Володимир Мацелюх: «Яворівський район будемо відстоювати до кінця» | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Володимир Мацелюх: «Яворівський район будемо відстоювати до кінця»
30 Квітня, 14:02

Володимир Мацелюх: «Яворівський район будемо відстоювати до кінця»

Наталка Білецька

Розмови навколо “оновленого” Яворівського району не вщухають ще з жовтня. Чому яворівчани б’ють на сполох, аби не стати частиною Львівського району? Про це LMN розповів заступник голови Яворівської районної ради, депутат від УГП Володимир Мацелюх.

Чим відрізнятимуться ці нові райони від нинішніх?

– Реформа децентралізації передбачає кардинальну зміну адміністративно-територіального устрою. Тепер на карті зображуватимуться ОТГ, які в свою чергу об’єднуватимуться в більші структури — райони, повіти чи округи. З назвою нової адміністративної реалії Міністерство розвитку громад та територій ще визначається. Цей процес називається укрупнення районів.

За якими критеріями створюють райони?

 Міністерство затвердило таку методику: в районі має жити 150 тисяч людей, в центрі району — 50 тисяч, а з кожного населеного пункту до центру має бути до 60 км відстані.

Виходить, що в основу методології покладено лише кількість населення?

– Власне! Виключно кількісним критерієм скористалася ЛОДА при формуванні пропозицій субрегіонального рівня до Мінрегіону і саме тому включила нинішній Яворівський у Львівський район. Мене обурило, що у випадку Яворівщини ніхто не врахував історичного і культурного факторів районування.

Чому так сталося?

– Оскільки децентралізація передбачає укрупнення, Яворівський район не міг залишитися у сьогоднішніх межах. Рішенням став Львівський район з центром у Львові, куди, крім нас, включили ще Жовківський район. Ніхто з проектантів не задумався, що вийшов занадто великий район, за яким неможливо буде здійснювати якісний нагляд. Ми відчули небезпеку одразу, тому ще у жовтні Яворівська і Мостиська районні ради прийняли рішення об’єднатися, щоб створити новий район, який би відповідав вимогам міністерства. Наше рішення підтримала ЛОР, але нас вперто не хотіли чути вище.

Яка позиція Києва в цьому питанні?

 

– На останній консультації щодо нового субрегіонального поділу областей думки розійшлися, тому проект відправили на доопрацювання. Експерти та нардепи наполягають на 7-й адміністративній одиниці на базі Яворівського, Мостиського і Городоцького або Жовківського районів. Єдина проблема, що в нас немає міста, яке б за мірками Мінрегіону могло б стати центром, тобто в якому б налічувалося 50 тисяч населення.

Нещодавно нам свою підтримку висловив очільник ЛОДА Максим Козицький. Але з боку ЛОДА теж є одна зовсім незрозуміла позиція: Івано-Франкове ОТГ чомусь зачислено до Львівського району. Я сподіваюся, що це питання в Києві теж врегулюють. А ми поки чекаємо вердикту.  Я ж можу сміливо озвучити позицію депутатського корпусу всіх рівнів: Яворівський район має бути! Боротися будемо до кінця.

Чи відчують яворівчани на собі укрупнення районів?

– Здебільшого ні, в ОТГ люди зможуть отримати більшість адміністративних послуг (як реєстрація місця проживання, видача паспортних документів, державна реєстрація юридичних та фізичних осіб і т. д.). Проте в центрі району будуть знаходитися усі державні структури: поліція, податкова тощо, які забезпечуватимуть успішне функціонування органів державної влади.

Якщо особливих змін люди не помітять, для чого ця боротьба за район?

– На це питання є дві відповіді. По-перше, префект зможе якісно виконувати свою роботу, якщо працюватиме з меншою територією. Уявіть собі: є префект, який має мільйон населення і префект зі 150-ма тисячами. Вони матимуть однаковий доступ до київських кабінетів. Хто з них зможе скрупульозніше виокремлювати проблеми громад і їх вирішувати на державному рівні? Правильно, той, хто відповідатиме за меншу територію. А це в свою чергу буде стимулювати розвиток громад. По-друге, нам важливо зберегти свою суб’єктність. В новому Яворівському районі спостерігатиметься культурно-історична подібність громад, що тільки посилюватиме співпрацю між ними. Від такого союзу виграють всі.

 

Фото: з архіву Володимира Мацелюха

  • 0
  • 2741
Відео