У Львівському музеї історії релігії представили копію Томоса про автокефалію православної церкви | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
У Львівському музеї історії релігії представили копію Томоса про автокефалію православної церкви
07 Лютого, 20:44
logo-black

У Львівському музеї історії релігії представили копію Томоса про автокефалію православної церкви

Наталія Павлишин

 

Від 7 лютого до 13 травня у Львівському музеї історії релігії діятиме виставка «Православ’я. Україна. Історії».

Автори експозиції зібрали велику кількість документів, особистих і культових речей, священичий одяг постатей, які з лютого 1917 року розпочали національно-церковний рух. І ця боротьба не припинялася ані в часи більшовицького гніту, ані в роки Другої світової війни.

На виставці можна оглянути світлини, особисті речі духовних пастирів України. Зокрема,  митрополитів Василя Липківського, Іларіона (Огієнка), Полікарпа Сікорського, патріарха Мстислава (Скрипника).

«Ми спробували об’єднати всю історію в одну виставку. Матеріалів про шлях до автокефалії є наче й багато, але водночас — мало. Бо вони розкидані по світі. Рух до автокефалії був не менш складний, аніж рух до незалежності. Цю виставку ми задумали ще в травні минулого року. Бо було зрозуміло, що ця боротьба доходить до свого апогею, – зазначив на відкритті виставки. директор Львівського музею історії релігії Малиць Орест. – На, жаль, нам не вдалося зібрати всіх матеріалів. В Україні маємо досить небагато. Бо в радянські часи всі документи про історію Церкви та автокефалію – винищували, а людей, причетних до цього руху, розстрілювали, згноювали в тюрмах».

На виставці представили речі патріарха Мстислава (Скрипника): скуфія -повсякденний головний убір православних духовних осіб, ваза, ніж для розрізання паперу.

Волинський краєзнавчий музей Луцька надав експонати про життя і діяльність Полікарпа Сікорського, ініціатора другого відродження УАПЦ. Варто зазначити, що до Луцька вони надійшли від громади української парафії Парижа – Церкви святого Симона у 90-х роках XX століття, і жодного разу в Україні їх не виставляли.

Чимало матеріалів радянського періоду ілюструють постаті митрополита Миколи (Юрика), священика Василя Романюка -майбутнього патріарха Володимира.

Немало уваги приділено життю й діяльності почесного патріарха УПЦ КП Філарета (Денисенка). Він присвятив сімдесят років життя Церкві. Більш як два десятиліття Блаженний Філарет віддав творенню єдиної помісної української православної церкви.

На експозиції можна побачити й світлини зі знакової для всіх події об’єднавчого Собору в Києві та вручення Томоса про автокефалію ПЦУ Вселенським патріархом Варфоломієм предстоятелю.

 

 

У висвітленні теми «Православ’я. Україна. Історії» використані речі багатьох фондових груп ЛМІР. Тут є стародруки, періодичні видання 1920–1930-х років, фотографії того періоду. Будуть представлені сучасні видання I і II Соборів УАПЦ, а Галузевий державний архів СБУ надасть копії справ репресованих у 20–30-х роках XX століття діячів УАПЦ – митрополита Миколи Борецького, професора Володимира Чехівського, єпископа Макарія (Оксіюка).

Відео