Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Ірина Яремчук: “Безкомпромісна й чітка процедура виборчого процесу відходить на другий план, коли в комісії – свекруха, кума, колежанка”
29 Липня, 14:01

Ірина Яремчук: “Безкомпромісна й чітка процедура виборчого процесу відходить на другий план, коли в комісії – свекруха, кума, колежанка”

Якщо шукаєте спосіб розважитися у вихідний, а неділя (цілком випадково!) припала на День виборів, раджу спробувати себе в ролі наглядача на котрійсь із виборчих дільниць у сільській місцевості. Себто, спостерігача, даруйте. Яскраві емоції, приправлені в’язкою розбитих стереотипів вам гарантовано. Ще й підзаробити вдасться, якщо партію оберете щедру. Щоправда, будьте на сторожі: рожеві окуляри часто розбиваються склом досередини.

У день Х до наплічника варто покласти пляшку води. Портативний зарядний пристрій (невідомо, чи будуть розетки вільні), вологі серветки (з санвузлами на сільських дільницях зазвичай натужно), теплий светр (повертатися з дільниці доведеться біля опівночі), а ще – клубок міцних нервів. Коли останнього бракує – нема на то ради –  запасайтеся заспокійливими настоянками.

Обов’язків у спостерігача небагато: пильнувати, аби виборці чемно показали паспорти членам ДВК, пройшли до кабінки, уникаючи штовханини, поставили заповітну пташку та опустили виборчий бюлетень в урну – тільки і всього.

Між президентськими і парламентськими виборами для нового досвіду сміливо обирайте другі: після президентських електорат вирішить, що вже зробив свій вибір, а кількість місць у парламенті – формальність. Тож не треба бути пророком, аби передбачити, що явка на наступних парламентських виборах буде суттєво нижчою, ніж на президентських, що їм передують. Ще й коли припадуть на літо – то взагалі релакс. Хто – на море, хто у гори, хто на заробітки. Найактивнішими залишаться дві категорії: дідусі й бабусі, що для такої оказії як вибори (вони раз на 5 років!) приберегли на антресолях пару парадних мештів, а ще – батьки з дітьми, сезон відпусток у котрих ще не розпочався або вже завершився, а дітвору в канікулярний період хоч чимось та й треба забавити.

Щоправда, вже на першому етапі у спостерігача як людини відповідальної та законослухняної може виникнути когнітивний дисонанс у разі особливо ретельного пильнування дій виборців та членів ДВК. Бо часто-густо безкомпромісна й чітка процедура виборчого процесу відходить на другий план, коли в комісії – свекруха, кума, колежанка чи троюрідна швагриня однокласниці колишнього хлопця. Доходить до того, що в результаті чисельних сварок між членами ДВК та спостерігачами перші телефонують до родини і просять взяти паспорт, бо «інакше не проголосуєш. Нові правила». І дарма, що «нові правила» вже діють дев’яте скликання підряд, та зберігаю надію, що хоч до наступних виборів  вони вкоріняться у свідомості всіх без винятку українців.

Далі буде…

  • 0
  • 489
Схожі публікації