Втекли від обстрілів і створили центр наукотерапії у Новояворівську: історія харків’ян | Львівська мануфактура новин
Втекли від обстрілів і створили центр наукотерапії у Новояворівську: історія харків’ян
27 Лютого, 18:36
logo-black

Втекли від обстрілів і створили центр наукотерапії у Новояворівську: історія харків’ян

У Новояворівську відкрили центр науки «Кристал’НЯ» для дітей, які постраждали від війни. Там використовують наукотерапію, яка допомагає  малечі пережити і впоратися з новою реальністю, яку з собою принесла війна.

Переселенці з Харкова, Вікторія Круглова та Сергій Биченко, приїхали в прикордонне місто на Львівщині в перші дні повномасштабного вторгнення і одразу ж почали шукати можливості допомагати тим, хто зараз потребує психологічної підтримки.

«З Харкова ми їхали три доби. У суботу ми приїхали, а в понеділок зранку вже стояли на порозі мерії з пропозицією допомогти. Ми ж точно розуміли, що люди, які залишили свої домівки, рятуючись від війни, потребують місця і людей поруч, які допоможуть не лише облаштувати побут, а й психологічно», – розповідає Вікторія Круглова, співзасновниця центру

Спершу це була невеличка кімната у профучилищі, куди заселяли частину переселенців. Там проводили перші заняття для дітей. Вікторія розповідає, що вони мали із собою диск, на якому були усі просвітницькі матеріали, які вони назбирували протягом 10 років. Адже до початку війни Вікторія та Сергій мали чималий досвід просвітництва: разом об’їздили чи не всю країну з проєктом «Мандрівна наука», який  популяризує науку серед молоді. Крім того, у Харкові Вікторія Круглова керувала навчальним осередком «ЛандауЦентр» Каразінського університету, покликаного стимулювати інтерес до науки. Тому створення такого наукового майданчика для дітей у Новояворівську одразу знайшло підтримку місцевої влади.

Усі експонати, із якими Вікторія Круглова та Сергій Биченко працювали в Харкові, там і лишилися. Тому  для занять науковою творчістю спершу використовувати все, що було під рукою. Згодом дещо вдалося привезти, щось купили, щось зробили, інше приносили мешканці. Щодня  в невеличкому приміщенні збиралися діти, а з ними й дорослі, щоб відволіктися, повчитися і корисно провести час.

«Усім був потрібен цей простір, щоб відчути себе своїм. Складно залишати усе і їхати в чуже місто. Особливо важко такі зміни переживають діти, і ми робили все можливе, щоб дати їм те відчуття спокою. Щопʼятниці, до прикладу, ми проводили «солодкі пʼятниці». Діти їх дуже чекали, бо ми переглядали гарні мультфільми на проєкторі, їли смаколики і ділились думками», – каже пані Вікторія

 

У такому режимі працювали більше двох місяців, діти приходили, хтось залишався, а хтось їхав далі, за кордон. Згодом до дітей-ВПО також почали долучатись і місцеві. Саме тоді і зародилась ідея створити окремий науковий простір для дітей, де б було безліч цікавих експонатів, а діти б могли проводити корисно час. Але для реалізації проєкту були потрібні гроші. І вони знайшлися завдяки гранту від американського фонду «Нова Україна» та міськраді, яка активно підтримала ідею харків’ян.

Освітньо-реабілітаційний центр науки розташований у новояворівському палаці культури «Кристал». А місцеві скорочено називають своє місто — НЯ. Тож автори проєкту просто поєднали ці слова — так і народилася назва «Кристал’НЯ».

«Для кого цей центр? Для всіх! Адже хто ж сьогодні не постраждав від війни? Усі ми чуємо сирени, повітряні тривоги і усі вже знаємо алгоритм дій. Немає сьогодні в Україні, на жаль, дітей, які не страждають унаслідок війни. Хтось більше, хтось менше, але це можна якось порівнювати чи виміряти?», – додає засновниця наукового центру

Зараз центр працює щосуботи, тут проводять цікаві лекції, презентації та вчаться розуміти науку. Також активно  проводять у будні екскурсії школярам, на яких розповідають про експонати і дають можливість відчути себе справжнім науковцем.

«Наукотерапія зцілює і допомагає дітям пережити наслідки війни. У цьому ми переконуємо щодня, коли дивимося в очі наших маленьких друзів», – каже Вікторія Круглова.

 

User Image
Олена Лук'янчук
Відео