Андрій Гнатуш: “Тиха смерть” | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Андрій Гнатуш: “Тиха смерть”
15 Квітня, 20:08

Андрій Гнатуш: “Тиха смерть”

Є три стовпи, на яких тримається державність: медицина, армія та освіта. Якщо в них не вкладає держава, народ помирає.

У 2014 ми згадали про армію. Усі разом почали піднімати її з колін. Хтось переказом коштів, хтось волонтерством, а хтось, ризикуючи своїм життям на передовій. А хтось і життям.  У 2020-му ми переосмислимо значення слова «здоров’я». Зрозуміємо роль медиків.  А все це тому, що у 1991-му ми забули про освіту.

У такий час ми повинні розуміти, що страх не зупиняє смерть… Страх зупиняє життя.. І хвилювання не забирає завтрашні проблеми, воно забирає сьогоднішній спокій… Життя ж не для того, щоб чекати, коли стихне злива… Воно для того, щоб навчитись танцювати під дощем… Ми ніколи не вміли вчитись на своїх помилках, цей час мав би настати зараз. Ми ж заслуговуємо на те, що маємо, і потрібно навчитись засвоювати уроки. Уроки безпеки, економіки, освіти.

Безпека.

Люди перестали боятися смерті.  Деколи здається, що смертність уповільнюється, бо кожному цікаво, чим цей весь бардак завершиться… Це утопічний підхід, за дверима якого стоять  ріки сліз, болю та горя.

Вірус SARS-CoV-2, який спричиняє COVID-19, – лиш один з різновидів коронавірусів. Останніх є досить багато. Вони уражують також тварин і, мутуючи, можуть переходити до людини. Найбільшу генетичну спорідненість цей вірус має до вірусу кажанів. Найімовірніше, у результаті мутації чи генетичної маніпуляції за участі людини набув властивості передаватись людині. Тепер він поширюється від людини до людини. Репродуктивне число Ro – число осіб, яких може інфікувати одна захворіла людина – для вірусу SARS-CoV-2 становить від 2 до 2,5, що вище, ніж для грипу. Коефіцієнт летальності (число зареєстрованих смертей, поділене на зареєстровані випадки) становить 3-4%, частота смертей від інфекції (число зареєстрованих смертей, поділене на кількість інфекцій) є нижча. У різних країнах ці цифри різні і визначаються значною мірою доступністю та рівнем надання медичної допомоги.

Небезпечною особливістю коронавірусу є те, що ним можна інфікуватись навіть в інкубаційний період, до прояву будь-яких клінічних ознак.  А інкубаційний період може бути досить тривалим. Однак COVID-19 важко виживає у «сухому стані», тому передається, зазвичай, через вологу. Для цього йому потрібно потрапити на слизові оболонки очей, носової чи ротової порожнин. У інших випадках, переважно, він інактивується чи гине. Вірус «не зацікавлений» у смерті людини, його «основне завдання» – максимально довго існувати та поширюватись. Щоб людина захворіла, проникнення недостатньо. Вірусу потрібно розмножуватись. Для цього йому треба проникнути в клітину. Клітини володіють потужним  «охоронним» механізмом і пропускають  в себе лиш те, що знайоме. Тому COVID-19 «навчився» приєднуватись до білка-транспортера АTE-2, який синтезується нашим організмом лиш з віком. Що старша людина – то більше  білка-транспортера. Що молодша – то менше. Тому, зазвичай, діти та молодь залишаються розповсюджувачами захворювання, переносячи його як легку форму грипу. Старші люди та особи з різними захворюваннями (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, онкологія тощо) є у групі ризику.

Потрібно розуміти, що вакцини та лікарських засобів від  COVID -19 на сьогодні не існує. Найкращим захистом є власний імунітет. Маски не захищають від вірусу, але вони мінімалізують перенесення останнього на слизові оболонки ротової та носової порожнини (людина робить 70-90 неконтрольованих дотиків до свого обличчя протягом дня).  Карантин лиш уповільнює поширення населенням збудника, знімає піки навантаження на лікарні. Враховуючи стан української медицини – це ключовий фактор для  уникнення катастрофи.

 

Що робити, щоб знизити ризик зараження себе та своїх близьких:

  • У разі виникнення симптомів обов’язково звертатись до лікарів і самоізолюватися.
  • Категорично відмовитися від куріння сигарет та кальянів. У разі паління уражається слизова оболонка, що полегшує вірусу його шлях проникнення в організм. Легені курців і так не у найкращому стані, тому COVID-19 для них є більш небезпечним. Хто бачив, як курять італійці, іспанці та іранці – все зрозуміє.
  • Інтенсивно, регулярно мити руки з милом з усіх боків. Обов’язково це робити відразу після того, як зайшли у приміщення, перед тим, як маєте справу з продуктами харчування чи сідаєте їсти.
  • Мінімалізація контактів  (знижує прогресію поширення).
  • Важливе вживання великої кількості рідини (чай, молоко, компотів, калини-малини тощо). Регулярне полоскання горла простою водою (кожні 1-2 години)
  • Частіше робити вологе прибирання з використанням засобів для дезінфекції. Взуття краще знімати і одягати кімнатне. Одяг теж треба вдягати інший, коли повертаєшся додому.
  • Жодних масових скупчень людей. Особливо похилого віку. Церква повинна поставитись з розумінням до проблематики, проводити богослужіння діджиталізовано (радіо чи онлайн формат). COVID-19 не має богів і не розрізняє конфесій.

 

Служба безпеки України повинна мати у своєму штаті фахівців, що зможуть передбачати, локалізовувати та мінімалізовувати загрози, пов’язані з життєдіяльністю мікроорганізмів, вірусів та інших агентів біологічної зброї. Попереду ще багато нових пандемій. Короновірус – лише початок.

Влада повинна залучити експертів – вірусологів, епідеміологів, інфекціоністів – до розробки практичних кроків для уникнення катастрофи.  Жоден фотограф, таксист, тамада не зможе ефективно приймати рішення в цій ситуації. Ніхто ж не радив вам, коли на весіллі потрібно виносити торт. Залиште це професіоналам. І  створіть їм хоч би елементарні умови для безпечної роботи та забезпечте їх матеріальними засобами. Сьогодні найсучасніші офіси у світі стоять порожніми, лайнери не мають пасажирів, а одяг від дизайнерів висить у шафі, бо свого часу людство не там розставило свої пріоритети. Люди забули, що вони не самі на планеті. Сьогодні заробітна плата окремих керівників на місяць – це річні бюджети українських біологічних чи медичних лабораторій. Чи багато вони можуть зробити і яке обладнання використовувати? Чи можемо ми мати до них претензії сьогодні?

Якісні та об’єктивні засоби масової інформації, як четверта гілка влади, повинні нав’язати моду на фаховість. Етери лише з професіоналами, а не з популістами. Завершиться пандемія – повернете все на круги своя. Якщо захочете. Гуси спасли Рим, незалежна професійна журналістика врятує Україну. Ніхто крім вас, запам’ятайте.

Економіка.

Для збереження держави система повинна функціонувати. Гроші – кров системи. Економіка – її імунітет. У жодному разі не можна зупиняти останню. Люди хворіли, хворіють і хворіти будуть, вмирали, вмирають  і вмирати будуть.  Це аксіома. Необхідно максимально підтримати бізнес, виробництво, забезпечивши його умовами не лише для виживання, але й для розвитку. Світова пандемія – шанс на прорив, а не приреченість на загибель. Бізнес підтримував Україну 29 років, прийшла пора державі проявити і себе.

Чим державі допомогти бізнесу:

  • Не заважати працювати. Бізнес сам себе вміє ефективно регулювати. Мінімалізувати перевірки.
  • Знизити фіскальне навантаження. В ідеалі, ставку ПДВ, податку на прибуток чи податку на зарплату до кінця року. Не потрібно вигадувати велосипед.
  • Відміна ЄСВ на 2 місяці для ФОПів та пільги зі сплати земельного податку – мертвому припарка. Це не спасе економіку, лиш частково подовжить її передсмертні конвульсії.
  • Ефективно буде включити оплату праці як витрату на відшкодування ПДВ. Хочеш знизити ПДВ  – плати зарплату працівникам. Усім комфортно. Працюючі люди – основний ресурс будь-якої країни. Його потрібно цінувати.
  • Термінове введення програм-підтримки пасажирських перевезень, готельно-ресторанного бізнесу, туристичних послуг, сфери розважально-культурного бізнесу, сфери послуг. Розуміння перебування у зоні ризику сфер, страхування, будівництва, недержавних освітніх закладів і ін.

 

Далі – вирішувати проблеми у міру їх надходження. Жорстко, швидко, без популізму та розкачувань. Про політичні дивіденди  – забути. Політика на смертях – навіть не торгівля на крові.

Освіта.

Паніка – основний ворог. Холодний розум, фаховість та професіоналізм – те, що мінімалізує втрати України як держави загалом. Доступ до інформації, розуміння ризиків, виваженість та протоколярність дій – рецепт спокою кожного з нас.

Розгорнута статистика захворюваності коронавірусом по вікових групах в Україні є сумною. Від 20 до 50 років – 55% усіх заражених. За прогнозами, із 1000 заражених у 900 він пройде безслідно. У 100 проявляться симптоми і госпіталізація. З цих 100 людей 80 пройдуть цю хворобу, як при тяжкому грипі: сухий кашель, м’язовий та головний болі, висока температура, важкість, задуха і ін. З 20 осіб у 15 розвинеться пневмонія з кисневою недостачею, що є обов’язковим сигналом до  госпіталізації, для штучного введення кисню в організм та складного медикаментозного лікування. У 5, що залишились, розвинеться легеневий фіброз, що потребуватиме механічного вентилювання легень. З них 3 – помруть.

Тим не менше, ми ж не повинні боятись захворіти COVID-19. Ми повинні боятися заразити людей, що нас оточують. Контрольоване перенесення нацією захворювання – формула успіху неповернення його через деякий час повторно.

Здоров’я нам, розуму та терпеливості… Все буде Україна.

  • 0
  • 2093
Схожі публікації