Здай хабарника і зароби собі: українцям будуть платити за скарги на владу – Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Здай хабарника і зароби собі: українцям будуть платити за скарги на владу
28 Вересня, 21:16

Здай хабарника і зароби собі: українцям будуть платити за скарги на владу

Президент Володимир Зеленський зареєстрував у Раді законопроєкт про “гонорари” за викриття хабарників і злодійкуватих чиновників, а “Слуга народу” вже ухвалила документ за основу. Тому, хто поскаржився, можуть заплатити 10% від вкраденої (або неефективно використаної) суми, -пише OBOZREVATEL.

Законопроект передбачає п’ять головних пунктів:

  • викривачів корупціонерів будуть заохочувати преміями;
  • на будь-якого чиновника, який розпоряджається бюджетними коштами, можна буде поскаржитися, а правоохоронці зобов’язані перевірити інформацію;
  • тих, хто поскаржився, захищатимуть від звільнення, переслідувань, а їхні імена обіцяють тримати в секреті;
  • викривачів повинні інформувати про те, як проходить розслідування;
  • закон мають ухвалити вже в цьому році, а набуде чинності він із 1 січня 2020-го.

Це означає, що якщо людина дізналася про велику корупцію, зловживання, привласнення і розтрату значних сум, то може на цьому заробити причому анонімно.

У президента сподіваються, що така схема буде популярною та допоможе заощадити бюджетні гроші за рахунок того, що корупціонерів стане менше.

Інструкція викривача:

  • скаржитися потрібно до правоохоронних органів. Якщо поскаржитися в НАБУ, а це не їхня компетенція, вони повинні протягом трьох днів про це повідомити і розповісти, куди правильніше заявити про порушення;
  • у скарзі обов’язково повинен бути факт, який можна перевірити. Наприклад, якщо ви знаєте, що вашій школі виділили мільйони на заміну вікон, водночас із усіх батьків зібрали гроші на нові склопакети – в скарзі можна вказати на цей факт;
  • на перевірку є 10 днів. Про її результати зобов’язані повідомити того, хто поскаржився. Якщо перевірити швидко не вийшло, термін можуть продовжити до 60 днів;
  • потім має пройти суд, і вже суддя вирішить, чи заробив викривач на премію. Гроші дадуть тільки в тому випадку, якщо збиток бюджету становив від 5 тис. прожитковий мінімум (нині це 9,6 млн грн). Максимальна нагорода – 3 тис. мінімальних зарплат (зараз це 12,5 млн грн), а мінімальна – 10% від п’яти тисяч прожиткових мінімумів (тобто 960 тис. грн).

До речі, гроші платитимуть з бюджету. Закон про цивільну конфіскацію ще мають ухвалити. Чиновник заплатить до бюджету або у нього просто заберуть нерухомість, рахунки, а отримані гроші можуть дістатися тим, хто поскаржився на такого службовця.

Зі світової практики до прикладу у США використовується матеріальна модель заохочення у вигляді 15, а іноді навіть 25% від суми хабара. У Південній Кореї за повідомлення про корупційні порушення громадянин може отримати до 2 млн доларів.

 

Відео