«Залишається близько ста днів»: Поморянський замок – під знаком питання у «Великому будівництві» | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Залишається близько ста днів»: Поморянський замок – під знаком питання у «Великому будівництві»
26 Серпня, 14:49
logo-black

«Залишається близько ста днів»: Поморянський замок – під знаком питання у «Великому будівництві»

Юлія Швидко

Благодійний фонд «Спадщина.UA» публічно звернувся до Міністерства культури та інформаційної політики України з проханням включити Поморянський замок, що на Золочівщині, до переліку об’єктів культурної спадщини. 150 пам’яток, які до нього увійдуть, планують відреставрувати за наступних три роки в межах програми «Велике будівництво».

«Щороку державний бюджет затверджують, приблизно, в грудні. У нас залишається близько ста днів, щоб переконати обласну та державну владу в тому, що Поморянський замок конче має увійти до списку «Великого будівництва», – розповідає LMN голова БФ «Спадщина.UA» Ганна Гаврилів. – Бо ж коштами, які час від часу виділяє обласна влада, та грантами, які виграємо раз у рік, ми не зможемо врятувати пам’ятку. А на її відновлення та збереження необхідні десятки мільйони гривень. Якщо французи за 100 днів змогли зібрати суму на відновлення згорілого Нотр-Даму, то хочеться вірити, що і нам за стільки ж часу вдасться досягнути бодай включення до програми «Велике будівництво».

Поморянський замок – пам’ятка історії та архітектури національного значення. Розташований в селищі Поморяни Золочівського району. Датується 17 століттям, хоча перша згадка про нього стосується 15 століття. У різний час належав різним можновладцям і відігравав велику роль у боротьбі з турками і татарами. В 1684 році татари знищили Поморяни та захопили замок. Після цього король Ян Собєський виділив 20000 злотих для потерпілих і відновлення замку. Перетворений у потужну фортецю, він втримався від татарських нападів у 1687 і 1695 роках. Але згодом перейшов у власність дітей Яна Собєського і поступово занепадав. У 1941 році в Поморянському замку діяла офіцерська школа УПА, за радянських часів тут було ПТУ, яке переїхало в інше приміщення в 80-х роках минулого століття.

«Нам треба зберегти цей замок! Останніх п’ять років ми постійно шукаємо фінансування для нього. Домоглися, що з бюджету Львівщини за 2016 – 2019 роки виділили понад 2,5 мільйони гривень на протиаварійні роботи в замку. Цього року з бюджету області запланували 3 мільйони гривень на реставраційні роботи східного крила. Але цього мало, дуже мало. У списку на «Велике будівництво» замок наче є, але під знаком питання», – додає Ганна Гаврилів.

Фото: “Спадщина.UA”

Відео