Як волонтерити згідно закону і чому варто офіційно зареєструватися, – Єлизавета Коць | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Як волонтерити згідно закону і чому варто офіційно зареєструватися, – Єлизавета Коць
22 Грудня, 13:30

Як волонтерити згідно закону і чому варто офіційно зареєструватися, – Єлизавета Коць

Волонтерство є обов’язковою складовою діяльності повноцінного громадянина розвинутої країни. У нашій країні така соціальна відповідальність почала свій розвиток відносно нещодавно. За останні роки кількість активних та небайдужих українців значно збільшилася. Майже кожен в той чи інший спосіб волонтерить для пришвидшення нашої спільної перемоги. Проте доцільно наголосити на важливих юридичних аспектах, щоб вберегти волонтерів від можливих негативних наслідків свого незнання.

11 грудня 2022 набрав чинності Закон України від 16 листопада 2022 року № 2757-ІХ «Про внесення змін до пункту 21 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» щодо вдосконалення порядку включення благодійників – фізичних осіб до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації».

Відповідно до діючого законодавства платники податків, які здійснюють волонтерську діяльність, звільняються від оподаткування. Основними умовами такого звільнення є включення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та цільове використання отриманої благодійної допомоги на користь окремих категорій громадян. Для цього волонтер – фізична особа  подає до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у паперовій або електронній формі (в тому числі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг) заяву із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих у банках на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта. Включення до Реєстру здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.

Однак наразі подати таку заяву можна виключно у паперовому вигляді: у ДПС ще доопрацьовують відповідне програмне забезпечення.

Законодавство не визначає відповідальності за волонтерську діяльність без внесення до реєстру. Але якщо сума надходжень на картку особи перевищує 400 000 грн, то підлягає фінансовому моніторингу банку, який у подальшому може звернутися до податкової, а та, зі свого боку, має право стягнути 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Водночас офіційно зареєстрований волонтер звільняється від необхідності платити податки з благодійної допомоги на підставі пункту 165.1.54 Податкового кодексу. Отже, внесення до реєстру захищає інтереси волонтера, адже основна мета уникнути претензій з боку податкової служби та законно вести волонтерську діяльність.

Волонтер має подати до територіального підрозділу Державної податкової служби заяву з реквізитами банківських рахунків, призначених для здійснення благодійної діяльності (форма заяви міститься в додатку № 3 до наказу Мінфіну від 30.10.2014 № 1089);

То чи потрібно сплачувати податки за благодійну допомогу? Ні, якщо волонтер включений до реєстру або планує це зробити до кінця 2022 року. До загального місячного або річного оподатковуваного доходу не включається сума благодійної допомоги, отриманої фізичними особами, які внесені до реєстру волонтерів на користь учасників бойових дій, сімей загиблих захисників, постраждалих учасників Революції Гідності, внутрішньо переміщених осіб тощо.

До того ж закон визначає, що військовий збір і податок на доходи фізичних осіб також не стягуватиметься з коштів, які зібрав волонтер з 24 лютого 2022 року до моменту внесення його до реєстру, якщо цей момент настане до 1 січня 2023 року, а не лише після факту внесення інформації про волонтера до реєстру.

Якщо волонтер збирає кошти без реєстрації, податкова може розглядати їх як дохід та стягнути податкові зобов’язання (ПДФО та військовий збір). Саме для цього необхідно мати документи (чеки, накладні, акти приймання-передачі тощо) на підтвердження того, що кошти витрачалися на потреби військових, членів сімей загиблих тощо.

Законодавством не визначена форма звітності благодійників, а отже, для підтвердження витрат зібраних коштів саме на благодійність волонтер може використовувати будь-які докази, зокрема чеки, накладні, квитанції, фотозвіти, а також акти прийому-передачі, якщо є можливість їх оформити.

Отже, реалізація вказаних законів спрощує процедуру включення до реєстру волонтерів та звільняє їх від сплати податків за кошти на допомогу учасникам бойових дій, військовим та членам їхніх сімей тощо, що були зібрані до включення до реєстру, проте після 24 лютого 2022 року. Це може зменшити відсоток шахраїв, які, прикриваючись волонтерством, привласнюють зібрані кошти.

 

Єлизавета Коць

Доктор філософії у галузі права

Керівник юридичного відділу ЛКП «Муніципальна обрядова служба»

  • 0
  • 3193
Схожі публікації