Впевнено, хоч і стресово: як школярі на Львівщині готуються до НМТ в умовах війни
Цього року, як і торік, абітурієнти замість традиційного ЗНО, складатимуть Національний мультипредметний тест (НМТ). Випускники складатимуть його в один день. На виконання завдань їм виділятимуть 180 хвилин. До того ж, уряд затвердив два обов’язкові предмети – українська мова та математика, третій школярі можуть обирати самостійно. Детальніше про цьогорічний тест можна знайти тут.
Такі зміни у структурі тесту ввели через війну в країні, а також зважаючи на безпеку проходження іспиту для вступників, відтак він відбуватиметься в один день.
Львівська мануфактура новин вирішила розпитати у майбутніх вступників з Львівщини, як вони готуються до тесту в умовах війни, постійних тривог та донедавна регулярних відключень світла, а також, які труднощі постали перед ними цього року.
16-річна Марта навчається в ліцеї №46 імені В’ячеслава Чорновола у Львові. Дівчина складатиме українську мову, математику та історію України. Донедавна готувала ще й англійську мову, адже Верховна Рада тільки наприкінці лютого остаточно затвердила перелік обов’язкових предметів
«Я не сказала б що це якось впливає на підготовку до НМТ, більше на сам моральний стан. Були такі випадки, що закривалась і не хотілось вчитись, було морально важко. Думаю, кожному українцю так, коли живеш в стресових умовах, до того ж ще й підготовка до таких важливих іспитів. Все-таки важче готуватись трішки, але і немає з чим порівняти. Думаю, раніше було простіше. Були такі випадки, вдягала ліхтарик і так вчилась. А ми до всього звикаємо», – розповідає Марта.
Навчання у її школі відбувається у змішаному форматі: один тиждень очно, два – дистанційно. До того ж, дівчинка ходить на додаткові заняття, аби краще підготуватись до тесту. Каже, що іноді не все встигає добре вивчити:
«Через ці умови продуктивність знижувалась, тому доводилось щось пропускати, опускати, десь не доробляти, десь трохи вночі посидіти, раніше прокинутись, писати на перервах між уроків, зменшувати обсяги або просто вчитись цілими днями. Зараз вчусь десь до 9-10 годин вечора, раніше до ночі вчилась, але це погано впливає на здоров’я», – каже школярка.
Дівчинка розповідає, що НМТ має свої переваги та недоліки. На її думку, завдання стали простішими та зменшилась їхня кількість, також забрали написання власного твору з української мови та лист з англійської. Але з іншого боку, 16-річна Марта каже, що важко здати три предмети в один день, адже потрібно вкластись за 180 хв. Проте, школярка розумію, що було б небезпечно ділити іспити на кілька днів.
Анна також навчається у ліцеї №46, їй 17 років. Дівчина здаватиме українську мову, математику та англійську. Із вибором майбутньої професії ще не визначилась, розглядає варіанти між логістикою та міжнародними відносинами. У вільний час вона займається спортом – гімнастикою.
«Це звісно важко, дуже стресово, бо ти не завжди встигаєш зробити все, що ти запланував, але ти розумієш, що тобі це потрібно. Коли в тебе є чітка ціль на майбутнє, то в тебе є мотивація це робити. І при свічках, і при ліхтарику, тому що ти знаєш, що тобі це потрібно для перспективного майбутнього. Я завжди думала, що якщо так стається, то значить так мало бути і ми маємо через це пройти, адже ми стаємо сильнішими від кожного із цих випробувань, це нас загартовує до майбутнього життя», – розповідає про свою підготовку школярка.
Дівчина розповідає, що вона з дитинства займалась спортом, у неї завжди був виділений час на навчання, додаткові заняття і на спорт. Тому, у неї не виникає ніяких труднощів, аби розподілити свій час.
Анна розповідає, що їй також більше до вподоби формат НМТ, коли вступники складають лише три предмети, адже чим більше предметів – тим менше часу залишається на те, аби добре до них підготуватись. Крім того, вона, вона каже і про інші переваги тесту:
«Як на мене, то здавати все в один день краще, адже це економить твій час. Коли ти знаєш матеріал і впевнений в собі, ти легко можеш переключитись. Страху у мене немає».
Дівчина уже навіть пробувала писати пробний тест у школі. Вона каже, що їй було достатньо часу на усі предмети.
16-річний Володимир навчається у школі №2 у Старому Самборі. Він здаватиме українську мову, математику та фізику. З вибором майбутньої спеціальності ще не визначився остаточно, однак планує вступати на факультет «Інтернет-речей» або «Комп’ютерні науки».
Школяр розповідає, що напружена ситуація в країні та відключення світла не заважає йому вчитись:
«Звичайно, це впливає на психіку людей, особливо на підлітків. Але з цим можна справитись. Адже в нас тут (на Заході України – авт.) менший вплив на це все і нам легше умовно, ніж комусь в центрі України чи на сході, в тому числі абітурієнтам».
Володимир вважає, що НМТ – це оптимальний варіант, адже воно відбувається у легкому форматі. За його словами, тест влаштований так, аби зекономити час і нерви вступників, тому що все відбувається в один день і відразу можна дізнатись результати.
Нагадаємо, минулого року, минулого року 88 учнів шкіл Львівщини на національному мультипридметному тестуванні здобули по 600 балів, 300 учнів – по 400 балів, а 1035 учнів – по 200 балів. Зазначається, що в умовах війни це високий показник успішності.
Ірина Марчук
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь