Відійшов у вічність легендарний дисидент Валентин Мороз | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Відійшов у вічність легендарний дисидент Валентин Мороз
17 Квітня, 13:20

Відійшов у вічність легендарний дисидент Валентин Мороз

 

Вчора, 16 квітня, не стало легендарного діяча, політв’язня радянського режиму Валентина Мороза. 15 квітня йому виповнилося 83 роки. Від 1997 року він постійно мешкав у Львові.

У вересні 1965 «без 5 хвилин кандидата наук» арештували і засудили до 4 років таборів за антирадянську агітацію і пропаганду. Покарання відбував у Мордовії, де навіть написав і видав «Репортаж із заповідника імені Берія».

Валентин Мороз називав 60-ті роки «першою хвилею українського відродження після довгої зими сталінізму», «еволюцією поетів», яка увінчалася меморандумом покоління – книгою Івана Дзюби “Інтернаціоналізм чи русифікація?”

Вдруге Валентина Мороза арештували 1 червня 1970 року до 14 років ув’язнення.. Тоді його вважали «найвизначнішим представником інтегрального націоналізму» з відстоюванням чистоти національного ідеалу за будь-яку ціну. Вирок звучав так: 6 років спецтюрми, 3 роки таборів особливо суворого режиму і 5 років заслання з визнанням особливо небезпечним рецидивістом.

Українська інтелігенція дуже різко відреагувала на беззаконня й жорстокість суду. Тоді відбулося понад 40 протестів, зокрема в США й Канаді. Та лише після п’ятимісячного голодування в 1979 році і під тиском світової громадськості радянська влада обміняла Мороза та ще чотирьох дисидентів на двох радянських агентів КДБ, арештованих у США. Це оформили як позбавлення громадянства з видворенням із країни.

Валентин Мороз повернувся до України у квітні 1990 року. Читав багато лекцій про фальсифікацію української історії російськими істориками. З притаманним йому прямолінійним сарказмом прокоментував своє повернення: “В Канаді був. Перечекав там дощ та й повернувся”. З 1997 року постійно жив у Львові.

Відео