Як у Львові активісти годують бездомних людей | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Як у Львові активісти годують бездомних людей
19 Листопада, 18:08

Як у Львові активісти годують бездомних людей

Марта Занюк

Акція відбувається щонеділі о 12:00 у сквері біля костелу Ольги та Єлизавети

Її організаторами є Екологічна Платформа. Долучитися може кожен охочий.

Як все розпочалося?

Рік тому Екоплатформа робила святкування Дня Вегана. Там люди  дегустували веганську їжу, переглядали фільми і спілкувалися.  Цьогоріч, порадившись, активісти вирішили, що це свято не має бути тільки  закритою подією для багатих.

“У цей день захотілося не їсти дорогі паштети і сири, а поділитися веганською їжею з бездомними. Вони були в захваті і нас вразило те, які вони всі позитивні, всі зі своїми історіями, добрі, цікаві люди. Ми вирішили робити таку акцію на постійній основі і вчора, 18 листопада, зробили це втретє”, – розповіла активістка Марта Фендер.

На найпершу акцію розклеювали оголошення, але так як двірники все забрали, активісти просто ходили і запрошували всіх поїсти.

Готує їжу один з активістів Екоплатформи, колишній кухар. Їхнє меню щоразу інше: вперше приготували булгур і соєві битки, вдруге макарони з соєвим фаршем, а вчора в неділю гречку з квасолею і фаршем. Соя дуже ситна, тому це найкраща їжа для такого випадку.

Фінансує ці сніданки споживчий веганський кооператив “соєва родина” з націнки на товари. У свою чергу активістки і активісти купують за свій кошт посуд, баняки, столик і все, що потрібно.

 

“Від минулого разу ставили скриньку для пожертв, щоб додати якусь солодку смакоту чи зробити більше їжі. Правда цікаво, що люди, в яких все є і які проходять повз на Службу Божу в костел, не кидали гроші, кидали самі ж бездомні”, – каже Марта.

За одну акцію вдається нагодувати 30-40 людей. Щоразу приходить все більше потребуючих, часто з посудом, щоб взяти поїсти для своїх друзів і родичів, які не можуть ходити або лежать в лікарні.

Також кожного разу на акцію приходять нові волонтери, які відгукнулися в коментарях у  Facebook. Вони стоять з плакатом, допомагають донести їжу з кухні на локацію, а потім роздавати. Щоб провести таку акцію достатньо 5-6 людей, але зазвичай  збирається більше.

Навіть якщо немає для всіх роботи, вони просто спілкуються  з бездомними, адже це теж дуже важливо. Тим паче їм часто потрібна якась  допомога: порадити щось, допомогти донести, дати телефон, щоб подзвонити й інше.

“Допомогти може будь-хто, ми тільки раді. Не так заради того, що нам важко, а заради того, щоб люди долучалися, включалися в процес, набиралися досвіду допомоги іншим і взагалі ставали добрішими”, – додала активістка.

Також вона розповіла, що всі бездомні дуже різні. Деякі соромляться, деякі беруть шість добавок, а декого треба навіть припрошувати.

“Я переживала за те, що в них буде до нас ставлення, ніби ми робимо їм послугу і вони нам щось винні. Та я дуже рада, що цього немає – ми спілкуємося на рівних, з повагою одне до одного, з хорошим настроєм. Я рада, що нам вдалося налагодити таку комунікацію. Думаю, вони тягнуться до нас, бо від перехожих і оточення їм, мабуть, рідко випадає добре слово чи хоча б усмішка, а  ми їм раді, готові вислухати про їх проблеми і вони це цінують, так само як ми цінуємо позитив від них. Вони завжди дякують нам”, – каже Марта.

Якщо охочих поїсти буде збиратися більше, то необхідно буде додати ще одну локацію або столик на тій же площі, щоб люди не стояли в черзі, не мерзли і не відчували себе некомфортно. До того ж, один такий сніданок обходиться до 200 грн, але мало хто хоче виділяти на це кошти.

Відео