Заплямована репутація: що не так з компанією, яка будує сміттєпереробний завод у Львові
Днями у Львівській міській раді заявили, що готові розірвати контракт з фірмою-підрядником, яка будує в місті сміттєпереробний завод. Йдеться про польську компанію Control Process S.A.
Як пояснив директор ЛКП «Зелене місто» Олександр Єгоров, причиною розірвання контракту може стати порушення підрядником істотної умови контракту, а саме – непродовження безумовної банківської гарантії в сумі 3,6 млн євро на виконання контракту.
І допоки тривають юридичні консультації і перемовини з’ясувалося, що це не перша така історія з цією компанією.
Так, в березні цього року польська ТЕЦ (Zakład Energetyki Cieplnej) в Страховицях Свентокшиського воєводства розірвала контракт з Control Process S.A. Про це пише місцеве видання Starachowicki.eu.
Директор ZEC Марчін Почеч пояснив такий крок трьома причинами:
Журналістка, яка працювала над цим матеріалом, намагалася отримати коментар від представника Control Process S.A., однак безуспішно.
А от щодо іншої історії співпраці місцевих органів самоврядування з Control Process S.A. відкрито кримінальне провадження і висунуто обвинувачення керівництву компанії. Йдеться про реконструкцію очисних споруд у трьох гмінах (Ловіч, Коло та Яроцін) і будівництво інноваційної установки для відновлення фосфору зі стічних вод у Цельчі поблизу Ярочина у Великопольському воєводстві.
Як стверджує видання fronda.pl, перший підрядник будівництва – компанія Control Process – намагалася обдурити місцеву владу, однак зрештою відмовилася від угоди.
«Масштаб виявлених порушень вказує на те, що Control Process могла обманути інвестора, щоб отримати замовлення. Що важливо, подібних замовлень, не завершених Control Process, було більше, і при кожному з них повторювався той самий алгоритм дій. Наразі у справі триває кримінальне провадження, яке стосується шахрайства з державними замовленнями. Прокуратура вирішила висунути керівництву групи звинувачення, пов’язані з чотирма нездійсненими Control Process інвестиціями в режимі державних закупівель (близько 285 мільйонів злотих)», – йдеться у матеріалі.
Відомо, що після укладення договорів з компаніями групи Control Process у кожного із згаданих вище муніципалітетів виникали подібні проблеми. Як то, заявлені під час тендеру субпідрядники та експерти до реалізації проекту не залучалися. Підрядник подавав заявки на зміну цих компаній чи осіб на нові, хоча зазначені організації часто не відповідали вимогам для виконання договору.
Також підрядник почав вимагати від замовника авансові платежі для ведення робіт, хоча в тендері заявив про наявність необхідних фінансових ресурсів.
«Підрядник також поставив під сумнів передумови проекту, які були йому відомі ще на стадії тендеру, вимагаючи, серед іншого, доручення подальшої роботи за додаткову винагороду. Коли затримки загрожували виконанню контракту, існував ризик, що сторона-замовник відмовиться від контракту, що призведе до штрафних санкцій для підрядника. Щоб запобігти такому сценарію, компанія з групи Control Process шукала привід відмовитися від будівництва з вини замовника. Це було досягнуто, наприклад, шляхом запиту гарантії платежу від сторони-замовника. Якщо така гарантія не надана вчасно, підрядник має право відмовитися від договору з вини замовника. Неважливо, чи виконав підрядник раніше договір, чи допустив величезні затримки», – йдеться у матеріалі.
Зрештою, водоканал в Ярочині не отримав гарантії, оскільки банк, з яким вели переговори, вирішив їх розірвати. В результаті Control Process відмовився від цієї угоди.
Як стверджує колишній президент водоканалу в Ярочині Ремігіуш Новоєвський, Control Process намагалася витягнути якомога більше грошей від замовника і безкінечно продовжувати виконання контракту. Кримінальне провадження щодо цього триває вже близько двох років. Обвинувачення були висунуті Томашу В., який є одним з керівників материнської компанії Control Process S.A., а також членом правління дочірніх компаній, що беруть участь у тендерах.
Тож, як виявилося, компанія-підрядник будівництва сміттєпереробного заводу у Львові має неоднозначну репутацію щодо роботи саме в проєктах з органами місцевого самоврядування.
LMN звернулася з інформаційним запитом до ЛКП «Зелене місто», консула Республіки Польща у Львові і Тимчасового повіреного у справах Республіки Польща в Україні з проханням прокоментувати наведені у польських ЗМІ факти щодо Control Process. Щойно ми отримаємо відповіді від них – опублікуємо їх.
Фото – макет сміттєпереробного комплексу, автор Ігор Іванов
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь