Вижити без ПДФО: на що не вистачить грошей в громадах на Львівщині | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Вижити без ПДФО: на що не вистачить грошей в громадах на Львівщині
11 Листопада, 14:17
logo-black

Вижити без ПДФО: на що не вистачить грошей в громадах на Львівщині

Відтепер грошей в бюджетах громад стане значно менше, адже Верховна Рада ухвалила рішення про вилучення військового ПДФО з місцевих бюджетів. Натомість усі ці кошти йтимуть до державної скарбниці на підтримку обороноздатності країни.

«Окрім зарплат і енергоносіїв у нас, я так бачу, нічого не буде», – каже голова Новояворівської громади Володимир Мацелюх.

Дохідна частина бюджету цієї громади на щонайменше 70% складається саме з ПДФО військових.

«Військові на території нашої громади не появились з початком повномасштабного вторгнення. Військові на території нашої громади є з 40-х років минулого століття. І цей полігон і навчальний центр… Тому Новояворівська громада відчує відсутність ПДФО з військових в нашому бюджеті. Ми точно згорнемо майже всі соціальні програми на наступний рік, але там, де ми зможемо допомагати військовим – будемо це робити», – каже він.

За словами пана Мацелюха, не буде у 2024 році ані капітальних ремонтів, ані будь-яких інших інфраструктурних проектів. Зокрема, не розпочнуть будівництво дитячого садочку в селищі Шкло.

Доведеться відмовитися від низки програм і проектів, бо на них більше не буде грошей й у інших громадах області. Зокрема, за словами першого заступника міського голови Львова Андрія Москаленка, місто й надалі підтримувати військових, але доведеться переглянути програми і витрати.

«Ще на початку цього року ми скоротили кількість працівників міської ради на 10 відсотків. Зараз триває другий етап скорочення приблизно ще 20 відсотків. Також ще від початку року ми відмовилися від кількох великих програм на десятки мільйонів гривень і останні сім тижнів маємо додаткову перевірку вже запланованих заходів і близько 8% таких потенційних закупівель ми скасовуємо», – розповів Андрій Москаленко.

За його словами, не забракне грошей на програми підтримки в сфері military-tech та загалом на підтримку Збройних сил. Соціальна, освітня та сфера реабілітації також не повинні постраждати після вилучення військового ПДФО з бюджету громади. Обіцяють у мерії, що знайдуть кошти і на відновлення інфраструктури, пошкодженої внаслідок російських атак.

Не так оптимістично дивиться на ситуацію голова Жовківської громади Олег Вольський. За його словами, великі міста справді не надто постраждають від вилучення військового ПДФО, а от меншим доведеться дуже затягти паски.

«У нас найбільше постраждають соціальні сфери, а це освіта, медицина. Виплати матеріальної допомоги, ремонт об’єктів, таких як школи і садочки, закупівля обладнання в лікарню, заміна комунікацій… По суті, всі сфери постраждають від цього, але ми готові потерпіти заради спільної мети і перемоги», – каже Олег Вольський.

Володимир Мацелюх додає, що найгірше, що це вилучення відбулося в процесі бюджетного року. Але й він погоджується, що оскільки головна ціль зараз – це перемога, то можна перетерпіти.

Більше про це, а також про перспективу повернення військового ПДФО після перемоги – дивіться у випуску проекту «Погляд з Хмарочоса» на youtube-каналі LMN.

User Image
Юлія Аронова
Відео