших штраф за несплату або за невчасну сплату становитиме 50% від суми збору.
Також для найманих працівників ставка військового збору зросте до 5% від доходів. Проте вона не зросте для військових – вони надалі платитимуть 1,5%.
Банки у 2024 році мають сплатити 50% податку на прибуток. Таку норму запроваджували і в 2023 році, тоді від банків у бюджет надійшли рекордні платежі. Небанківські фінустанови, окрім страхових компаній, із початку 2025 року сплачуватимуть податок у розмірі 25% від прибутку.
Крім цього закон передбачає зміни і для АЗС. Вони мають сплачувати податок на прибуток авансом. Ідеться про 30, 45 або 60 тис. грн – залежно від типу заправки, за кожне місце продажу пального.
Податок на прибуток авансом також платитимуть пункти обміну валют. До того ж, у прив’язці до євро:
Згідно рішення депутатів, національний кешбек – 10% кешбеку за програмою «Зроблено в Україні» – оподатковуватися не буде. Додамо, що кешбек – від банку, торгової мережі тощо – вважається доходом, тож з нього сплачується 18% ПДФО і військовий збір, що раніше становив 1,5%, а тепер 5%. Благодійна допомога, надана Україні з бюджетів інших держав не буде оподатковуватися.
З початку 2025 року треба подавати щомісячно звіти зі сплати ПДФО, а не щоквартально, як це було раніше.
Згідно підрахунку нардепів, нові ставки податків вже у 2024 році мають принести в бюджет додаткові 58 млрд грн. У 2025 році – ще понад 130 млрд.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь