Як розвивається сімейна ферма за канадським проектом у Буському районі | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Як розвивається сімейна ферма за канадським проектом у Буському районі
02 Липня, 13:48
logo-black

Як розвивається сімейна ферма за канадським проектом у Буському районі

 

Наталія Павлишин

 

У селі Купче Буського району нещодавно відкрили молочну ферму сім’ї Мар’яни та Сергія Паливодів.

Мар’яна, їй 37 років, працює бухгалтером у Буській районній лікарні. Сергій — вчитель фізкультури у Буській школі, тривалий час їздив на заробітки. Та врешті в сім’ї вирішили, що важливіше бути разом і, зрештою, об’єднавши зусилля, зможуть й тут доробитися. В господарстві допомагають і діти — 15-річна донька і 8-річний син.

 

«Ми вже 15 років тримаємо корів. Кілька років тому канадці встановили для всієї нашої громади електронного пастуха. Тоді й цікавилися, хто в селі має найбільше худоби. На той момент у нас було 4 корови. Зараз маємо 6 корів, 2 телиці, які мають розтелитися незадовго, і троє телят», — розповідає Мар’яна Паливода.

 

Одного разу сім’ї вже пропонували взяти участь у програмі канадського проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні». Але тоді не підійшли умови: молоко треба було здавати в кооператив за дуже низьку ціну.

Та Паливоди підтримували зв’язок із представниками проекту. І, якщо були якісь питання, наприклад, по запуску корів, то консультувалися.

 

«А минулого року у вересні нам запропонували взяти участь у новій програмі. У ній передбачено, що молоко не треба здавати, а реалізовувати своїм шляхом — нам підказали, куди можна продавати продукцію. Єдине, що ми повинні були побудувати стайню повністю за їхніми стандартами: обов’язково має бути кормовий стіл, щоб вільно доступити і дати худобі корм, освітлення спереду, щоб тварини бачили, де їсти. Зрештою, канадці подарували нам усе необхідне для освітлення, вентилятор, який регулює температуру, поїлку, що набагато догляд — особливо буде легше взимку, а також спеціальні гумові килимки, щоб не розмножувалися мікроби і коровам було легше стояти та не травмувати суглоби, і септик для гноївки на 6 тон», — додала молода фермерка Мар’яна.

 

 

Будуючи стайню, сім’я консультувалася з канадійцями. Тож все зробили за їхніми технології. Сергій — добрий майстер, але наймали ще будівничих, щоб швидше завершити стайню.

На відкритті сімейної ферми, в якому взяв участь і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук, сім’ї Паливодів подарували сучасний доїльний апарат.

У селі Купче стільки корів тримають лише Паливоди. Та є ще один чоловік, в якого зараз четверо корів і він цікавиться можливістю спробувати свої сили в такій самій програмі. На Бродівщині є декілька сімейних ферм. Саме туди їздили Паливоди, щоб консультуватися і побачити, як проект реалізовують у життя.

 

«Плануємо розвести більше худоби. Але не знаємо, чи вдасться за канадським прикладом. Бо там корів не випасають. А ми свою худобу виганяємо на пасовисько з усіма, тож ще залежимо від черги. Та, як буде можливість і здоров’я, то маємо місце, щоб добудувати ще стайню. Чоловік має кілька гектарів поля  — засіває пшеницею, травою, вирощуємо гарбузи, кукурудзу, робимо силос із жомом — все, щоб мати чим годувати корів», — додала наостанок Мар’яна Паливода.

Відео