Андрій Гнатуш: “Смерть за вікном” | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Андрій Гнатуш: “Смерть за вікном”
04 Листопада, 18:14

Андрій Гнатуш: “Смерть за вікном”

Сказане зараз – не сподобається жодному чиновнику… Сказане зараз – не обов’язкове до реалізації… Але сказане зараз – може врятувати чиєсь життя і цього достатньо для того, щоб бути прочитаним.

Друга хвиля COVID-19 постукала у двері. Хвиля, до якої ми не готові. Хвиля, що мовчки буде забирати життя одне за одним.

Потрібно бути реалістом і розуміти, що весною, показник смертності був низький не через ефективні заходи боротьби з пандемією, а лише через те, що хто повинен би був померти від СOVID-19, то помер до того, від чогось іншого: серцево-судинного розладу, діабетичних ускладнень, онкології і ін. Так, просто вижили сильніші.

Вірус SARS-CoV-2, який спричиняє COVID-19, – лиш один із різновидів коронавірусів. Останніх є досить багато. Вони уражують також тварин і, мутуючи, можуть переходити до людини. Найбільшу генетичну спорідненість цей вірус має до вірусу кажанів. Найімовірніше, у результаті мутації чи генетичної маніпуляції за участі людини набув властивості передаватись людині. Тепер він поширюється від людини до людини.

Небезпечною особливістю коронавірусу є те, що ним можна інфікуватись навіть під час інкубаційного періоду, до прояву будь-яких клінічних ознак.  А інкубаційний період може бути досить тривалим. Однак COVID-19 важко виживає у «сухому стані», тому передається, зазвичай, через вологу. Для цього йому потрібно потрапити на слизові оболонки очей, носової чи ротової порожнин. У інших випадках, переважно, він інактивується чи гине. Вірус «не зацікавлений» у смерті людини, його «основне завдання» – максимально довго існувати та поширюватись. Щоб людина захворіла, проникнення недостатньо. Вірусу потрібно розмножуватись. Для цього йому треба проникнути в клітину. Клітини володіють потужним  «охоронним» механізмом і пропускають  в себе лиш те, що знайоме. Тому COVID-19 «навчився» приєднуватись до білка-транспортера АTE-2, який синтезується нашим організмом лиш з віком. Що старша людина – то більше  білка-транспортера. Що молодша – то менше. Тому, зазвичай, діти та молодь залишаються розповсюджувачами захворювання, переносячи його як легку форму грипу. Старші люди та особи з різними захворюваннями (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, онкологія тощо) є у групі ризику.

Тепер, все буде зовсім по іншому… Коли показник зараження зростає лавиноподібно і досягає показника 50% -починають хворіти діти. І хворіти не в легкій формі, а з усім можливим проявом хвороби та і про наслідки не треба забувати. Замість того, щоб вчитись розгортати польові госпіталі, оснащувати їх діагностичними лабораторіями та рентген-кабінетами – ми будуємо дороги. Так, розвиток інфраструктури – необхідний елемент розвитку держави та економіки, але витрачати профільні кошти для покращення маршрутів на кладовища – не найефективніше рішення напередодні.

Ми вчергове говоримо, що без позик МВФ не справимося з загрозами, що попереду. З таким підходом, ми і з ними не справимося. Ми просто почнемо виживати у страху, розуміючи, що допомоги не буде. Якщо ціль – налякати то вектор обрано вірний. Якщо ж стоять цілі ефективного протистояння вірусу – прислухайтесь:

  • Припиніть мішати хворих як салат асорті… Лікарні для хворих на СOVID-19 – лише для них. Усі інші установи, що були «заражені»,потребують повної«військової» дезінфекцію (не плутати з незараженням і обприскуваннями з балончиків), керуючисьправилами та протоколами. Ці установи повинні надавати допомогу іншим хворим, кількість яких не зменшилося у країні. І вони не повинні приходити у лікарню з одним захворюванням, а повертатися зі свідоцтвом про смерть, де записано причиною ускладнення коронавірусної інфекції. Не може бути у лікарні ковідне відділення на шляху до інших відділень. Бо у таких лікарень спільні системи вентиляції, каналізації, харчоблоки, аптеки тощо.
  • Докупіть PLR-машинки та виділіть додаткові ставки для команд, що будуть на них працювати. Вчасна діагностика – третина успіху. Отримати підтвердження діагнозу разом з свідоцтвом про смерть – погана прикмета…Зробіть тести доступними для людей за ціною. Не будуйте фонтани сьогодні за 1,5 млн доларів, а закупіть реагенти для ПЛР для населення області. За ці кошти можна додатково протестувати 35 тис. людей методом ПЛР і 70 тисяч – імуноферментним методом.
  • Почніть будувати «одноразові» госпітальні площі по прикладу Китаю. Можна на межі областей. Які в кінці спалите на щастя. Уявіть, скільки грошей можна на цьому відмити?… Уявили?… просто почніть їх будувати… Це надважливо в майбутній боротьбі з невидимим убивцею. Пів року вже згаяли…
  • Готуйте власні кадри, які будуть вирішувати якщо не все, то багато. Дуже багато коштів виділяють сьогодні на обладнання шкіл і це добре. Але чомусь забули про обладнання навчальних лабораторій закладів вищої освіти, про закупівлю реактивів для навчання. Коштів платного навчання тут замало. Учні з добре обладнаних шкіл не захочуть йти вчитися у такі заклади, а просто поїдуть за кордон.

І два найголовніших:

Почніть цінувати медиків, як у 2014 році почали цінувати військових. Припиніть ділити помежи них гроші за «ковідних»/«не ковідних». Просто почніть фінансувати. Не кажу: «Просто перестати стріляти» (тут кулі не врятують), рекомендую звернути увагу на тих, хто на передовій цієї війни. Забезпечте нормальними засобами захисту, законодавчо закріпіть додаткові дні на оздоровлення, говоріть про них, пишіть, цінуйте їх. Ми й уявлення не маємо, на які чудеса здатна наша медицина, яка виживала тоді, коли б усі інші моделі розсипались.  Герої серед нас… Сьогодні, вони носять білі халати.

Почніть цінувати працівників лабораторій, які проводять аналізи. Тут працюють дуже часто кваліфіковані біологи, а відсутність медичної освіти не дозволяє їм отримувати доплати і атестуватися. Біологи мають кращу підготовку для роботи в лабораторіях. Багато з них працюють від 3-4 курсу. Сьогодні не час для конкуренції між медиками і біологами. Сьогодні час для дуже тісної співпраці.

Для збереження держави система повинна функціонувати. Гроші – кров системи. Економіка – її імунітет. У жодному разі не можна зупиняти останню. Люди хворіли, хворіють і хворіти будуть, вмирали, вмирають  і вмирати будуть.  Це аксіома. Необхідно максимально підтримати бізнес, виробництво, забезпечивши його умовами не лише для виживання, але й для розвитку. Світова пандемія – шанс на прорив, а не приреченість на загибель. Бізнес підтримував Україну 29 років, прийшла пора державі проявити і себе.

  • Не заважайте працювати. Бізнес сам себе вміє ефективно регулювати.
  • Мінімалізуйте перевірки.
  • Знизьте фіскальне навантаження. В ідеалі, ставку ПДВ, податку на прибуток чи податку на зарплату до кінця року. Не потрібно вигадувати велосипед.
  • Підтримайте ФОПи… Їм зараз надзвичайно складно. Розтермінування сплати ЄСВ, кластеризація, імплементація підтримки «своїх»
  • Ефективно буде включити оплату праці як витрату на відшкодування ПДВ. Хочеш знизити ПДВ  – плати зарплату працівникам. Усім комфортно. Працюючі люди – основний ресурс будь-якої країни. Його потрібно цінувати.

Далі – вирішувати проблеми у міру їх надходження. Жорстко, швидко, без популізму та розкачувань. Про політичні дивіденди  – забути. Політика на смертях – навіть не торгівля на крові.

У такий час ми повинні розуміти, що страх не зупиняє смерть… Страх зупиняє життя.. І хвилювання не забирає завтрашні проблеми, воно забирає сьогоднішній спокій… Життя ж не для того, щоб чекати, коли стихне злива… Воно для того, щоб навчитись танцювати під дощем… Ми ніколи не вміли вчитись на своїх помилках, цей час мав би настати зараз. Ми ж заслуговуємо на те, що маємо, і потрібно навчитись засвоювати уроки. Але бажано залишитись при цьому живими: духовно, економічно, фізично.

Даний матеріал не для кидання каміння. Він для того, щоб хто уповноважений, під новим кутом подивився на проблематику. Нікого не засуджую, тих, хто щось робить, підтримую, популістів – зневажаю. Цінуйте фаховість та професіоналізм, підтримуйте тверезе бачення та логічне мислення.

Будьмо здорові!

  • 0
  • 2704
Схожі публікації